aimeos-core - en to id translation catalogue (250 entries)

en: AD
id: Andorra

en: AE
id: Uni Emirat Arab

en: AF
id: Afghanistan

en: AG
id: Antigua dan Barbuda

en: AI
id: Anguilla

en: AL
id: Albania

en: AM
id: Armenia

en: AO
id: Angola

en: AQ
id: Antartika

en: AR
id: Argentina

en: AS
id: Samoa Amerika

en: AT
id: Austria

en: AU
id: Australia

en: AW
id: Aruba

en: AX
id: Kepulauan Åland

en: AZ
id: Azerbaijan

en: BA
id: Bosnia dan Herzegovina

en: BB
id: Barbados

en: BD
id: Bangladesh

en: BE
id: Belgia

en: BF
id: Burkina Faso

en: BG
id: Bulgaria

en: BH
id: Bahrain

en: BI
id: Burundi

en: BJ
id: Benin

en: BL
id: Saint Barthélemy

en: BM
id: Bermuda

en: BN
id: Brunei Darussalam

en: BO
id: Bolivia, Negara Plurinasional

en: BQ
id: Bonaire, Sint Eustatius dan Saba

en: BR
id: Brasil

en: BS
id: Bahama

en: BT
id: Bhutan

en: BV
id: Pulau Bouvet

en: BW
id: Botswana

en: BY
id: Belarus

en: BZ
id: Belize

en: CA
id: Kanada

en: CC
id: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: CD
id: Kongo, Republik Demokratik Kongo

en: CF
id: Republik Afrika Tengah

en: CG
id: Kongo

en: CH
id: Swiss

en: CI
id: Pantai Gading

en: CK
id: Kepulauan Cook

en: CL
id: Chili

en: CM
id: Kamerun

en: CN
id: Cina

en: CO
id: Kolombia

en: CR
id: Kosta Rika

en: CU
id: Kuba

en: CV
id: Tanjung Verde

en: CW
id: Curaçao

en: CX
id: Pulau Natal

en: CY
id: Siprus

en: CZ
id: Republik Ceko

en: DE
id: Jerman

en: DJ
id: Djibouti

en: DK
id: Denmark

en: DM
id: Dominika

en: DO
id: Republik Dominika

en: DZ
id: Aljazair

en: EC
id: Ekuador

en: EE
id: Estonia

en: EG
id: Mesir

en: EH
id: Sahara Barat

en: ER
id: Eritrea

en: ES
id: Spanyol

en: ET
id: Ethiopia

en: FI
id: Finlandia

en: FJ
id: Fiji

en: FK
id: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: FM
id: Mikronesia, Negara Federasi

en: FO
id: Kepulauan Faroe

en: FR
id: Prancis

en: GA
id: Gabon

en: GB
id: Inggris Raya

en: GD
id: Grenada

en: GE
id: Georgia

en: GF
id: Guyana Prancis

en: GG
id: Guernsey

en: GH
id: Ghana

en: GI
id: Gibraltar

en: GL
id: Greenland

en: GM
id: Gambia

en: GN
id: Guinea

en: GP
id: Guadeloupe

en: GQ
id: Guinea Khatulistiwa

en: GR
id: Yunani

en: GS
id: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

en: GT
id: Guatemala

en: GU
id: Guam

en: GW
id: Guinea-Bissau

en: GY
id: Guyana

en: HK
id: Hong Kong

en: HM
id: Pulau Heard dan Kepulauan McDonald

en: HN
id: Honduras

en: HR
id: Kroasia

en: HT
id: Haiti

en: HU
id: Hongaria

en: ID
id: Indonesia

en: IE
id: Irlandia

en: IL
id: Israel

en: IM
id: Isle of Man

en: IN
id: India

en: IO
id: Wilayah Samudra Hindia Inggris

en: IQ
id: Irak

en: IR
id: Iran, Republik Islam

en: IS
id: Islandia

en: IT
id: Italia

en: JE
id: Jersey

en: JM
id: Jamaika

en: JO
id: Jordan

en: JP
id: Jepang

en: KE
id: Kenya

en: KG
id: Kyrgyzstan

en: KH
id: Kamboja

en: KI
id: Kiribati

en: KM
id: Komoro

en: KN
id: Saint Kitts dan Nevis

en: KP
id: Korea, Republik Rakyat Demokratik

en: KR
id: Korea, Republik Korea

en: KW
id: Kuwait

en: KY
id: Kepulauan Cayman

en: KZ
id: Kazakhstan

en: LA
id: Republik Demokratik Rakyat Laos

en: LB
id: Lebanon

en: LC
id: Saint Lucia

en: LI
id: Liechtenstein

en: LK
id: Sri Lanka

en: LR
id: Liberia

en: LS
id: Lesotho

en: LT
id: Lithuania

en: LU
id: Luksemburg

en: LV
id: Latvia

en: LY
id: Libya

en: MA
id: Maroko

en: MC
id: Monaco

en: MD
id: Moldova, Republik Moldova

en: ME
id: Montenegro

en: MF
id: Saint Martin (bagian Prancis)

en: MG
id: Madagaskar

en: MH
id: Kepulauan Marshall

en: MK
id: Makedonia

en: ML
id: Mali

en: MM
id: Myanmar

en: MN
id: Mongolia

en: MO
id: Macao

en: MP
id: Kepulauan Mariana Utara

en: MQ
id: Martinique

en: MR
id: Mauritania

en: MS
id: Montserrat

en: MT
id: Malta

en: MU
id: Mauritius

en: MV
id: Maladewa

en: MW
id: Malawi

en: MX
id: Meksiko

en: MY
id: Malaysia

en: MZ
id: Mozambik

en: NA
id: Namibia

en: NC
id: Kaledonia Baru

en: NE
id: Niger

en: NF
id: Pulau Norfolk

en: NG
id: Nigeria

en: NI
id: Nikaragua

en: NL
id: Belanda

en: NO
id: Norwegia

en: NP
id: Nepal

en: NR
id: Nauru

en: NU
id: Niue

en: NZ
id: Selandia Baru

en: OM
id: Oman

en: PA
id: Panama

en: PE
id: Peru

en: PF
id: Polinesia Prancis

en: PG
id: Papua Nugini

en: PH
id: Filipina

en: PK
id: Pakistan

en: PL
id: Polandia

en: PM
id: Saint Pierre dan Miquelon

en: PN
id: Pitcairn

en: PR
id: Puerto Rico

en: PS
id: Palestina, Negara Bagian

en: PT
id: Portugal

en: PW
id: Palau

en: PY
id: Paraguay

en: QA
id: Qatar

en: RE
id: Réunion

en: RO
id: Rumania

en: RS
id: Serbia

en: RU
id: Federasi Rusia

en: RW
id: Rwanda

en: SA
id: Arab Saudi

en: SB
id: Kepulauan Solomon

en: SC
id: Seychelles

en: SD
id: Sudan

en: SE
id: Swedia

en: SG
id: Singapura

en: SH
id: Saint Helena, Ascension dan Tristan da Cunha

en: SI
id: Slovenia

en: SJ
id: Svalbard dan Jan Mayen

en: SK
id: Slovakia

en: SL
id: Sierra Leone

en: SM
id: San Marino

en: SN
id: Senegal

en: SO
id: Somalia

en: SR
id: Suriname

en: SS
id: Sudan Selatan

en: ST
id: Sao Tome dan Principe

en: SV
id: El Salvador

en: SX
id: Sint Maarten (bagian Belanda)

en: SY
id: Republik Arab Suriah

en: SZ
id: Swaziland

en: TC
id: Kepulauan Turks dan Caicos

en: TD
id: Chad

en: TF
id: Wilayah Selatan Prancis

en: TG
id: Togo

en: TH
id: Thailand

en: TJ
id: Tajikistan

en: TK
id: Tokelau

en: TL
id: Timor-Leste

en: TM
id: Turkmenistan

en: TN
id: Tunisia

en: TO
id: Tonga

en: TR
id: Turki

en: TT
id: Trinidad dan Tobago

en: TV
id: Tuvalu

en: TW
id: Taiwan

en: TZ
id: Tanzania, Republik Demokratik Kongo

en: UA
id: Ukraina

en: UG
id: Uganda

en: UM
id: Pulau-Pulau Kecil Terluar Amerika Serikat

en: US
id: Amerika Serikat

en: UY
id: Uruguay

en: UZ
id: Uzbekistan

en: VA
id: Negara Kota Vatikan (Tahta Suci)

en: VC
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: VE
id: Venezuela, Republik Bolivarian

en: VG
id: Kepulauan Virgin, Inggris

en: VI
id: Kepulauan Virgin, A.S.

en: VN
id: Vietnam

en: VU
id: Vanuatu

en: WF
id: Wallis dan Futuna

en: WS
id: Samoa

en: XK
id: Kosovo

en: YE
id: Yaman

en: YT
id: Mayotte

en: ZA
id: Afrika Selatan

en: ZM
id: Zambia

en: ZW
id: Zimbabwe
