aimeos-core - en to nb translation catalogue (250 entries)

en: AD
nb: Andorra

en: AE
nb: De forente arabiske emirater

en: AF
nb: Afghanistan

en: AG
nb: Antigua og Barbuda

en: AI
nb: Anguilla

en: AL
nb: Albania

en: AM
nb: Armenia

en: AO
nb: Angola

en: AQ
nb: Antarktis

en: AR
nb: Argentina

en: AS
nb: Amerikansk Samoa

en: AT
nb: Østerrike

en: AU
nb: Australia

en: AW
nb: Aruba

en: AX
nb: Ålandsøyene

en: AZ
nb: Aserbajdsjan

en: BA
nb: Bosnia-Hercegovina

en: BB
nb: Barbados

en: BD
nb: Bangladesh

en: BE
nb: Belgia

en: BF
nb: Burkina Faso

en: BG
nb: Bulgaria

en: BH
nb: Bahrain

en: BI
nb: Burundi

en: BJ
nb: Benin

en: BL
nb: Saint Barthélemy

en: BM
nb: Bermuda

en: BN
nb: Brunei Darussalam

en: BO
nb: Bolivia, Den plurinasjonale staten

en: BQ
nb: Bonaire, Sint Eustatius og Saba

en: BR
nb: Brasil

en: BS
nb: Bahamas

en: BT
nb: Bhutan

en: BV
nb: Bouvetøya

en: BW
nb: Botswana

en: BY
nb: Hviterussland

en: BZ
nb: Belize

en: CA
nb: Canada

en: CC
nb: Cocosøyene (Keeling)

en: CD
nb: Kongo, Den demokratiske republikken Kongo

en: CF
nb: Den sentralafrikanske republikk

en: CG
nb: Kongo

en: CH
nb: Sveits

en: CI
nb: Elfenbenskysten

en: CK
nb: Cookøyene

en: CL
nb: Chile

en: CM
nb: Kamerun

en: CN
nb: Kina

en: CO
nb: Colombia

en: CR
nb: Costa Rica

en: CU
nb: Cuba

en: CV
nb: Kapp Verde

en: CW
nb: Curaçao

en: CX
nb: Juleøya

en: CY
nb: Kypros

en: CZ
nb: Tsjekkia

en: DE
nb: Tyskland

en: DJ
nb: Djibouti

en: DK
nb: Danmark

en: DM
nb: Dominica

en: DO
nb: Den dominikanske republikk

en: DZ
nb: Algerie

en: EC
nb: Ecuador

en: EE
nb: Estland

en: EG
nb: Egypt

en: EH
nb: Vest-Sahara

en: ER
nb: Eritrea

en: ES
nb: Spania

en: ET
nb: Etiopia

en: FI
nb: Finland

en: FJ
nb: Fiji

en: FK
nb: Falklandsøyene (Malvinas)

en: FM
nb: Mikronesia, De Forente Stater

en: FO
nb: Færøyene

en: FR
nb: Frankrike

en: GA
nb: Gabon

en: GB
nb: Storbritannia

en: GD
nb: Grenada

en: GE
nb: Georgia

en: GF
nb: Fransk Guyana

en: GG
nb: Guernsey

en: GH
nb: Ghana

en: GI
nb: Gibraltar

en: GL
nb: Grønland

en: GM
nb: Gambia

en: GN
nb: Guinea

en: GP
nb: Guadeloupe

en: GQ
nb: Ekvatorial-Guinea

en: GR
nb: Hellas

en: GS
nb: Sør-Georgia og Sør-Sandwichøyene

en: GT
nb: Guatemala

en: GU
nb: Guam

en: GW
nb: Guinea-Bissau

en: GY
nb: Guyana

en: HK
nb: Hong Kong

en: HM
nb: Heard Island og McDonald Islands

en: HN
nb: Honduras

en: HR
nb: Kroatia

en: HT
nb: Haiti

en: HU
nb: Ungarn

en: ID
nb: Indonesia

en: IE
nb: Irland

en: IL
nb: Israel

en: IM
nb: Isle of Man

en: IN
nb: India

en: IO
nb: Britisk territorium i Indiahavet

en: IQ
nb: Irak

en: IR
nb: Iran, Den islamske republikken

en: IS
nb: Island

en: IT
nb: Italia

en: JE
nb: Jersey

en: JM
nb: Jamaica

en: JO
nb: Jordan

en: JP
nb: Japan

en: KE
nb: Kenya

en: KG
nb: Kirgisistan

en: KH
nb: Kambodsja

en: KI
nb: Kiribati

en: KM
nb: Komorene

en: KN
nb: Saint Kitts og Nevis

en: KP
nb: Korea, Den demokratiske folkerepublikken Korea

en: KR
nb: Korea, Republikken Korea

en: KW
nb: Kuwait

en: KY
nb: Caymanøyene

en: KZ
nb: Kasakhstan

en: LA
nb: Den demokratiske folkerepublikken Laos

en: LB
nb: Libanon

en: LC
nb: Saint Lucia

en: LI
nb: Liechtenstein

en: LK
nb: Sri Lanka

en: LR
nb: Liberia

en: LS
nb: Lesotho

en: LT
nb: Litauen

en: LU
nb: Luxembourg

en: LV
nb: Latvia

en: LY
nb: Libya

en: MA
nb: Marokko

en: MC
nb: Monaco

en: MD
nb: Moldova, Republikken

en: ME
nb: Montenegro

en: MF
nb: Saint Martin (fransk del)

en: MG
nb: Madagaskar

en: MH
nb: Marshalløyene

en: MK
nb: Makedonia

en: ML
nb: Mali

en: MM
nb: Myanmar

en: MN
nb: Mongolia

en: MO
nb: Macao

en: MP
nb: Nord-Marianene

en: MQ
nb: Martinique

en: MR
nb: Mauritania

en: MS
nb: Montserrat

en: MT
nb: Malta

en: MU
nb: Mauritius

en: MV
nb: Maldivene

en: MW
nb: Malawi

en: MX
nb: Mexico

en: MY
nb: Malaysia

en: MZ
nb: Mosambik

en: NA
nb: Namibia

en: NC
nb: Ny-Caledonia

en: NE
nb: Niger

en: NF
nb: Norfolkøya

en: NG
nb: Nigeria

en: NI
nb: Nicaragua

en: NL
nb: Nederland

en: NO
nb: Norge

en: NP
nb: Nepal

en: NR
nb: Nauru

en: NU
nb: Niue

en: NZ
nb: New Zealand

en: OM
nb: Oman

en: PA
nb: Panama

en: PE
nb: Peru

en: PF
nb: Fransk Polynesia

en: PG
nb: Papua Ny-Guinea

en: PH
nb: Filippinene

en: PK
nb: Pakistan

en: PL
nb: Polen

en: PM
nb: Saint Pierre og Miquelon

en: PN
nb: Pitcairn

en: PR
nb: Puerto Rico

en: PS
nb: Palestina, Staten Palestina

en: PT
nb: Portugal

en: PW
nb: Palau

en: PY
nb: Paraguay

en: QA
nb: Qatar

en: RE
nb: Réunion

en: RO
nb: Romania

en: RS
nb: Serbia

en: RU
nb: Den russiske føderasjon

en: RW
nb: Rwanda

en: SA
nb: Saudi-Arabia

en: SB
nb: Salomonøyene

en: SC
nb: Seychellene

en: SD
nb: Sudan

en: SE
nb: Sverige

en: SG
nb: Singapore

en: SH
nb: Sankt Helena, Ascension og Tristan da Cunha

en: SI
nb: Slovenia

en: SJ
nb: Svalbard og Jan Mayen

en: SK
nb: Slovakia

en: SL
nb: Sierra Leone

en: SM
nb: San Marino

en: SN
nb: Senegal

en: SO
nb: Somalia

en: SR
nb: Surinam

en: SS
nb: Sør-Sudan

en: ST
nb: Sao Tome og Principe

en: SV
nb: El Salvador

en: SX
nb: Sint Maarten (nederlandsk del)

en: SY
nb: Den syriske arabiske republikk

en: SZ
nb: Swaziland

en: TC
nb: Turks- og Caicosøyene

en: TD
nb: Chad

en: TF
nb: De franske sørterritoriene

en: TG
nb: Togo

en: TH
nb: Thailand

en: TJ
nb: Tadsjikistan

en: TK
nb: Tokelau

en: TL
nb: Øst-Timor

en: TM
nb: Turkmenistan

en: TN
nb: Tunisia

en: TO
nb: Tonga

en: TR
nb: Tyrkia

en: TT
nb: Trinidad og Tobago

en: TV
nb: Tuvalu

en: TW
nb: Taiwan

en: TZ
nb: Tanzania, Den forente republikk

en: UA
nb: Ukraina

en: UG
nb: Uganda

en: UM
nb: USAs mindre avsidesliggende øyer

en: US
nb: USA

en: UY
nb: Uruguay

en: UZ
nb: Usbekistan

en: VA
nb: Vatikanstaten (Den hellige stol)

en: VC
nb: Saint Vincent og Grenadinene

en: VE
nb: Venezuela, Den bolivarianske republikk av

en: VG
nb: Jomfruøyene, Britiske

en: VI
nb: Jomfruøyene, USA

en: VN
nb: Vietnam

en: VU
nb: Vanuatu

en: WF
nb: Wallis og Futuna

en: WS
nb: Samoa

en: XK
nb: Kosovo

en: YE
nb: Jemen

en: YT
nb: Mayotte

en: ZA
nb: Sør-Afrika

en: ZM
nb: Zambia

en: ZW
nb: Zimbabwe
