aimeos-core - en to id translation catalogue (186 entries)

en: aa
id: Jauh

en: ab
id: Abkhazian

en: ae
id: Avestan

en: af
id: Bahasa Afrikaans

en: ak
id: Akan

en: am
id: Amharic

en: an
id: Aragon

en: ar
id: Bahasa Arab

en: as
id: Assam

en: av
id: Avar

en: ay
id: Aymara

en: az
id: Azerbaijan

en: ba
id: Bashkir

en: be
id: Belarusia

en: bg
id: Bulgaria

en: bh
id: Bihari

en: bi
id: Bislama

en: bm
id: Bambara

en: bn
id: Bengali

en: bo
id: Tibet

en: br
id: Breton

en: bs
id: Bosnia

en: ca
id: Catalan

en: ce
id: Chechnya

en: ch
id: Chamorro

en: co
id: Korsika

en: cr
id: Cree

en: cs
id: Ceko

en: cu
id: Gereja Slavia

en: cv
id: Chuvash

en: cy
id: Welsh

en: da
id: Denmark

en: de
id: Bahasa Jerman

en: dv
id: Dhivehi

en: dz
id: Dzongkha

en: ee
id: Ewe

en: el
id: Bahasa Yunani

en: en
id: Bahasa Inggris

en: eo
id: Esperanto

en: es
id: Bahasa Spanyol

en: et
id: Estonia

en: eu
id: Basque

en: fa
id: Persia

en: ff
id: Fula

en: fi
id: Finlandia

en: fj
id: Fiji

en: fo
id: Faeroese

en: fr
id: Bahasa Prancis

en: fy
id: Frisian

en: ga
id: Irlandia

en: gd
id: Bahasa Gaelik Skotlandia

en: gl
id: Galicia

en: gn
id: Guaraní

en: gu
id: Gujarati

en: gv
id: Manx

en: ha
id: Hausa

en: he
id: Bahasa Ibrani

en: hi
id: Bahasa Hindi

en: ho
id: Hiri motu

en: hr
id: Kroasia

en: ht
id: Kreol Haïtian

en: hu
id: Hongaria

en: hy
id: Armenia

en: hz
id: Herero

en: ia
id: Interlingua

en: id
id: Bahasa Indonesia

en: ie
id: Interlingue

en: ig
id: Igbo

en: ii
id: Yi

en: ik
id: Inupiaq

en: io
id: Ido

en: is
id: Islandia

en: it
id: Bahasa Italia

en: iu
id: Inuktitut

en: ja
id: Bahasa Jepang

en: jv
id: Bahasa Jawa

en: ka
id: Georgia

en: kg
id: Kongo

en: ki
id: Kikuyu

en: kj
id: Kuanyama

en: kk
id: Kazakh

en: kl
id: Greenland

en: km
id: Khmer

en: kn
id: Kannada

en: ko
id: Bahasa Korea

en: kr
id: Kanuri

en: ks
id: Kashmir

en: ku
id: Kurdi

en: kv
id: Komi

en: kw
id: Cornish

en: ky
id: Kirghiz

en: la
id: Bahasa Latin

en: lb
id: Luksemburg

en: lg
id: Luganda

en: li
id: Limburgish

en: ln
id: Lingala

en: lo
id: Lao

en: lt
id: Lithuania

en: lu
id: Luba-Katanga

en: lv
id: Latvia

en: mg
id: Malagasi

en: mh
id: Marshallese

en: mi
id: Māori

en: mk
id: Macedonia

en: ml
id: Malayalam

en: mn
id: Mongolia

en: mo
id: Moldavia

en: mr
id: Marathi

en: ms
id: Bahasa Melayu

en: mt
id: Malta

en: my
id: Burma

en: na
id: Nauru

en: nb
id: Bokmål Norwegia

en: nd
id: Ndebele Utara

en: ne
id: Nepal

en: ng
id: Ndonga

en: nl
id: Belanda

en: nn
id: Nynorsk Norwegia

en: no
id: Norwegia

en: nr
id: Ndebele Selatan

en: nv
id: Navajo

en: ny
id: Chichewa

en: oc
id: Occitan

en: oj
id: Ojibwa

en: om
id: Oromo

en: or
id: Oriya

en: os
id: Ossetic

en: pa
id: Punjabi

en: pi
id: Pali

en: pl
id: Polandia

en: ps
id: Pashto

en: pt
id: Bahasa Portugis

en: pt_BR
id: Bahasa Portugis (Brasil)

en: qu
id: Quechua

en: rm
id: Rhaeto-Romance

en: rn
id: Kirundi

en: ro
id: Rumania

en: ru
id: Rusia

en: rw
id: Kinyarwanda

en: sa
id: Bahasa Sanskerta

en: sc
id: Sardinia

en: sd
id: Sindhi

en: se
id: Sami Utara

en: sg
id: Sango

en: si
id: Sinhala

en: sk
id: Slowakia

en: sl
id: Slovenia

en: sm
id: Samoa

en: sn
id: Shona

en: so
id: Somalia

en: sq
id: Bahasa Albania

en: sr
id: Serbia

en: ss
id: Swati

en: st
id: Sesotho

en: su
id: Bahasa Sunda

en: sv
id: Swedia

en: sw
id: Swahili

en: ta
id: Tamil

en: te
id: Telugu

en: tg
id: Tajik

en: th
id: Thailand

en: ti
id: Tigrinya

en: tk
id: Turkmenistan

en: tl
id: Bahasa Tagalog

en: tn
id: Setswana

en: to
id: Tongan

en: tr
id: Bahasa Turki

en: ts
id: Tsonga

en: tt
id: Tatar

en: tw
id: Twi

en: ty
id: Tahiti

en: ug
id: Uighur

en: uk
id: Ukraina

en: ur
id: Urdu

en: uz
id: Uzbek

en: ve
id: Venda

en: vi
id: Vietnam

en: vo
id: Volapük

en: wa
id: Walloon

en: wo
id: Wolof

en: xh
id: Xhosa

en: yi
id: Yiddish

en: yo
id: Yoruba

en: za
id: Zhuang

en: zh
id: Cina

en: zu
id: Zulu
