aimeos-core - en to ru translation catalogue (185 entries)

en: aa
ru: Афарский

en: ab
ru: Абхазский

en: ae
ru: Авестийский

en: af
ru: Африкаанс

en: ak
ru: Акан

en: am
ru: Амхарский

en: an
ru: Арагонский

en: ar
ru: Арабский

en: as
ru: Ассамский

en: av
ru: Аварский

en: ay
ru: Аймара

en: az
ru: Азербайджанский

en: ba
ru: Башкирский

en: be
ru: Белорусский

en: bg
ru: Болгарский

en: bh
ru: Бихарский

en: bi
ru: Бислама

en: bm
ru: Бамбара

en: bn
ru: Бенгальский

en: bo
ru: Тибетский

en: br
ru: Бретонский

en: bs
ru: Боснийский

en: ca
ru: Каталонский

en: ce
ru: Чеченский

en: ch
ru: Чаморро

en: co
ru: Корсиканский

en: cr
ru: Кри

en: cs
ru: Чешский

en: cu
ru: Церковнославянский

en: cv
ru: Чувашский

en: cy
ru: Валлийский

en: da
ru: Датский

en: de
ru: Немецкий

en: dv
ru: Дивехи

en: dz
ru: Дзонг-кэ

en: ee
ru: Эве

en: el
ru: Греческий

en: en
ru: Английский

en: eo
ru: Эсперанто

en: es
ru: Испанский

en: et
ru: Эстонский

en: eu
ru: Баскский

en: fa
ru: Персидский

en: ff
ru: Фула

en: fi
ru: Финский

en: fj
ru: Фиджи

en: fo
ru: Фарерский

en: fr
ru: Французский

en: fy
ru: Фризский

en: ga
ru: Ирландский

en: gd
ru: Гэльский (Шотландский)

en: gl
ru: Галисийский

en: gn
ru: Гуарани

en: gu
ru: Гуджарати

en: gv
ru: Гэльский (язык жителей острова Мэн)

en: ha
ru: Хауса

en: he
ru: Иврит

en: hi
ru: Хинди

en: ho
ru: Хири моту

en: hr
ru: Хорватский

en: ht
ru: Гаитянский креольский

en: hu
ru: Венгерский

en: hy
ru: Армянский

en: hz
ru: Гереро

en: ia
ru: Интерлингва

en: id
ru: Индонезийский

en: ie
ru: Интерлингве

en: ig
ru: Игбо

en: ii
ru: И

en: ik
ru: Инупиак

en: io
ru: Идо

en: is
ru: Исландский

en: it
ru: Итальянский

en: iu
ru: Инуктитут

en: ja
ru: Японский

en: jv
ru: Яванский

en: ka
ru: Грузинский

en: kg
ru: Конго

en: ki
ru: Кикуйю

en: kj
ru: Кунама

en: kk
ru: Казахский

en: kl
ru: Гренландский

en: km
ru: Кхмерский

en: kn
ru: Каннада

en: ko
ru: Корейский

en: kr
ru: Канури

en: ks
ru: Кашмири

en: ku
ru: Курдский

en: kv
ru: Коми

en: kw
ru: Корнуоллский

en: ky
ru: Киргизский

en: la
ru: Латынь

en: lb
ru: Люксембургский

en: lg
ru: Луганда

en: li
ru: Лимбургский

en: ln
ru: Лингала

en: lo
ru: Лао

en: lt
ru: Литовский

en: lu
ru: Люба-катанга

en: lv
ru: Латышский

en: mg
ru: Малагасийский

en: mh
ru: Маршалльский

en: mi
ru: Маори

en: mk
ru: Македонский

en: ml
ru: Малаялам

en: mn
ru: Монгольский

en: mo
ru: Молдавский

en: mr
ru: Маратхи

en: ms
ru: Малайский

en: mt
ru: Мальтийский

en: my
ru: Бирманский

en: na
ru: Науру

en: nb
ru: Норвежский букмол

en: nd
ru: Северный ндебеле

en: ne
ru: Непальский

en: ng
ru: Ндунга

en: nl
ru: Голландский

en: nn
ru: Норвежский нюнорск

en: no
ru: Норвежский

en: nr
ru: Южный ндебеле

en: nv
ru: Навахо

en: ny
ru: Чичева

en: oc
ru: Окситанский

en: oj
ru: Оджибве

en: om
ru: Оромо

en: or
ru: Ория

en: os
ru: Осетинский

en: pa
ru: Панджаби

en: pi
ru: Пали

en: pl
ru: Польский

en: ps
ru: Пушту

en: pt
ru: Португальский

en: qu
ru: Кечуа

en: rm
ru: Ретороманский

en: rn
ru: Кирунди

en: ro
ru: Румынский

en: ru
ru: Русский

en: rw
ru: Киньяруанда

en: sa
ru: Санскрит

en: sc
ru: Сардинский

en: sd
ru: Синди

en: se
ru: Северносаамский

en: sg
ru: Санго

en: si
ru: Синигальский

en: sk
ru: Словацкий

en: sl
ru: Словенский

en: sm
ru: Самоа

en: sn
ru: Шона

en: so
ru: Сомалийский

en: sq
ru: Албанский

en: sr
ru: Сербский

en: ss
ru: Свати

en: st
ru: Сесото

en: su
ru: Суданский

en: sv
ru: Шведский

en: sw
ru: Суахили

en: ta
ru: Тамильский

en: te
ru: Телугу

en: tg
ru: Таджикский

en: th
ru: Тайский

en: ti
ru: Тигринья

en: tk
ru: Туркменский

en: tl
ru: Тагальский

en: tn
ru: Сетсвана

en: to
ru: Тонги

en: tr
ru: Турецкий

en: ts
ru: Тсонга

en: tt
ru: Татарский

en: tw
ru: Тви

en: ty
ru: Таитянский

en: ug
ru: Уйгурский

en: uk
ru: Украинский

en: ur
ru: Урду

en: uz
ru: Узбекский

en: ve
ru: Венда

en: vi
ru: Вьетнамский

en: vo
ru: Волапюк

en: wa
ru: Валлонский

en: wo
ru: Волоф

en: xh
ru: Коса

en: yi
ru: Идиш

en: yo
ru: Йоруба

en: za
ru: Чжуан

en: zh
ru: Китайский

en: zu
ru: Зулу
