aimeos-core - en to ro translation catalogue (186 entries)

en: aa
ro: Afar

en: ab
ro: Abhaziană

en: ae
ro: Avestană

en: af
ro: Afrikaans

en: ak
ro: Akan

en: am
ro: Amharic

en: an
ro: Aragoneză

en: ar
ro: arabă

en: as
ro: Assamese

en: av
ro: Avar

en: ay
ro: Aymara

en: az
ro: Azerbaidjan

en: ba
ro: Bașchir

en: be
ro: bielorusă

en: bg
ro: bulgară

en: bh
ro: Bihari

en: bi
ro: Bislama

en: bm
ro: Bambara

en: bn
ro: Bengaleză

en: bo
ro: Tibetană

en: br
ro: Breton

en: bs
ro: bosniacă

en: ca
ro: catalană

en: ce
ro: cecen

en: ch
ro: Chamorro

en: co
ro: Corsican

en: cr
ro: Cree

en: cs
ro: Cehă

en: cu
ro: Slavonă bisericească

en: cv
ro: Chuvash

en: cy
ro: Galeză

en: da
ro: daneză

en: de
ro: germană

en: dv
ro: Dhivehi

en: dz
ro: Dzongkha

en: ee
ro: Ewe

en: el
ro: Greacă

en: en
ro: Engleză

en: eo
ro: Esperanto

en: es
ro: spaniolă

en: et
ro: Estonă

en: eu
ro: bască

en: fa
ro: Persană

en: ff
ro: Fula

en: fi
ro: finlandeză

en: fj
ro: Fijiană

en: fo
ro: Faeroese

en: fr
ro: franceză

en: fy
ro: Frisonă

en: ga
ro: Irlandeză

en: gd
ro: Gaelică scoțiană

en: gl
ro: galiciană

en: gn
ro: Guaraní

en: gu
ro: Gujarati

en: gv
ro: Manx

en: ha
ro: Hausa

en: he
ro: ebraică

en: hi
ro: Hindi

en: ho
ro: Hiri motu

en: hr
ro: croată

en: ht
ro: Creolă haitiană

en: hu
ro: maghiară

en: hy
ro: armeană

en: hz
ro: Herero

en: ia
ro: Interlingua

en: id
ro: Indoneziană

en: ie
ro: Interlingue

en: ig
ro: Igbo

en: ii
ro: Yi

en: ik
ro: Inupiaq

en: io
ro: Ido

en: is
ro: islandeză

en: it
ro: Italiană

en: iu
ro: Inuktitut

en: ja
ro: Japoneză

en: jv
ro: javaneză

en: ka
ro: georgiană

en: kg
ro: Kongo

en: ki
ro: Kikuyu

en: kj
ro: Kuanyama

en: kk
ro: kazahă

en: kl
ro: Groenlandeză

en: km
ro: Khmer

en: kn
ro: Kannada

en: ko
ro: Coreeană

en: kr
ro: Kanuri

en: ks
ro: Kashmiri

en: ku
ro: kurdă

en: kv
ro: Komi

en: kw
ro: Cornish

en: ky
ro: Kirghiz

en: la
ro: Latină

en: lb
ro: luxemburgheză

en: lg
ro: Luganda

en: li
ro: Limburgish

en: ln
ro: Lingala

en: lo
ro: Lao

en: lt
ro: lituaniană

en: lu
ro: Luba-Katanga

en: lv
ro: Letonă

en: mg
ro: Malgașă

en: mh
ro: marsallese

en: mi
ro: Māori

en: mk
ro: macedoneană

en: ml
ro: Malayalam

en: mn
ro: Mongolă

en: mo
ro: moldovenească

en: mr
ro: Marathi

en: ms
ro: Malay

en: mt
ro: Malteză

en: my
ro: birmaneză

en: na
ro: NR

en: nb
ro: Norvegiană Bokmål

en: nd
ro: Nord Ndebele

en: ne
ro: Nepaleză

en: ng
ro: Ndonga

en: nl
ro: olandeză

en: nn
ro: Norvegiană Nynorsk

en: no
ro: Norvegiană

en: nr
ro: Ndebele de Sud

en: nv
ro: Navajo

en: ny
ro: Chichewa

en: oc
ro: Occitană

en: oj
ro: Ojibwa

en: om
ro: Oromo

en: or
ro: Oriya

en: os
ro: Ossetic

en: pa
ro: Punjabi

en: pi
ro: Pali

en: pl
ro: poloneză

en: ps
ro: Pashto

en: pt
ro: portugheză

en: pt_BR
ro: Portugheză (Brazilia)

en: qu
ro: Quechua

en: rm
ro: Rhaeto-Romance

en: rn
ro: Kirundi

en: ro
ro: română

en: ru
ro: Rusă

en: rw
ro: Kinyarwanda

en: sa
ro: Sanscrită

en: sc
ro: Sardă

en: sd
ro: Sindhi

en: se
ro: Sami de Nord

en: sg
ro: Sango

en: si
ro: Sinhala

en: sk
ro: Slovacă

en: sl
ro: Slovenă

en: sm
ro: Samoan

en: sn
ro: Shona

en: so
ro: somaleză

en: sq
ro: albaneză

en: sr
ro: sârbă

en: ss
ro: Swati

en: st
ro: Sesotho

en: su
ro: Sundaneză

en: sv
ro: suedeză

en: sw
ro: swahili

en: ta
ro: Tamil

en: te
ro: Telugu

en: tg
ro: Tadjik

en: th
ro: Thailandeză

en: ti
ro: Tigrinya

en: tk
ro: Turkmenă

en: tl
ro: Tagalog

en: tn
ro: Setswana

en: to
ro: Tongan

en: tr
ro: Turcă

en: ts
ro: Tsonga

en: tt
ro: Tătar

en: tw
ro: Twi

en: ty
ro: Tahitian

en: ug
ro: Uigură

en: uk
ro: Ucraineană

en: ur
ro: Urdu

en: uz
ro: uzbecă

en: ve
ro: Venda

en: vi
ro: vietnameză

en: vo
ro: Volapük

en: wa
ro: Valonă

en: wo
ro: Wolof

en: xh
ro: Xhosa

en: yi
ro: Yiddish

en: yo
ro: Yoruba

en: za
ro: Zhuang

en: zh
ro: Chineză

en: zu
ro: Zulu
