aimeos-core - en to ja translation catalogue (250 entries)

en: AD
ja: アンドラ

en: AE
ja: アラブ首長国連邦

en: AF
ja: アフガニスタン

en: AG
ja: アンティグア・バーブーダ

en: AI
ja: アングィラ

en: AL
ja: アルバニア

en: AM
ja: アルメニア

en: AO
ja: アンゴラ

en: AQ
ja: 南極大陸

en: AR
ja: アルゼンチン

en: AS
ja: 米領サモア

en: AT
ja: オーストリア

en: AU
ja: オーストラリア

en: AW
ja: アルバ

en: AX
ja: オーランド諸島

en: AZ
ja: アゼルバイジャン

en: BA
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: BB
ja: バルバドス

en: BD
ja: バングラデシュ

en: BE
ja: ベルギー

en: BF
ja: ブルキナファソ

en: BG
ja: ブルガリア

en: BH
ja: バーレーン

en: BI
ja: ブルンジ

en: BJ
ja: ベナン

en: BL
ja: サン・バルテルミー島

en: BM
ja: バーミューダ

en: BN
ja: ブルネイ

en: BO
ja: ボリビア多民族国

en: BQ
ja: ボネール島、シント・ユースタティウス島、サバ島

en: BR
ja: ブラジル

en: BS
ja: バハマ

en: BT
ja: ブータン

en: BV
ja: ブーベ島

en: BW
ja: ボツワナ

en: BY
ja: ベラルーシ

en: BZ
ja: ベリーズ

en: CA
ja: カナダ

en: CC
ja: ココス（キーリング）諸島

en: CD
ja: コンゴ民主共和国

en: CF
ja: 中央アフリカ共和国

en: CG
ja: コンゴ

en: CH
ja: スイス

en: CI
ja: コートジボワール

en: CK
ja: クック諸島

en: CL
ja: チリ

en: CM
ja: カメルーン

en: CN
ja: 中国

en: CO
ja: コロンビア

en: CR
ja: コスタリカ

en: CU
ja: キューバ

en: CV
ja: カーボベルデ

en: CW
ja: キュラソー

en: CX
ja: クリスマス島

en: CY
ja: キプロス

en: CZ
ja: チェコ共和国

en: DE
ja: ドイツ

en: DJ
ja: ジブチ

en: DK
ja: デンマーク

en: DM
ja: ドミニカ

en: DO
ja: ドミニカ共和国

en: DZ
ja: アルジェリア

en: EC
ja: エクアドル

en: EE
ja: エストニア

en: EG
ja: エジプト

en: EH
ja: 西サハラ

en: ER
ja: エリトリア

en: ES
ja: スペイン

en: ET
ja: エチオピア

en: FI
ja: フィンランド

en: FJ
ja: フィジー

en: FK
ja: フォークランド諸島

en: FM
ja: ミクロネシア連邦

en: FO
ja: フェロー諸島

en: FR
ja: フランス

en: GA
ja: ガボン

en: GB
ja: イギリス

en: GD
ja: グレナダ

en: GE
ja: グルジア

en: GF
ja: フランス領ギアナ

en: GG
ja: ガーンジー

en: GH
ja: ガーナ

en: GI
ja: ジブラルタル

en: GL
ja: グリーンランド

en: GM
ja: ガンビア

en: GN
ja: ギニア

en: GP
ja: グアドループ

en: GQ
ja: 赤道ギニア

en: GR
ja: ギリシャ

en: GS
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: GT
ja: グアテマラ

en: GU
ja: グアム

en: GW
ja: ギニアビサウ

en: GY
ja: ガイアナ

en: HK
ja: 香港

en: HM
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: HN
ja: ホンジュラス

en: HR
ja: クロアチア

en: HT
ja: ハイチ

en: HU
ja: ハンガリー

en: ID
ja: インドネシア

en: IE
ja: アイルランド

en: IL
ja: イスラエル

en: IM
ja: マン島

en: IN
ja: インド

en: IO
ja: 英領インド洋地域

en: IQ
ja: イラク

en: IR
ja: イラン・イスラム共和国

en: IS
ja: アイスランド

en: IT
ja: イタリア

en: JE
ja: ジャージー

en: JM
ja: ジャマイカ

en: JO
ja: ヨルダン

en: JP
ja: 日本

en: KE
ja: ケニア

en: KG
ja: キルギス

en: KH
ja: カンボジア

en: KI
ja: キリバス

en: KM
ja: コモロ

en: KN
ja: セントクリストファー・ネイビス

en: KP
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: KR
ja: 大韓民国

en: KW
ja: クウェート

en: KY
ja: ケイマン諸島

en: KZ
ja: カザフスタン

en: LA
ja: ラオス人民民主共和国

en: LB
ja: レバノン

en: LC
ja: セントルシア

en: LI
ja: リヒテンシュタイン

en: LK
ja: スリランカ

en: LR
ja: リベリア

en: LS
ja: レソト

en: LT
ja: リトアニア

en: LU
ja: ルクセンブルク

en: LV
ja: ラトビア

en: LY
ja: リビア

en: MA
ja: モロッコ

en: MC
ja: モナコ

en: MD
ja: モルドバ共和国

en: ME
ja: モンテネグロ

en: MF
ja: セント・マーチン島（フランス領）

en: MG
ja: マダガスカル

en: MH
ja: マーシャル諸島

en: MK
ja: マケドニア

en: ML
ja: マリ

en: MM
ja: ミャンマー

en: MN
ja: モンゴル

en: MO
ja: マカオ

en: MP
ja: 北マリアナ諸島

en: MQ
ja: マルティニーク

en: MR
ja: モーリタニア

en: MS
ja: モンセラット

en: MT
ja: マルタ

en: MU
ja: モーリシャス

en: MV
ja: モルディブ

en: MW
ja: マラウイ

en: MX
ja: メキシコ

en: MY
ja: マレーシア

en: MZ
ja: モザンビーク

en: NA
ja: ナミビア

en: NC
ja: ニューカレドニア

en: NE
ja: ニジェール

en: NF
ja: ノーフォーク島

en: NG
ja: ナイジェリア

en: NI
ja: ニカラグア

en: NL
ja: オランダ

en: NO
ja: ノルウェー

en: NP
ja: ネパール

en: NR
ja: ナウル

en: NU
ja: ニウエ

en: NZ
ja: ニュージーランド

en: OM
ja: オマーン

en: PA
ja: パナマ

en: PE
ja: ペルー

en: PF
ja: フランス領ポリネシア

en: PG
ja: パプアニューギニア

en: PH
ja: フィリピン

en: PK
ja: パキスタン

en: PL
ja: ポーランド

en: PM
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: PN
ja: ピトケアン

en: PR
ja: プエルトリコ

en: PS
ja: パレスチナ

en: PT
ja: ポルトガル

en: PW
ja: パラオ

en: PY
ja: パラグアイ

en: QA
ja: カタール

en: RE
ja: レユニオン

en: RO
ja: ルーマニア

en: RS
ja: セルビア

en: RU
ja: ロシア連邦

en: RW
ja: ルワンダ

en: SA
ja: サウジアラビア

en: SB
ja: ソロモン諸島

en: SC
ja: セーシェル

en: SD
ja: スーダン

en: SE
ja: スウェーデン

en: SG
ja: シンガポール

en: SH
ja: セントヘレナ、アセンション、トリスタン・ダ・クーニャ

en: SI
ja: スロベニア

en: SJ
ja: スバールバル諸島とヤンマイエン島

en: SK
ja: スロバキア

en: SL
ja: シエラレオネ

en: SM
ja: サンマリノ

en: SN
ja: セネガル

en: SO
ja: ソマリア

en: SR
ja: スリナム

en: SS
ja: 南スーダン

en: ST
ja: サントメ・プリンシペ

en: SV
ja: エルサルバドル

en: SX
ja: シント・マールテン島（オランダ領）

en: SY
ja: シリア・アラブ共和国

en: SZ
ja: スワジランド

en: TC
ja: タークス・カイコス諸島

en: TD
ja: チャド

en: TF
ja: フランス領南方領土

en: TG
ja: トーゴ

en: TH
ja: タイ

en: TJ
ja: タジキスタン

en: TK
ja: トケラウ

en: TL
ja: 東ティモール

en: TM
ja: トルクメニスタン

en: TN
ja: チュニジア

en: TO
ja: トンガ

en: TR
ja: トルコ

en: TT
ja: トリニダード・トバゴ

en: TV
ja: ツバル

en: TW
ja: 台湾

en: TZ
ja: タンザニア連合共和国

en: UA
ja: ウクライナ

en: UG
ja: ウガンダ

en: UM
ja: 合衆国領有小離島

en: US
ja: 米国

en: UY
ja: ウルグアイ

en: UZ
ja: ウズベキスタン

en: VA
ja: バチカン市国（ローマ教皇庁）

en: VC
ja: セントビンセント・グレナディーン

en: VE
ja: ベネズエラ・ボリバル共和国

en: VG
ja: 英領ヴァージン諸島

en: VI
ja: 米バージン諸島

en: VN
ja: ベトナム

en: VU
ja: バヌアツ

en: WF
ja: ウォリス・フテュナ

en: WS
ja: サモア

en: XK
ja: コソボ

en: YE
ja: イエメン

en: YT
ja: マヨット

en: ZA
ja: 南アフリカ

en: ZM
ja: ザンビア

en: ZW
ja: ジンバブエ
