aimeos-core - en to nl translation catalogue (185 entries)

en: aa
nl: Afar

en: ab
nl: Abkhazian

en: ae
nl: Avestan

en: af
nl: Afrikaans

en: ak
nl: Akan

en: am
nl: Amharic

en: an
nl: Aragonese

en: ar
nl: Arabic

en: as
nl: Assamese

en: av
nl: Avar

en: ay
nl: Aymara

en: az
nl: Azerbaijani

en: ba
nl: Bashkir

en: be
nl: Belarusian

en: bg
nl: Bulgarian

en: bh
nl: Bihari

en: bi
nl: Bislama

en: bm
nl: Bambara

en: bn
nl: Bengali

en: bo
nl: Tibetan

en: br
nl: Breton

en: bs
nl: Bosnian

en: ca
nl: Catalan

en: ce
nl: Chechen

en: ch
nl: Chamorro

en: co
nl: Corsican

en: cr
nl: Cree

en: cs
nl: Czech

en: cu
nl: Church Slavonic

en: cv
nl: Chuvash

en: cy
nl: Welsh

en: da
nl: Danish

en: de
nl: German

en: dv
nl: Dhivehi

en: dz
nl: Dzongkha

en: ee
nl: Ewe

en: el
nl: Greek

en: en
nl: English

en: eo
nl: Esperanto

en: es
nl: Spanish

en: et
nl: Estonian

en: eu
nl: Basque

en: fa
nl: Persian

en: ff
nl: Fula

en: fi
nl: Finnish

en: fj
nl: Fijian

en: fo
nl: Faeroese

en: fr
nl: French

en: fy
nl: Frisian

en: ga
nl: Irish

en: gd
nl: Scottish Gaelic

en: gl
nl: Galician

en: gn
nl: Guaraní

en: gu
nl: Gujarati

en: gv
nl: Manx

en: ha
nl: Hausa

en: he
nl: Hebrew

en: hi
nl: Hindi

en: ho
nl: Hiri motu

en: hr
nl: Croatian

en: ht
nl: Haïtian Creole

en: hu
nl: Hungarian

en: hy
nl: Armenian

en: hz
nl: Herero

en: ia
nl: Interlingua

en: id
nl: Indonesian

en: ie
nl: Interlingue

en: ig
nl: Igbo

en: ii
nl: Yi

en: ik
nl: Inupiaq

en: io
nl: Ido

en: is
nl: Icelandic

en: it
nl: Italian

en: iu
nl: Inuktitut

en: ja
nl: Japanese

en: jv
nl: Javanese

en: ka
nl: Georgian

en: kg
nl: Kongo

en: ki
nl: Kikuyu

en: kj
nl: Kuanyama

en: kk
nl: Kazakh

en: kl
nl: Greenlandic

en: km
nl: Khmer

en: kn
nl: Kannada

en: ko
nl: Korean

en: kr
nl: Kanuri

en: ks
nl: Kashmiri

en: ku
nl: Kurdish

en: kv
nl: Komi

en: kw
nl: Cornish

en: ky
nl: Kirghiz

en: la
nl: Latin

en: lb
nl: Luxembourgish

en: lg
nl: Luganda

en: li
nl: Limburgish

en: ln
nl: Lingala

en: lo
nl: Lao

en: lt
nl: Lithuanian

en: lu
nl: Luba-Katanga

en: lv
nl: Latvian

en: mg
nl: Malagasy

en: mh
nl: Marshallese

en: mi
nl: Māori

en: mk
nl: Macedonian

en: ml
nl: Malayalam

en: mn
nl: Mongolian

en: mo
nl: Moldavian

en: mr
nl: Marathi

en: ms
nl: Malay

en: mt
nl: Maltese

en: my
nl: Burmese

en: na
nl: Nauru

en: nb
nl: Norwegian Bokmål

en: nd
nl: North Ndebele

en: ne
nl: Nepali

en: ng
nl: Ndonga

en: nl
nl: Dutch

en: nn
nl: Norwegian Nynorsk

en: no
nl: Norwegian

en: nr
nl: South Ndebele

en: nv
nl: Navajo

en: ny
nl: Chichewa

en: oc
nl: Occitan

en: oj
nl: Ojibwa

en: om
nl: Oromo

en: or
nl: Oriya

en: os
nl: Ossetic

en: pa
nl: Punjabi

en: pi
nl: Pali

en: pl
nl: Polish

en: ps
nl: Pashto

en: pt
nl: Portuguese

en: qu
nl: Quechua

en: rm
nl: Rhaeto-Romance

en: rn
nl: Kirundi

en: ro
nl: Romanian

en: ru
nl: Russian

en: rw
nl: Kinyarwanda

en: sa
nl: Sanskrit

en: sc
nl: Sardinian

en: sd
nl: Sindhi

en: se
nl: Northern Sami

en: sg
nl: Sango

en: si
nl: Sinhala

en: sk
nl: Slovak

en: sl
nl: Slovenian

en: sm
nl: Samoan

en: sn
nl: Shona

en: so
nl: Somali

en: sq
nl: Albanian

en: sr
nl: Serbian

en: ss
nl: Swati

en: st
nl: Sesotho

en: su
nl: Sundanese

en: sv
nl: Swedish

en: sw
nl: Swahili

en: ta
nl: Tamil

en: te
nl: Telugu

en: tg
nl: Tajik

en: th
nl: Thai

en: ti
nl: Tigrinya

en: tk
nl: Turkmen

en: tl
nl: Tagalog

en: tn
nl: Setswana

en: to
nl: Tongan

en: tr
nl: Turkish

en: ts
nl: Tsonga

en: tt
nl: Tatar

en: tw
nl: Twi

en: ty
nl: Tahitian

en: ug
nl: Uyghur

en: uk
nl: Ukrainian

en: ur
nl: Urdu

en: uz
nl: Uzbek

en: ve
nl: Venda

en: vi
nl: Vietnamese

en: vo
nl: Volapük

en: wa
nl: Walloon

en: wo
nl: Wolof

en: xh
nl: Xhosa

en: yi
nl: Yiddish

en: yo
nl: Yoruba

en: za
nl: Zhuang

en: zh
nl: Chinese

en: zu
nl: Zulu
