aimeos-core - en to ro translation catalogue (213 entries)

en: + Payment costs
ro: + Costuri de plata

en: + Shipping
ro: + Livrare

en: Account
ro: Contul meu

en: All XML import
ro: Toate importurile XML

en: All orders are subject to our terms and conditions.
ro: Toate comenzile sunt supuse termenilor și condițiilor noastre.

note: //opensource.org/licenses/LGPL-3.0 * @copyright Aimeos (aimeos.org), 2015-2025
en: An account has been created for you.
ro: Contul tau a fost creat.

en: Article no.
ro: Produs nr.

en: Attribute import XML
ro: Importarea atributelor XML

en: Authorized payments of orders will be captured after dispatching or after a configurable amount of time
ro: Plățile autorizate ale comenzilor vor fi capturate după expediere sau după o perioadă de timp configurabilă

en: Batch update of payment/delivery status
ro: Actualizare în serie a stării plății/livrării

en: Billing address
ro: Adresa de facturare

en: Cache cleanup
ro: Curățare cache

en: Capture authorized payments
ro: Capturați plăți autorizate

en: Catalog import CSV
ro: CSV de import de catalog

en: Catalog import XML
ro: Import de catalog XML

en: Catalog site map
ro: Catalog harta site-ului

en: Cleaned %1$s old products
ro: Curățat %1$s produse vechi

en: Cleanup baskets
ro: Coșuri de curățare

en: Coupon code import CSV
ro: Cod de cupon de import CSV

en: Coupon codes
ro: Coduri cupoane

en: Coupons
ro: Cupoane

en: Creates a catalog site map for search engines
ro: Creează o hartă a site-ului a catalogului pentru motoarele de căutare

en: Creates a product site map for search engines
ro: Creează o hartă a site-ului a produselor pentru motoarele de căutare

en: Creates bought together product suggestions
ro: Creează sugestii de produse cumpărate împreună

en: Customer account e-mails
ro: E-mailurile contului clientului

en: Customer import XML
ro: Import client XML

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear %1$s %2$s
ro: Dragă %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Mr %1$s %2$s
ro: Stimate domn %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Ms %1$s %2$s
ro: Stimata doamna %1$s %2$s

en: Dear customer
ro: Dragă client

en: Deletes unfinished orders an makes their products and coupon codes available again
ro: Ștergeți comenzile neterminate și faceți din nou disponibile produsele și codurile de cupon ale acestora

en: Deletes unpaid orders to keep the database clean
ro: Șterge comenzile neplătite pentru a menține baza de date curată

en: Delivery address
ro: Adresa de livrare

en: Delivery within
ro: Livrare în termen

en: Details
ro: Detalii

en: Executes all XML importers and rebuild the index
ro: Execută toți importatorii XML și reconstruiește indexul

en: Executes payment or delivery service providers that uses batch updates
ro: Execută furnizorii de servicii de plată sau livrare care utilizează actualizări în serie

en: Expanding "%1$s" node failed
ro: Expandarea nodului "%1$s" a eșuat

en: Exports all available products
ro: Exportă toate produsele disponibile

en: Exports orders to CSV file
ro: Exportă comenzile în fișierul CSV

en: Exports subscriptions to CSV file
ro: Exportă abonamentele în fișier CSV

en: Finished attribute import from "%1$s"
ro: Import de atribute finalizat de la "%1$s"

en: Finished attribute import from file "%1$s"
ro: Import de atribute finalizat din fișierul "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s"
ro: Import catalog finalizat de la "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ro: Import catalog finalizat de la "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished catalog import from file "%1$s"
ro: Import catalog finalizat din fișierul "%1$s"

en: Finished coupon/code import from "%1$s"
ro: Import cupon/cod finalizat de la "%1$s"

en: Finished customer import from "%1$s"
ro: Import finalizat de clienți de la "%1$s"

en: Finished customer import from file "%1$s"
ro: S-a finalizat importul clienților din fișierul "%1$s"

en: Finished group import from "%1$s"
ro: Import de grup finalizat de la "%1$s"

en: Finished group import from file "%1$s"
ro: S-a finalizat importul grupului din fișierul "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s"
ro: Import de produse finite de la "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ro: Import de produse finite de la "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished product import from file "%1$s"
ro: Importul produsului finit din fișierul "%1$s"

en: Finished stock import from "%1$s"
ro: Import de stocuri finalizate de la "%1$s"

en: Finished stock import from file "%1$s"
ro: Import de stocuri finalizat din fișierul "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s"
ro: Import furnizor finalizat de la "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ro: Import furnizor finalizat de la "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished supplier import from file "%1$s"
ro: Import furnizor finalizat din fișierul "%1$s"

en: Groups import XML
ro: Grupuri de import XML

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
ro: Daca aveti intrebari, respundeti la acest e-mail

en: Imports new and updates existing attributes from XML files
ro: Importă atribute noi și actualizează atributele existente din fișiere XML

en: Imports new and updates existing categories from CSV files
ro: Importă categorii noi și actualizează categoriile existente din fișiere CSV

en: Imports new and updates existing categories from XML files
ro: Importă categorii noi și actualizează categoriile existente din fișiere XML

en: Imports new and updates existing coupon code from CSV files
ro: Importă coduri cupon noi și actualizează codurile cupon existente din fișiere CSV

en: Imports new and updates existing customers from XML files
ro: Importă clienți noi și actualizează clienții existenți din fișiere XML

en: Imports new and updates existing groups from XML files
ro: Importă grupuri noi și actualizează grupurile existente din fișiere XML

en: Imports new and updates existing products from CSV files
ro: Importă produse noi și actualizează produsele existente din fișiere CSV

en: Imports new and updates existing products from XML files
ro: Importă produse noi și actualizează produsele existente din fișiere XML

en: Imports new and updates existing stocks from CSV files
ro: Importă stocuri noi și actualizează stocurile existente din fișiere CSV

en: Imports new and updates existing suppliers from CSV files
ro: Importă furnizori noi și actualizează furnizorii existenți din fișiere CSV

en: Imports new and updates existing suppliers from XML files
ro: Importă furnizori noi și actualizează furnizorii existenți din fișiere XML

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
ro: TVA %1$s%% inclus

en: Included rebates
ro: Inclusiv reducere

en: Index optimization
ro: Optimizarea indexului

en: Index rebuild
ro: Refacere index

en: Invalid JSON encode message: %1$s
ro: Mesaj de codare JSON invalid: %1$s

en: Invalid catalog lines during import: %1$d
ro: Linii de catalog invalide în timpul importului: %1$d

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ro: Caracter incorect în numele clasei "%1$s"

en: Invalid characters in processor name "%1$s"
ro: Caractere invalide în numele procesorului "%1$s"

en: Invalid characters in processor type "%1$s"
ro: Caractere invalide în tipul de procesor "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
ro: Nume clasa nevalid "%1$s"

en: Invalid message: %1$s
ro: Mesaj invalid: %1$s

en: Invalid product lines during import: %1$d
ro: Linii de produse invalide în timpul importului: %1$d

en: Invalid supplier lines during import: %1$d
ro: Liniile furnizorului invalide în timpul importului: %1$d

en: Invalid type "%1$s" (%2$s)
ro: Tip invalid "%1$s" (%2$s)

note: //wiki.windata.de/index.php?title=Purpose-SEPA-Codes) ISO 11649 RF Creditor Reference (optional, 35 characters structured code)
en: Invoice
ro: Factura

en: Invoice %1$s
ro: Factura %1$s

en: Like entered by you
ro: Ca introdus de tine

en: Log cleanup
ro: Curățare jurnal

en: Login
ro: Autentificare

en: Name
ro: Nume

en: No "catalog.code" column in CSV mapping found
ro: Nu s-a găsit coloana "catalog.code" în corespondența CSV

en: No "coupon.code.code" column in CSV mapping found
ro: Nu s-a găsit coloana "coupon.code.code" în maparea CSV

en: No "product.code" column in CSV mapping found
ro: Nu s-a găsit coloana "product.code" în corespondența CSV

en: No "supplier.code" column in CSV mapping found
ro: Nu s-a găsit coloana "supplier.code" în corespondența CSV

en: No XML file "%1$s" found
ro: Nu s-a găsit niciun fișier XML "%1$s"

en: No address with e-mail found in order with ID "%1$s"
ro: Nu a fost găsită nicio adresă cu e-mail în comanda cu ID "%1$s"

en: One or more products you are watching have been updated.
ro: Unul mai mai multe produse pe care le urmaresti a fost actualizat.

en: Optimizes the index for searching products faster
ro: Optimizează indexul pentru căutarea mai rapidă a produselor

en: Order date
ro: Dată comandă

en: Order delivery related e-mails
ro: E-mailuri legate de livrarea comenzilor

en: Order details
ro: Detalii comanda

en: Order export CSV
ro: Export de comandă CSV

en: Order payment related e-mails
ro: E-mailuri legate de plata comenzii

en: Order status import CSV
ro: Situația comenzii import CSV

en: Parent node for code "%1$s" not found
ro: Nodul părinte pentru codul "%1$s" nu a fost găsit

en: Password
ro: Parola

en: Price
ro: Pret

en: Process order delivery services
ro: Procesarea serviciilor de livrare a comenzilor

en: Process subscriptions initially
ro: Procesarea inițială a abonamentelor

en: Product export
ro: Export de produse

en: Product import CSV
ro: Import de produse CSV

en: Product import XML
ro: Import de produse XML

en: Product notification e-mails
ro: E-mailuri de notificare a produselor

en: Product site map
ro: Harta site-ului produsului

en: Products bought together
ro: Produse cumpărate împreună

en: Qty
ro: Cant

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Rebuilds the index for searching products
ro: Reconstruiește indexul pentru căutarea produselor

en: Reference
ro: Referinta

en: Removes the expired entries from the cache
ro: Elimină intrările expirate din cache

en: Removes the old baskets from the database
ro: Îndepărtează coșurile vechi din baza de date

en: Removes the old log entries from the database and archives them (optional)
ro: Elimină înregistrările vechi din baza de date și le arhivează (opțional)

en: Removes unfinished orders
ro: Elimină comenzile neterminate

en: Removes unpaid orders
ro: Elimină comenzile neplătite

en: Renews subscriptions at next date
ro: Reînnoiește abonamentele la data următoare

en: Required column "%1$s" not found for code "%2$s"
ro: Coloana necesară "%1$s" nu a fost găsită pentru codul "%2$s"

en: Required configuration for "%1$s" is missing
ro: Configurația necesară pentru "%1$s" lipsește

en: Required mapping key "%1$s" is missing or contains no array
ro: Cheia de mapare necesară "%1$s" lipsește sau nu conține niciun array

en: Rescale product images
ro: Redimensionarea imaginilor produselor

en: Rescales product images to the new sizes
ro: Redimensionează imaginile produselor la noile dimensiuni

en: Scaling image "%1$s" failed: %2$s
ro: Scalarea imaginii "%1$s" a eșuat: %2$s

en: Scaling media item "%1$s" failed: %2$s
ro: Scalarea elementului media "%1$s" a eșuat: %2$s

en: Sends e-mails for new customer accounts
ro: Trimite e-mailuri pentru conturile clienților noi

en: Sends e-mails for watched products
ro: Trimite e-mailuri pentru produsele urmărite

en: Sends order confirmation or payment status update e-mails
ro: Trimite e-mailuri de confirmare a comenzii sau de actualizare a situației plății

en: Sends order delivery status update e-mails
ro: Trimite e-mailuri de actualizare a stadiului livrării comenzilor

en: Sends paid orders to the ERP system or logistic partner
ro: Trimite comenzile plătite către sistemul ERP sau către partenerul logistic

en: Sends the e-mail with the voucher to the customer
ro: Trimite e-mailul cu voucherul către client

en: Sent customer account e-mail to "%1$s"
ro: E-mail trimis contului clientului la "%1$s"

en: Sent order delivery e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
ro: E-mail de livrare a comenzii trimis pentru comanda "%1$s" și starea "%2$s"

en: Sent order payment e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
ro: E-mail de plată trimis pentru comanda "%1$s" și statutul "%2$s"

en: Sent product notification e-mail to "%1$s"
ro: E-mail de notificare a produsului trimis către "%1$s"

en: Sent voucher e-mails for order ID "%1$s"
ro: E-mailuri de voucher trimise pentru ID-ul comenzii "%1$s"

en: Started attribute import from "%1$s"
ro: A început importul de atribute de la "%1$s"

en: Started attribute import from file "%1$s"
ro: A început importul de atribute din fișierul "%1$s"

en: Started catalog import from "%1$s"
ro: A început importul catalogului de la "%1$s"

en: Started catalog import from file "%1$s"
ro: A început importul catalogului din fișierul "%1$s"

en: Started coupon code import from "%1$s"
ro: A început importul codului cuponului de la "%1$s"

en: Started coupon/code import from "%1$s"
ro: A început importul de cupoane/coduri de la "%1$s"

en: Started customer import from "%1$s"
ro: A început importul clientului de la "%1$s"

en: Started customer import from file "%1$s"
ro: A început importul clienților din fișierul "%1$s"

en: Started group import from "%1$s"
ro: A început importul grupului de la "%1$s"

en: Started group import from file "%1$s"
ro: A început importul grupului din fișierul "%1$s"

en: Started product import from "%1$s"
ro: A început importul produsului de la "%1$s"

en: Started product import from file "%1$s"
ro: A început importul produsului din fișierul "%1$s"

en: Started stock import from "%1$s"
ro: A început importul de stocuri de la "%1$s"

en: Started stock import from file "%1$s"
ro: A început importul stocurilor din fișierul "%1$s"

en: Started supplier import from "%1$s"
ro: A început importul furnizorului de la "%1$s"

en: Started supplier import from file "%1$s"
ro: A început importul furnizorului din fișierul "%1$s"

en: Status
ro: Stare

en: Status import for orders from CSV file
ro: Import statut pentru comenzi din fișier CSV

en: Stock import CSV
ro: Import de stocuri CSV

en: Sub-total
ro: Subtotal

en: Subscription export CSV
ro: Export abonament CSV

en: Subscription process end
ro: Procesul de abonament se încheie

en: Subscription process renew
ro: Procesul de reînnoire a abonamentului

en: Subscription process start
ro: Începe procesul de abonare

en: Subscription product
ro: Produs cu abonament

en: Sum
ro: Suma

en: Supplier import CSV
ro: Import furnizor CSV

en: Supplier import XML
ro: Import furnizor XML

en: Terminates expired subscriptions
ro: Termină abonamentele expirate

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
ro: Iti multumim pentru comanda %1$s de la %2$s.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
ro: Starea livrarii comenzii %1$s de la %2$s a fost modificata la “%3$s”.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
ro: Comanda este in asteptare pana cand primim plata finala. Daca ati ales sa platiti in avans, va rugam sa transferati banii in contul nostru bancar cu ID-ul comenzii %1$s ca referinta.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
ro: Coletul pentru comanda %1$s de la %2$s nu a putut fi livrat.

en: The payment couldn't be renewed
ro: Plata nu a putut fi reînnoită

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s) and order date (%2$s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
ro: Plata pentru comanda %1$s de la %2$s a fost rambursata.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The payment status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
ro: Starea plății a comenzii dvs. %1$s din %2$s a fost schimbată în "%3$s".

en: The subscription for the product has ended
ro: Abonamentul pentru produs s-a încheiat

en: The value of your voucher is %1$s | The value of your vouchers are %1$s
ro[0]: Valoarea voucherului dvs. este %1$s
ro[1]: Valoarea voucherelor tale este %1$s
ro[2]: Valoarea voucherelor tale este %1$s

en: Transfers money to vendors
ro: Transferă bani către vânzători

en: Transfers the price of ordered products to the vendors incl. commission handling
ro: Transferă prețul produselor comandate către vânzători incl. gestionarea comisiilor

en: Unable to add current address for customer with ID "%1$s"
ro: Nu s-a putut adăuga adresa curentă pentru clientul cu ID-ul "%1$s"

en: Unable to call method "%1$s"
ro: Imposibil de apelat metoda "%1$s"

en: Unable to import catalog with code "%1$s": %2$s
ro: Imposibilitatea de a importa catalogul cu codul "%1$s": %2$s

en: Unable to import product with code "%1$s": %2$s
ro: Nu s-a putut importa produsul cu codul "%1$s": %2$s

en: Unable to import supplier with code "%1$s": %2$s
ro: Imposibilitatea de a importa furnizorul cu codul "%1$s": %2$s

en: Voucher related e-mails
ro: E-mailuri legate de vouchere

en: Watched products
ro: Produse urmarite

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
ro: Am primit plata dvs. și ne vom ocupa imediat de comanda dvs.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
ro: Am primit coletul returnat pentru comanda dvs. %1$s din %2$s.

en: Y-m-d
ro: d.m.Y

en: You can use your vouchers at any time in our online shop
ro: Puteți folosi voucherele dvs. oricând în magazinul nostru online

en: You've cancelled the subscription
ro: Ați anulat abonamentul

en: Your account
ro: Contul tau

en: Your comment
ro: Comentariul tau

en: Your new account
ro: Noul tau cont

en: Your order %1$s
ro: Comanda ta %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
ro: Comanda dvs. %1$s din %2$s a fost expediată.

en: Your reference
ro: Referința ta

en: Your reference number
ro: Numărul tău de referință

en: Your subscription
ro: Abonamentul dvs

en: Your voucher
ro: Voucherul tau

en: Your watched products
ro: Produsele pe care le-ați urmărit

en: delivery
ro: livrare

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
ro: de la %1$s

en: like billing address
ro: la fel ca adresa de facturare

en: payment
ro: plata

en: tax
ro: tva

en: taxpst
ro: impozit
