aimeos-core - en to ja translation catalogue (186 entries)

en: aa
ja: アファール

en: ab
ja: アブハジア語

en: ae
ja: アベスタン

en: af
ja: アフリカーンス

en: ak
ja: 阿寒

en: am
ja: アムハラ語

en: an
ja: アラゴネーゼ

en: ar
ja: アラビア語

en: as
ja: アッサム語

en: av
ja: アバー

en: ay
ja: アイマラ語

en: az
ja: アゼルバイジャン

en: ba
ja: バシキール

en: be
ja: ベラルーシ語

en: bg
ja: ブルガリア語

en: bh
ja: ビハール

en: bi
ja: ビスラマ

en: bm
ja: バンバラ

en: bn
ja: ベンガル語

en: bo
ja: チベット語

en: br
ja: ブルトン

en: bs
ja: ボスニア語

en: ca
ja: カタロニア語

en: ce
ja: チェチェン

en: ch
ja: チャモロ

en: co
ja: コルシカ人

en: cr
ja: クリー

en: cs
ja: チェコ

en: cu
ja: 教会スラブ語

en: cv
ja: チュバシュ

en: cy
ja: ウェールズ

en: da
ja: デンマーク語

en: de
ja: ドイツ語

en: dv
ja: ディベヒ語

en: dz
ja: ゾンカ

en: ee
ja: エウ

en: el
ja: ギリシャ語

en: en
ja: 英語

en: eo
ja: エスペラント

en: es
ja: スペイン語

en: et
ja: エストニア語

en: eu
ja: バスク

en: fa
ja: ペルシャ語

en: ff
ja: フラ

en: fi
ja: フィンランド語

en: fj
ja: フィジー

en: fo
ja: フェロー語

en: fr
ja: フランス語

en: fy
ja: フリジア語

en: ga
ja: アイリッシュ

en: gd
ja: スコットランド・ゲール語

en: gl
ja: ガリシア語

en: gn
ja: グアラニー

en: gu
ja: グジャラート

en: gv
ja: マンクス

en: ha
ja: ハウサ

en: he
ja: ヘブライ語

en: hi
ja: ヒンディー語

en: ho
ja: ヒリ・モツ

en: hr
ja: クロアチア語

en: ht
ja: ハイチ・クレオール

en: hu
ja: ハンガリー語

en: hy
ja: アルメニア語

en: hz
ja: ヘレロ

en: ia
ja: インテルリングア

en: id
ja: インドネシア語

en: ie
ja: インターリンク

en: ig
ja: イボ

en: ii
ja: イ

en: ik
ja: イヌピアック

en: io
ja: イド

en: is
ja: アイスランド語

en: it
ja: イタリア語

en: iu
ja: イヌクティット語

en: ja
ja: 日本語

en: jv
ja: ジャワ語

en: ka
ja: ジョージアン

en: kg
ja: 金剛

en: ki
ja: キクユ

en: kj
ja: 桑山

en: kk
ja: カザフ

en: kl
ja: グリーンランド語

en: km
ja: クメール語

en: kn
ja: カンナダ語

en: ko
ja: 韓国語

en: kr
ja: カヌリ

en: ks
ja: カシミール

en: ku
ja: クルド

en: kv
ja: コミ

en: kw
ja: コーニッシュ

en: ky
ja: キルギス

en: la
ja: ラテン語

en: lb
ja: ルクセンブルク語

en: lg
ja: ルガンダ語

en: li
ja: リンブルフ語

en: ln
ja: リンガラ語

en: lo
ja: ラオス

en: lt
ja: リトアニア語

en: lu
ja: ルバ・カタンガ

en: lv
ja: ラトビア語

en: mg
ja: マダガスカル

en: mh
ja: マーシャル語

en: mi
ja: マオリ

en: mk
ja: マケドニア語

en: ml
ja: マラヤーラム語

en: mn
ja: モンゴル語

en: mo
ja: モルダビア語

en: mr
ja: マラーティー語

en: ms
ja: マレー語

en: mt
ja: マルタ語

en: my
ja: ビルマ語

en: na
ja: ナウル

en: nb
ja: ノルウェー語ブークモール

en: nd
ja: 北ンデベレ

en: ne
ja: ネパール語

en: ng
ja: ンドンガ

en: nl
ja: オランダ語

en: nn
ja: ノルウェー語

en: no
ja: ノルウェー語

en: nr
ja: 南ンデベレ

en: nv
ja: ナバホ

en: ny
ja: チチェワ語

en: oc
ja: オック語

en: oj
ja: オジブワ

en: om
ja: オロモ

en: or
ja: オリヤ

en: os
ja: オセティック

en: pa
ja: パンジャブ語

en: pi
ja: パリ

en: pl
ja: ポーランド語

en: ps
ja: パシュトゥー語

en: pt
ja: ポルトガル語

en: pt_BR
ja: ポルトガル語（ブラジル）

en: qu
ja: ケチュア

en: rm
ja: レトロマンス

en: rn
ja: キルンディ

en: ro
ja: ルーマニア語

en: ru
ja: ロシア語

en: rw
ja: キニャルワンダ語

en: sa
ja: サンスクリット

en: sc
ja: サルデーニャ人

en: sd
ja: シンディー語

en: se
ja: 北サーミ

en: sg
ja: サンゴ

en: si
ja: シンハラ語

en: sk
ja: スロバキア語

en: sl
ja: スロベニア語

en: sm
ja: サモア人

en: sn
ja: ショナ

en: so
ja: ソマリア

en: sq
ja: アルバニア語

en: sr
ja: セルビア語

en: ss
ja: スワティ

en: st
ja: セソト

en: su
ja: スンダ

en: sv
ja: スウェーデン

en: sw
ja: スワヒリ語

en: ta
ja: タミル語

en: te
ja: テルグ語

en: tg
ja: タジク

en: th
ja: タイ

en: ti
ja: ティグリニャ語

en: tk
ja: トルクメン人

en: tl
ja: タガログ語

en: tn
ja: セツワナ語

en: to
ja: トンガ語

en: tr
ja: トルコ語

en: ts
ja: ツォンガ

en: tt
ja: タタール

en: tw
ja: トゥイ

en: ty
ja: タヒチ

en: ug
ja: ウイグル

en: uk
ja: ウクライナ語

en: ur
ja: ウルドゥー語

en: uz
ja: ウズベク語

en: ve
ja: ベンダ

en: vi
ja: ベトナム語

en: vo
ja: ヴォラピュック

en: wa
ja: ワロン

en: wo
ja: ウォロフ

en: xh
ja: ホサ

en: yi
ja: イディッシュ語

en: yo
ja: ヨルバ

en: za
ja: 荘

en: zh
ja: 中国語

en: zu
ja: ズールー
