aimeos-core - en to fi translation catalogue (250 entries)

en: AD
fi: Andorra

en: AE
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: AF
fi: Afganistan

en: AG
fi: Antigua ja Barbuda

en: AI
fi: Anguilla

en: AL
fi: Albania

en: AM
fi: Armenia

en: AO
fi: Angola

en: AQ
fi: Etelämanner

en: AR
fi: Argentiina

en: AS
fi: Amerikan Samoa

en: AT
fi: Itävalta

en: AU
fi: Australia

en: AW
fi: Aruba

en: AX
fi: Ahvenanmaa

en: AZ
fi: Azerbaidžan

en: BA
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: BB
fi: Barbados

en: BD
fi: Bangladesh

en: BE
fi: Belgia

en: BF
fi: Burkina Faso

en: BG
fi: Bulgaria

en: BH
fi: Bahrain

en: BI
fi: Burundi

en: BJ
fi: Benin

en: BL
fi: Saint Barthélemy

en: BM
fi: Bermuda

en: BN
fi: Brunei Darussalam

en: BO
fi: Bolivia, monikansallinen valtio

en: BQ
fi: Bonaire, Sint Eustatius ja Saba.

en: BR
fi: Brasilia

en: BS
fi: Bahama

en: BT
fi: Bhutan

en: BV
fi: Bouvetin saari

en: BW
fi: Botswana

en: BY
fi: Valko-Venäjä

en: BZ
fi: Belize

en: CA
fi: Kanada

en: CC
fi: Kookossaaret (Keeling-saaret)

en: CD
fi: Kongo, Kongon demokraattinen tasavalta

en: CF
fi: Keski-Afrikan tasavalta

en: CG
fi: Kongo

en: CH
fi: Sveitsi

en: CI
fi: Norsunluurannikko

en: CK
fi: Cookinsaaret

en: CL
fi: Chile

en: CM
fi: Kamerun

en: CN
fi: Kiina

en: CO
fi: Kolumbia

en: CR
fi: Costa Rica

en: CU
fi: Kuuba

en: CV
fi: Kap Verde

en: CW
fi: Curaçao

en: CX
fi: Joulusaari

en: CY
fi: Kypros

en: CZ
fi: Tšekin tasavalta

en: DE
fi: Saksa

en: DJ
fi: Djibouti

en: DK
fi: Tanska

en: DM
fi: Dominica

en: DO
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: DZ
fi: Algeria

en: EC
fi: Ecuador

en: EE
fi: Viro

en: EG
fi: Egypti

en: EH
fi: Länsi-Sahara

en: ER
fi: Eritrea

en: ES
fi: Espanja

en: ET
fi: Etiopia

en: FI
fi: Suomi

en: FJ
fi: Fidži

en: FK
fi: Falklandinsaaret (Malvinas)

en: FM
fi: Mikronesia, liittovaltio

en: FO
fi: Färsaaret

en: FR
fi: Ranska

en: GA
fi: Gabon

en: GB
fi: Yhdistynyt kuningaskunta

en: GD
fi: Grenada

en: GE
fi: Georgia

en: GF
fi: Ranskan Guayana

en: GG
fi: Guernsey

en: GH
fi: Ghana

en: GI
fi: Gibraltar

en: GL
fi: Grönlanti

en: GM
fi: Gambia

en: GN
fi: Guinea

en: GP
fi: Guadeloupe

en: GQ
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: GR
fi: Kreikka

en: GS
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: GT
fi: Guatemala

en: GU
fi: Guam

en: GW
fi: Guinea-Bissau

en: GY
fi: Guyana

en: HK
fi: Hong Kong

en: HM
fi: Heardin saari ja McDonaldin saaret

en: HN
fi: Honduras

en: HR
fi: Kroatia

en: HT
fi: Haiti

en: HU
fi: Unkari

en: ID
fi: Indonesia

en: IE
fi: Irlanti

en: IL
fi: Israel

en: IM
fi: Mansaari

en: IN
fi: Intia

en: IO
fi: Britannian Intian valtameren alue

en: IQ
fi: Irak

en: IR
fi: Iran, islamilainen tasavalta

en: IS
fi: Islanti

en: IT
fi: Italia

en: JE
fi: Jersey

en: JM
fi: Jamaika

en: JO
fi: Jordan

en: JP
fi: Japani

en: KE
fi: Kenia

en: KG
fi: Kirgisia

en: KH
fi: Kambodža

en: KI
fi: Kiribati

en: KM
fi: Komorit

en: KN
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: KP
fi: Korean demokraattinen kansantasavalta

en: KR
fi: Korean tasavalta

en: KW
fi: Kuwait

en: KY
fi: Caymansaaret

en: KZ
fi: Kazakstan

en: LA
fi: Laosin demokraattinen kansantasavalta

en: LB
fi: Libanon

en: LC
fi: Saint Lucia

en: LI
fi: Liechtenstein

en: LK
fi: Sri Lanka

en: LR
fi: Liberia

en: LS
fi: Lesotho

en: LT
fi: Liettua

en: LU
fi: Luxemburg

en: LV
fi: Latvia

en: LY
fi: Libya

en: MA
fi: Marokko

en: MC
fi: Monaco

en: MD
fi: Moldovan tasavalta

en: ME
fi: Montenegro

en: MF
fi: Saint-Martin (ranskalainen osa)

en: MG
fi: Madagaskar

en: MH
fi: Marshallinsaaret

en: MK
fi: Makedonia

en: ML
fi: Mali

en: MM
fi: Myanmar

en: MN
fi: Mongolia

en: MO
fi: Macao

en: MP
fi: Pohjois-Mariaanit

en: MQ
fi: Martinique

en: MR
fi: Mauritania

en: MS
fi: Montserrat

en: MT
fi: Malta

en: MU
fi: Mauritius

en: MV
fi: Malediivit

en: MW
fi: Malawi

en: MX
fi: Meksiko

en: MY
fi: Malesia

en: MZ
fi: Mosambik

en: NA
fi: Namibia

en: NC
fi: Uusi-Kaledonia

en: NE
fi: Niger

en: NF
fi: Norfolkin saari

en: NG
fi: Nigeria

en: NI
fi: Nicaragua

en: NL
fi: Alankomaat

en: NO
fi: Norja

en: NP
fi: Nepal

en: NR
fi: Nauru

en: NU
fi: Niue

en: NZ
fi: Uusi-Seelanti

en: OM
fi: Oman

en: PA
fi: Panama

en: PE
fi: Peru

en: PF
fi: Ranskan Polynesia

en: PG
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: PH
fi: Filippiinit

en: PK
fi: Pakistan

en: PL
fi: Puola

en: PM
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: PN
fi: Pitcairn

en: PR
fi: Puerto Rico

en: PS
fi: Palestiinan valtio

en: PT
fi: Portugali

en: PW
fi: Palau

en: PY
fi: Paraguay

en: QA
fi: Qatar

en: RE
fi: Réunion

en: RO
fi: Romania

en: RS
fi: Serbia

en: RU
fi: Venäjän federaatio

en: RW
fi: Ruanda

en: SA
fi: Saudi-Arabia

en: SB
fi: Salomonsaaret

en: SC
fi: Seychellit

en: SD
fi: Sudan

en: SE
fi: Ruotsi

en: SG
fi: Singapore

en: SH
fi: Saint Helena, Ascension ja Tristan da Cunha

en: SI
fi: Slovenia

en: SJ
fi: Huippuvuoret ja Jan Mayen

en: SK
fi: Slovakia

en: SL
fi: Sierra Leone

en: SM
fi: San Marino

en: SN
fi: Senegal

en: SO
fi: Somalia

en: SR
fi: Suriname

en: SS
fi: Etelä-Sudan

en: ST
fi: Sao Tome ja Principe

en: SV
fi: El Salvador

en: SX
fi: Sint Maarten (hollantilainen osa)

en: SY
fi: Syyrian arabitasavalta

en: SZ
fi: Swazimaa

en: TC
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: TD
fi: Chad

en: TF
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: TG
fi: Togo

en: TH
fi: Thaimaa

en: TJ
fi: Tadžikistan

en: TK
fi: Tokelau

en: TL
fi: Itä-Timor

en: TM
fi: Turkmenistan

en: TN
fi: Tunisia

en: TO
fi: Tonga

en: TR
fi: Turkki

en: TT
fi: Trinidad ja Tobago

en: TV
fi: Tuvalu

en: TW
fi: Taiwan

en: TZ
fi: Tansania, Tansanian yhdistynyt tasavalta

en: UA
fi: Ukraina

en: UG
fi: Uganda

en: UM
fi: Yhdysvallat Pienet syrjäiset saaret

en: US
fi: Yhdysvallat

en: UY
fi: Uruguay

en: UZ
fi: Uzbekistan

en: VA
fi: Vatikaanivaltio (Pyhä istuin)

en: VC
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: VE
fi: Venezuela, Bolivarilainen tasavalta

en: VG
fi: Neitsytsaaret, Brittiläiset

en: VI
fi: Neitsytsaaret, Yhdysvallat

en: VN
fi: Vietnam

en: VU
fi: Vanuatu

en: WF
fi: Wallis ja Futuna

en: WS
fi: Samoa

en: XK
fi: Kosovo

en: YE
fi: Jemen

en: YT
fi: Mayotte

en: ZA
fi: Etelä-Afrikka

en: ZM
fi: Sambia

en: ZW
fi: Zimbabwe
