aimeos-core - en to sv translation catalogue (217 entries)

en: Address for domain "%1$s" not available
sv: Adressen för domänen "%1$s" är inte tillgänglig

en: Address for type "%1$s" not available
sv: Adress för typ "%1$s" är inte tillgänglig

en: Address item for removal not found
sv: Adressobjekt för borttagning hittades inte

en: Address not available
sv: Adressen är inte tillgänglig

en: Address salutation "%1$s" not within allowed range
sv: Adressanförandet "%1$s" ligger inte inom tillåtet intervall

en: Address search configuration not available
sv: Konfiguration av adressökning inte tillgänglig

en: Address type "%1$s" not within allowed range
sv: Adresstyp "%1$s" inte inom tillåtet intervall

en: An unknown error occured with code %1$d
sv: Ett okänt fel inträffade med kod %1$d

en: At least one key is required for aggregation
sv: Minst en nyckel krävs för aggregering

en: Basket empty
sv: Korgen är tom

en: Bought voucher is in currency "%1$s", basket uses "%2$s"
sv: Den köpta värdebeviset är i valutan "%1$s", korgen använder "%2$s"

en: Cache object not available
sv: Cache-objektet är inte tillgängligt

en: Called unknown method "%1$s" on class "%2$s"
sv: Anropade okänd metod "%1$s" på klassen "%2$s"

en: Catalog node for ID "%1$s" not available
sv: Katalognoden för ID "%1$s" är inte tillgänglig

en: Catalog path for ID "%1$s" not found
sv: Katalogsökväg för ID "%1$s" hittades inte

en: Checks for available addresses in basket failed
sv: Kontrollerar om det finns tillgängliga adresser i korgen failed

en: Checks for available service items in basket failed
sv: Kontrollerar om det finns tillgängliga serviceobjekt i korgen failed

en: Child node with index "%1$d" not available
sv: Underordnad nod med index "%1$d" är inte tillgänglig

en: Class "%1$s" does not implement interface "%2$s"
sv: Klassen "%1$s" implementerar inte gränssnittet "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
sv: Klassen "%1$s" är inte tillgänglig

en: Code "%1$s" must not be longer than %2$d characters
sv: Koden "%1$s" får inte vara längre än %2$d tecken

en: Code "%1$s" must not be longer than 32 characters
sv: Koden "%1$s" får inte vara längre än 32 tecken

en: Code contains invalid characters: "%1$s"
sv: Koden innehåller ogiltiga tecken: "%1$s"

en: Code is too long
sv: Koden är för lång

en: Code must not be longer than 255 characters
sv: Koden får inte vara längre än 255 tecken

en: Code must not be longer than 32 characters
sv: Koden får inte vara längre än 32 tecken

en: Configuration for "%1$s" is missing
sv: Konfiguration för "%1$s" saknas

en: Configuration invalid
sv: Konfiguration ogiltig

en: Configuration not available
sv: Konfigurationen är inte tillgänglig

en: Configuration object not available
sv: Konfigurationsobjektet är inte tillgängligt

en: Configuration of necessary SQL statement for "%1$s" not available
sv: Konfiguration av nödvändig SQL-sats för "%1$s" är inte tillgänglig

en: Coupon in basket is not available any more
sv: Kupongen i korgen är inte tillgänglig längre

en: Coupon is not available any more
sv: Kupongen är inte tillgänglig längre

en: Curl could not be initialized
sv: Curl kunde inte initieras

en: Curl error: "%1$s" - "%2$s"
sv: Fel i Curl: "%1$s" - "%2$s"

en: Database manager object not available
sv: Objektet för databashanteraren är inte tillgängligt

en: Date value before "%1$s"
sv: Datumvärde före "%1$s"

en: Downloading file "%1$s" failed
sv: Nedladdning av filen "%1$s" misslyckades

en: Duplicate coupon code
sv: Duplicera kupongkod

en: Duplicate coupon code "%1$s"
sv: Duplicerad kupongkod "%1$s"

en: Expanding "%1$s" node failed
sv: Expandering av noden "%1$s" misslyckades

en: File "%1$s" not found
sv: Filen "%1$s" hittades inte

en: File or directory "%1$s" doesn't exist
sv: Filen eller katalogen "%1$s" finns inte

en: File system manager object not available
sv: Objektet för filsystemhanteraren är inte tillgängligt

en: Finished order status import from "%1$s"
sv: Färdig orderstatus importerad från "%1$s"

en: Finished order status import from file "%1$s"
sv: Färdig orderstatus importerad från filen "%1$s"

en: Flags "%1$s" not within allowed range
sv: Flaggorna "%1$s" ligger inte inom tillåtet intervall

en: Flags not within allowed range
sv: Flaggorna ligger inte inom tillåtet intervall

en: ID of last inserted database record not available
sv: ID för den senast införda databasposten inte tillgängligt

note: / Locale ID %1$s
en: Internationalization object not available for "%1$s"
sv: Internationaliseringsobjektet är inte tillgängligt för "%1$s"

en: Invalid ISO country code
sv: Ogiltig ISO-landskod

en: Invalid ISO country code "%1$s"
sv: Ogiltig ISO-landskod "%1$s"

en: Invalid ISO currency code
sv: Ogiltig ISO-valutakod

en: Invalid ISO currency code "%1$s"
sv: Ogiltig ISO-valutakod "%1$s"

en: Invalid ISO language code
sv: Ogiltig ISO-språkkod

en: Invalid ISO language code "%1$s"
sv: Ogiltig ISO-språkkod "%1$s"

en: Invalid JSON as result of search for ID "%2$s" in "%1$s": %3$s
sv: Ogiltig JSON som resultat av sökning efter ID "%2$s" i "%1$s": %3$s

en: Invalid attribute at position "%1$d"
sv: Ogiltigt attribut vid position "%1$d"

en: Invalid characters in ISO currency code "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i ISO-valutakoden "%1$s"

en: Invalid characters in ISO language code "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i ISO-språkkoden "%1$s"

en: Invalid characters in class name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i klassnamnet "%1$s"

en: Invalid characters in date "%1$s". ISO format "YYYY-MM-DD hh:mm:ss" expected.
sv: Ogiltiga tecken i datumet "%1$s". ISO-formatet "YYYYY-MM-DD hh:mm:ss" förväntas.

en: Invalid characters in date "%1$s". ISO format "YYYY-MM-DD" expected.
sv: Ogiltiga tecken i datumet "%1$s". ISO-formatet "YYYY-MM-DD" förväntas.

en: Invalid characters in date, ISO format "YYYY-MM-DD hh:mm:ss" expected
sv: Ogiltiga tecken i datum, ISO-format "YYYY-MM-DD hh:mm:ss" förväntas

en: Invalid characters in date, ISO format "YYYY-MM-DD" expected
sv: Ogiltiga tecken i datum, ISO-formatet "YYYY-MM-DD" förväntas

en: Invalid characters in domain name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i domännamnet "%1$s"

en: Invalid characters in email address: "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i e-postadressen: "%1$s"

en: Invalid characters in manager name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i chefsnamnet "%1$s"

en: Invalid characters in manager name "%1$s" in "%2$s"
sv: Ogiltiga tecken i chefsnamnet "%1$s" i "%2$s"

en: Invalid characters in price "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i priset "%1$s"

en: Invalid characters in provider name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i leverantörsnamnet "%1$s"

en: Invalid characters in purchase date "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i inköpsdatum "%1$s"

en: Invalid characters in type name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i typnamnet "%1$s"

en: Invalid configuration for coupon provider "%1$s", needs "%2$s"
sv: Ogiltig konfiguration för kupongleverantör "%1$s", behöver "%2$s"

en: Invalid delivery type
sv: Ogiltig leveranstyp

en: Invalid factory "%1$s"
sv: Ogiltig fabrik "%1$s"

en: Invalid mime type "%1$s"
sv: Ogiltig mimetyp "%1$s"

en: Invalid provider name "%1$s"
sv: Ogiltigt leverantörsnamn "%1$s"

en: Invalid serialized basket. "%1$s" returned "%2$s".
sv: Ogiltig serialiserad korg. "%1$s" returnerade "%2$s".

en: Invalid serialized basket. "%1$s" returns "%2$s".
sv: Ogiltig serialiserad korg. "%1$s" returnerar "%2$s".

en: Invalid time interval format "%1$s"
sv: Ogiltigt tidsintervallformat "%1$s"

en: Invalid type "%1$s"
sv: Ogiltig typ "%1$s"

en: Invalid web site URL "%1$s"
sv: Ogiltig webbadress för webbplatsen "%1$s"

en: Item can not be deleted. Site ID of item differs from present site ID.
sv: Objektet kan inte tas bort. Objektets plats-ID skiljer sig från det aktuella plats-ID:t.

en: Item could not be saved using method save(). Item ID not available.
sv: Objektet kunde inte sparas med metoden save(). Artikelns ID är inte tillgängligt.

en: Item referenced in domain "%1$s" not found: %2$s
sv: Objektet som refereras till i domänen "%1$s" hittades inte: %2$s

en: Item with ID "%1$s" not found
sv: Objekt med ID "%1$s" hittades inte

en: Item with ID "%2$s" in "%1$s" not found
sv: Objekt med ID "%2$s" i "%1$s" hittades inte

en: Job with ID "%1$s" not found
sv: Jobb med ID "%1$s" hittades inte

en: List item for removal from domain "%1$s" not found
sv: Listobjekt för borttagning från domänen "%1$s" hittades inte

en: List item with ID "%2$s" in "%1$s" not found
sv: Listobjekt med ID "%2$s" i "%1$s" hittades inte

en: List type for attribute item with ID "%1$s" not available
sv: Listtyp för attributobjekt med ID "%1$s" är inte tillgänglig

en: List type for price item with ID "%1$s" not available
sv: Listtyp för prisartikel med ID "%1$s" är inte tillgänglig

en: List type for text item with ID "%1$s" not available
sv: Listtyp för textobjekt med ID "%1$s" är inte tillgänglig

en: Loading of XML response "%1$s" from delivery provider failed
sv: Laddning av XML-svaret "%1$s" från leveransleverantören misslyckades

en: Locale item for site "%1$s" not found
sv: Locale-objekt för webbplatsen "%1$s" hittades inte

en: Locale object not available
sv: Locale-objektet är inte tillgängligt

en: Lock flag "%1$d" not within allowed range
sv: Låsflagga "%1$d" inte inom tillåtet intervall

en: Log entry with ID "%1$s" not found
sv: Loggpost med ID "%1$s" hittades inte

en: Log manager object not available
sv: Logghanteringsobjektet är inte tillgängligt

en: Mail object not available
sv: Mailobjektet är inte tillgängligt

en: Manager path "%1$s" is invalid
sv: Manager-sökvägen "%1$s" är ogiltig

en: Manager path is empty
sv: Chefens sökväg är tom

en: Message queue object not available
sv: Objektet för meddelandekön är inte tillgängligt

en: Method "%1$s" for locale site manager not available
sv: Metoden "%1$s" för locale site manager är inte tillgänglig

en: Method "%1$s" for provider not available
sv: Metoden "%1$s" för leverantören är inte tillgänglig

en: Missing configuration "%1$s"
sv: Konfiguration saknas "%1$s"

en: New ID "%1$s" for item differs from old ID "%2$s"
sv: Nytt ID "%1$s" för artikel skiljer sig från gammalt ID "%2$s"

en: Newly created site can not be saved using method "save()". Try using method "insert()" instead.
sv: Nyligen skapad webbplats kan inte sparas med metoden "save()". Försök använda metoden "insert()" istället.

en: No XML file "%1$s" found
sv: Ingen XML-fil "%1$s" hittades

en: No bought voucher for code "%1$s" available
sv: Ingen köpt värdecheck för koden "%1$s" tillgänglig

en: No catalog node for ID "%1$s"
sv: Ingen katalognod för ID "%1$s"

en: No item found for conditions: %1$s
sv: Ingen artikel hittades för villkor: %1$s

en: No item with "%2$s" in "%1$s" found
sv: Inget objekt med "%2$s" i "%1$s" hittades

en: No more credit available for voucher "%1$s"
sv: Ingen mer kredit tillgänglig för värdebeviset "%1$s"

en: No order for ID "%1$s" found
sv: Ingen order för ID "%1$s" hittades

en: No price for product ID "%1$s" or product code "%2$s" available
sv: Inget pris för produkt-ID "%1$s" eller produktkod "%2$s" tillgängligt

en: No product with code "%1$s" found
sv: Ingen produkt med koden "%1$s" hittades

en: No rebate for currency "%1$s" available
sv: Ingen rabatt för valutan "%1$s" tillgänglig

en: No search configuration available for "%1$s"
sv: Ingen sökkonfiguration tillgänglig för "%1$s"

en: No search configuration available for domain "%1$s"
sv: Ingen sökkonfiguration tillgänglig för domänen "%1$s"

en: No search keys available
sv: Inga söknycklar tillgängliga

en: No stock type for code "%1$s" found
sv: Ingen aktietyp för koden "%1$s" hittades

en: No type for code "%1$s" found
sv: Ingen typ för kod "%1$s" hittades

en: No warehouse for code "%1$s" found
sv: Inget lager för kod "%1$s" hittades

en: Not a date
sv: Inte en dejt

en: Not a date and time
sv: Inte ett datum och en tid

en: Not a key/value map
sv: Inte en nyckel/värde-karta

en: Not a list item
sv: Inte en listpost

en: Not a listed value
sv: Inte ett listat värde

en: Not a number
sv: Inte ett nummer

en: Not a string
sv: Inte en sträng

en: Not a time
sv: Inte en enda gång

en: Not a true/false value
sv: Inte ett sant/falskt värde

en: Not an integer number
sv: Inte ett heltal

en: Object is not of required type "%1$s"
sv: Objektet är inte av den typ som krävs "%1$s"

en: Operation not supported
sv: Funktionen stöds inte

en: Order ID "%1$s" in XML response of delivery provider differs from stored invoice ID "%2$s" of the order
sv: Order-ID "%1$s" i XML-svaret från leveransleverantören skiljer sig från lagrat faktura-ID "%2$s" för ordern

en: Order address position "%1$s" must be greater than 0
sv: Orderadressens position "%1$s" måste vara större än 0

en: Order base item with order ID "%1$s" not found
sv: Orderbasartikel med order-ID "%1$s" hittades inte

en: Order data sent to delivery provider was rejected with code "%1$s" according to XML response
sv: Orderdata som skickats till leveransleverantören avvisades med koden "%1$s" enligt XML-svaret

en: Order delivery status "%1$s" not within allowed range
sv: Orderns leveransstatus "%1$s" ligger inte inom tillåtet intervall

en: Order payment status "%1$s" not within allowed range
sv: Orderbetalningsstatus "%1$s" ligger inte inom tillåtet intervall

en: Order product position "%1$s" must be greater than 0
sv: Orderproduktens position "%1$s" måste vara större än 0

en: Order service position "%1$s" must be greater than 0
sv: Ordertjänstposition "%1$s" måste vara större än 0

en: Order type "%1$s" not within allowed range
sv: Ordertypen "%1$s" ligger inte inom tillåtet intervall

en: Order with ID "%1$s" was rejected with code "%2$s": %3$s
sv: Order med ID "%1$s" avvisades med kod "%2$s": %3$s

en: Parameter "%1$s" for configuration not available
sv: Parametern "%1$s" för konfigurationen är inte tillgänglig

en: Password object not available
sv: Lösenordsobjektet är inte tillgängligt

en: PayPal Express: Duplicate transaction with ID "%1$s" and status "%2$s"
sv: PayPal Express: Duplicerad transaktion med ID "%1$s" och status "%2$s"

en: PayPal Express: Duplicate transaction with ID "%1$s" and status "%2$s"
sv: PayPal Express: Duplicerad transaktion med ID "%1$s" och status "%2$s"

en: PayPal Express: Invalid request "%1$s"
sv: PayPal Express: Ogiltig begäran "%1$s"

en: PayPal Express: Payment transaction ID for order ID "%1$s" not available
sv: PayPal Express: Betalningstransaktions-ID för order-ID "%1$s" är inte tillgängligt

en: PayPal Express: Request for order ID "%1$s" failed with "%2$s"
sv: PayPal Express: Begäran för order-ID "%1$s" misslyckades med "%2$s"

en: PayPal Express: Wrong payment amount "%1$s" for order ID "%2$s"
sv: PayPal Express: Felaktigt betalningsbelopp "%1$s" för order-ID "%2$s"

en: PayPal Express: Wrong receiver email "%1$s"
sv: PayPal Express: Fel mottagares e-post "%1$s"

en: Payment costs
sv: Betalningskostnader

en: Please have a look at the prices of the products in your basket
sv: Titta gärna på priserna för produkterna i din varukorg

en: Price can not be added. Currency ID "%1$s" of price item and currently used currency ID "%2$s" does not match.
sv: Priset kan inte läggas till. Valuta-ID "%1$s" för prisobjektet och aktuellt valuta-ID "%2$s" stämmer inte överens.

en: Price for the given quantity "%1$d" not available
sv: Priset för den angivna kvantiteten "%1$d" är inte tillgängligt

en: Price for the given quantity "%1$s" not available
sv: Priset för den angivna kvantiteten "%1$s" är inte tillgängligt

en: Price item not available
sv: Prisobjektet är inte tillgängligt

en: Process object not available
sv: Processobjektet är inte tillgängligt

en: Product  not available
sv: Produkten är inte tillgänglig

en: Product does not contain all required values. Product code for item not available.
sv: Produkten innehåller inte alla obligatoriska värden. Produktkoden för artikeln är inte tillgänglig.

en: Product does not contain the SKU code
sv: Produkten innehåller inte SKU-koden

en: Product matching given properties not found
sv: Produkt som matchar givna egenskaper hittades inte

en: Product not available
sv: Produkten är inte tillgänglig

en: Product with array key "%1$d" not available
sv: Produkt med matrisnyckel "%1$d" inte tillgänglig

en: Products in basket not available
sv: Produkter i korgen inte tillgängliga

en: Products out of stock
sv: Produkter som inte finns i lager

en: Property item for removal not found
sv: Fastighetsobjekt för borttagning hittades inte

en: Property name "%1$s" not within allowed range
sv: Egenskapsnamnet "%1$s" ligger inte inom tillåtet intervall

en: Provider in "%1$s" not available
sv: Leverantören i "%1$s" är inte tillgänglig

en: Quantity must be 0 or greater and must not exceed %1$d
sv: Kvantiteten måste vara 0 eller större och får inte överstiga %1$d

en: Quantity must be 0 or greater and must not exceed ordered quantity
sv: Kvantiteten måste vara 0 eller större och får inte överstiga den beställda kvantiteten

en: Quantity must be greater than 0 and must not exceed %1$d
sv: Kvantiteten måste vara större än 0 och får inte överstiga %1$d

en: Quantity must be greater than 0 and must not exceed 2147483647
sv: Kvantiteten måste vara större än 0 och får inte överstiga 2147483647

en: Quantity scale must be greater than 0
sv: Kvantitetsskalan måste vara större än 0

en: Required parameter "%1$s" is missing
sv: Den obligatoriska parametern "%1$s" saknas

en: Required value for "%1$s" is missing
sv: Obligatoriskt värde för "%1$s" saknas

en: Search configuration for "%1$s" not available
sv: Sökningskonfigurationen för "%1$s" är inte tillgänglig

en: Search configuration not available
sv: Sökningskonfiguration inte tillgänglig

en: Sending order failed: "%1$s"
sv: Sändningsordern misslyckades: "%1$s"

en: Sending order to delivery provider failed with HTTP status "%1$s"
sv: Att skicka ordern till leveransleverantören misslyckades med HTTP-status "%1$s"

en: Sending order to delivery provider failed: "%1$s"
sv: Att skicka ordern till leveransleverantören misslyckades: "%1$s"

en: Service not available
sv: Tjänsten är inte tillgänglig

en: Service of type "%1$s" not available
sv: Tjänsten av typen "%1$s" är inte tillgänglig

en: Session object not available
sv: Sessionsobjektet är inte tillgängligt

en: Site can not be inserted. Site ID of site differs from site ID of parent site.
sv: Webbplatsen kan inte infogas. Webbplatsens ID skiljer sig från föräldrawebbplatsens ID.

en: Site can not be moved. Site ID of site differs from present site id, site ID of existing parent site or site id of new parent site.
sv: Webbplatsen kan inte flyttas. Plats-ID för platsen skiljer sig från nuvarande plats-ID, plats-ID för befintlig föräldraplats eller plats-ID för ny föräldraplats.

en: Site for code "%1$s" not found
sv: Webbplatsen för koden "%1$s" hittades inte

en: Started order status import from "%1$s"
sv: Startade import av orderstatus från "%1$s"

en: Started order status import from file "%1$s"
sv: Påbörjade import av orderstatus från filen "%1$s"

en: Status not available
sv: Status ej tillgänglig

en: The algorithm "%1$s" is not supported
sv: Algoritmen "%1$s" stöds inte

en: The maximum basket value of %1$s is exceeded
sv: Det maximala korgvärdet för %1$s har överskridits

en: The maximum product quantity is %1$d
sv: Den maximala produktkvantiteten är %1$d

en: The maximum product quantity of %1$d is exceeded
sv: Den maximala produktkvantiteten på %1$d har överskridits

en: The maximum product value is %1$s
sv: Det maximala produktvärdet är %1$s

en: The maximum quantity of all products is %1$d
sv: Den maximala kvantiteten för alla produkter är %1$d

en: The maximum value of all products is %1$s
sv: Det högsta värdet för alla produkter är %1$s

en: The minimum basket value of %1$s isn't reached
sv: Det lägsta korgvärdet för %1$s har inte uppnåtts

en: The minimum product quantity of %1$d isn't reached
sv: Den minsta produktkvantiteten på %1$d har inte uppnåtts

en: The type of the configuration option with key "%1$s" must be "%2$s"
sv: Typen för konfigurationsalternativet med nyckel "%1$s" måste vara "%2$s"

en: Time value after "%1$s"
sv: Tidsvärde efter "%1$s"

en: Time value before "%1$s"
sv: Tidsvärde före "%1$s"

en: Total results value not found
sv: Totalt resultatvärde hittades inte

en: Tree root with code "%1$s" in "%2$s" not found
sv: Trädrot med kod "%1$s" i "%2$s" hittades inte

en: Type item with ID "%1$s" in "%2$s" not found
sv: Typobjekt med ID "%1$s" i "%2$s" hittades inte

en: Unable to call method "%1$s"
sv: Det går inte att anropa metoden "%1$s"

en: Unable to create order XML file "%1$s"
sv: Det går inte att skapa XML-filen "%1$s" för ordern

en: Unable to move imported file "%1$s" to "%2$s"
sv: Det går inte att flytta den importerade filen "%1$s" till "%2$s"

en: Unable to sort public holidays: "%1$s"
sv: Det går inte att sortera allmänna helgdagar: "%1$s"

en: Unknown search key "%1$s"
sv: Okänd söknyckel "%1$s"

en: Validation of XML response from delivery provider against schema "%1$s" failed
sv: Validering av XML-svar från leveransleverantör mot schema "%1$s" misslyckades

en: View object not available
sv: Visa objektet inte tillgängligt
