aimeos-core - en to pt_BR translation catalogue (771 entries)

en: %1$s %2$s
pt_BR: %2$s %1$s

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
pt_BR: (Internacional) número do fax sem caracteres de separação, pode começar com um "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
pt_BR: (Internacional) número de telefone sem caracteres de separação, pode começar com um "+"

en: + Tax
pt_BR: + Impostos

en: API key
pt_BR: Chave da API

en: Account
pt_BR: Conta

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Actual price
pt_BR: Preço real

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
pt_BR: Preço atual pelo qual os clientes podem comprar o produto no site

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add after
pt_BR: Adicionar após

en: Add before
pt_BR: Adicionar antes

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
pt_BR: Custos adicionais de entrega para cada item, ex. R$ 20 para um item pesado serão R$ 100 para cinco itens no total

en: Additional information where the customer's apartment can be found
pt_BR: Informações adicionais onde o apartamento do cliente pode ser encontrado

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
pt_BR: Informações adicionais onde o apartamento do fornecedor pode ser encontrado

en: Address 1
pt_BR: Endereço 1

en: Address 2
pt_BR: Endereço 2

en: Address 3
pt_BR: Endereço 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
pt_BR: Identificador de endereço da casa do cliente para entrega

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
pt_BR: Identificador de endereço da casa do fornecedor para entrega

en: Admin JQAdm type is empty
pt_BR: O tipo de administrador JQAdm está vazio

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
pt_BR: O cache do Aimeos foi desativado por "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
pt_BR: O log de depuração do Aimeos foi habilitado por "%1$s"

en: Aimeos object not available
pt_BR: Objeto Aimeos não disponível

en: All
pt_BR: Tudo

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
pt_BR: Todos os atributos que definem unicamente um produto, por exemplo, largura, comprimento e cor para jeans

en: Allow custom price
pt_BR: Permitir preço personalizado

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
pt_BR: Permitir que os clientes escolham quanto querem pagar

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
pt_BR: String alfanumérica que pode identificar unicamente o grupo

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
pt_BR: As opções de configuração, específicas do produto, estarão disponíveis como pares de chave/valor nos templates/modelos

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Attribute Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Atributo

en: Attribute Lists Types
pt_BR: Tipos das Listas de Atributo

en: Attribute Property Type
pt_BR: Tipo de Propriedade de Atributo

en: Attribute Property Types
pt_BR: Tipos das Propriedades dos Atributos

en: Attribute Type
pt_BR: Tipo de Atributo

en: Attribute Types
pt_BR: Tipos de Atributos

en: Attribute position (optional)
pt_BR: Posição de Atributo (opcional)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
pt_BR: Propriedades de atributo que não são compartilhadas com outros atributos

en: Attribute type that limits the list of available attributes
pt_BR: Tipo de atributo que limita a lista de atributos disponíveis

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Available currency for the current site
pt_BR: Moeda disponível para o site atual

en: Available intervals in the front-end
pt_BR: Intervalos disponíveis no front-end

en: Available language for the current site
pt_BR: Idioma disponível para o site atual

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
pt_BR: Avaliação média do produto e número total de avaliações dos clientes para este produto

en: Back in stock
pt_BR: De volta em estoque

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Basket
pt_BR: Carrinho

en: Billing address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

en: Birthday of the customer
pt_BR: Aniversário do cliente

en: Boost factor
pt_BR:  Aumento de Performance

en: Boost factor (optional)
pt_BR: Aumento de Performance (opcional)

en: Bug or suggestion?
pt_BR: Erro ou sugestão?

en: Bulk edit
pt_BR: Edição em massa

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel and return to list
pt_BR: Cancelar e voltar à lista

en: Catalog
pt_BR: Catálogo

en: Catalog Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Catálogos

en: Catalog Lists Types
pt_BR: Tipos de Listas de Catálogos

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
pt_BR: Categorias em que o produto pode ser encontrado pelo usuário no site

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
pt_BR: Categorias para as quais o produto será exibido na seção promocional

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
pt_BR: As opções de configuração, específicas da categoria, estarão disponíveis como pares de chave/valor nos templates/modelos

en: Change costs/item in %
pt_BR: Alterar custos/item em %

en: Change rebate in %
pt_BR: Alterar desconto em %

en: Change value in %
pt_BR: Alterar valor em %

en: Channel
pt_BR: Canal

en: Channel the order has been placed
pt_BR: Pedido recebido pelo canal

en: Choose file
pt_BR: Escolher arquivo

en: City
pt_BR: Cidade

en: City or town name (required)
pt_BR: Nome da cidade (obrigatório)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
pt_BR: A classe "%1$s" não implementa "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
pt_BR: Classe "%1$s" não disponível

en: Class "%1$s" not found
pt_BR: Classe "%1$s" não encontrada

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Code
pt_BR: Código

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
pt_BR: Código para identificar exclusivamente o site, renomear é perigoso!

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comment of the reviewer
pt_BR: Comentário do revisor

en: Communication
pt_BR: Comunicação

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Company details
pt_BR: Detalhes da empresa

en: Company name (optional)
pt_BR: Nome da empresa (opcional)

en: Completed orders
pt_BR: Pedidos concluídos

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
pt_BR: Pedidos concluídos nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Config
pt_BR: Configurar

en: Configurable
pt_BR: Configurável

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
pt_BR: As opções de configuração estarão disponíveis como pares de chave/valor no item da lista

en: Context
pt_BR: Contexto

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy this entry
pt_BR: Copiar este registro

en: Costs
pt_BR: Custos

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Country
pt_BR: País

en: Country ID
pt_BR: ID do país

en: Country code (required)
pt_BR: Código do país (Obrigatório)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
pt_BR: Taxa de imposto específica do país para calcular e exibir o imposto incluído (B2C) ou adicionar o imposto, se necessário (B2B)

en: Country state code (optional)
pt_BR: Código do estado do país (opcional)

en: Coupon
pt_BR: Cupom

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
pt_BR: Nome de configuração do provedor de cupons ou decorator do cupom

en: Created
pt_BR: Criado

en: Currencies
pt_BR: Moedas

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom domain or unique code of your shop
pt_BR: Domínio personalizado ou código único da sua loja

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Customer ID
pt_BR: ID de Cliente

en: Customer Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Clientes

en: Customer Lists Types
pt_BR: Tipos de Listas de Clientes

en: Customer Property Type
pt_BR: Tipo de Propriedade do Cliente

en: Customer Property Types
pt_BR: Tipos de Propriedade do Cliente

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
pt_BR: Características do cliente que não são compartilhadas com outros clientes

en: Customer comment (optional)
pt_BR: Comentário do cliente (opcional)

en: Customer e-mail address
pt_BR: Endereço de e-mail do cliente

en: Customer password
pt_BR: Senha do cliente

en: Customer properties that are not shared with other customers
pt_BR: Propriedades do cliente que não são compartilhadas com outros clientes

en: Customer reference
pt_BR: Referência do cliente

en: Customer reference (optional)
pt_BR: Referência do cliente (opcional)

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Data
pt_BR: Dados

en: Data set
pt_BR: Conjunto de dados

en: Dataset
pt_BR: Conjunto de dados

en: Date of the last delivery status change
pt_BR: Data da última alteração de status de entrega

en: Date of the last payment status change
pt_BR: Data da última alteração de status de pagamento

en: Date the subscription ends
pt_BR: Data em que a assinatura termina

en: Days
pt_BR: Dias

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Delete
pt_BR: Remover

en: Delete entries?
pt_BR: Excluir entradas?

en: Delete selected entries
pt_BR: Excluir itens selecionados

en: Delete this entry
pt_BR: Excluir este registro

en: Deleting reviews is not allowed
pt_BR: A exclusão de reviews não é permitida

en: Delivery
pt_BR: Entrega

en: Delivery address
pt_BR: Endereço de entrega

en: Delivery date
pt_BR: Data de entrega

en: Delivery in
pt_BR: Entrega em

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
pt_BR: Custos de entrega ou de pagamento dos produtos no carrinho do cliente

en: Delivery status
pt_BR: Status de entrega

en: Delivery timeframe (optional)
pt_BR: Prazo de entrega (opcional)

en: Delivery types
pt_BR: Tipos de entrega

en: Delivery within
pt_BR: Entrega dentro de

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
pt_BR: Dependendo do conjunto de dados selecionado, a lista de campos exibidos para o produto será diferente

en: Describe your image
pt_BR: Descreva sua imagem

en: Description of the text content if it's in a foreign language
pt_BR: Descrição do conteúdo do texto se estiver em um idioma estrangeiro

en: Descritive name of the currency
pt_BR: Nome descritivo da moeda

en: Descritive name of the language
pt_BR: Nome descritivo do idioma

en: Descritive name of the site
pt_BR: Nome descritivo do site

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Display help texts
pt_BR: Exibir textos de ajuda

en: Domain
pt_BR: Domínio

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download this file
pt_BR: Baixe este arquivo

en: Duplicate entry
pt_BR: Entrada duplicada

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
pt_BR: Duplicar registro (Ctrl+D)

en: E-Mail
pt_BR: E-mail

en: E-Mail address (required)
pt_BR: E-mail: (Obrigatório)

en: E-Mail address or account name (required)
pt_BR: Endereço de e-mail ou nome da conta (obrigatório)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
pt_BR: Endereço de e-mail usado para enviar e-mails relacionados à loja

en: E-mail address (optional)
pt_BR: Endereço de e-mail (opcional)

en: E-mail address that belongs to the address
pt_BR: Endereço de e-mail que pertence ao endereço

en: EAN, SKU or article number (required)
pt_BR: EAN, SKU ou número do produto (obrigatório)

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit selected entries
pt_BR: Editar entradas selecionadas

en: Edit this entry
pt_BR: Editar este registro

en: End date
pt_BR: Data final

en: End date (optional)
pt_BR: Data final (opcional)

en: Enter group ID, code or label
pt_BR: Digite a ID, o código ou o rótulo do grupo

en: Entry deleted successfully
pt_BR: Entrada excluída com sucesso

en: Entry saved successfully
pt_BR: Entrada salva com sucesso

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
pt_BR: As opções de configuração específicas da entrada estarão disponíveis como pares de chave/valor nos modelos

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error deleting data
pt_BR: Erro ao excluir dados

en: Error retrieving data
pt_BR: Erro ao recuperar dados

en: Error saving data
pt_BR: Erro ao salvar dados

en: Excl. tax
pt_BR: Exclui imposto

en: Execution order of the plugins
pt_BR: Ordem de execução dos plugins

en: Execution order of the rules
pt_BR: Ordem de execução das regras

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Facility
pt_BR: Unidade

en: Facsimile
pt_BR: Fax

en: Facsimile number (optional)
pt_BR: Número de fax (opcional)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
pt_BR: Fator de impulsão de produto nas buscas de usuários (>1.0 impulso positivo, <1.0 impulso negativo)

en: Failed to write file to disk
pt_BR: Falha ao gravar arquivo no disco

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File does not exists: "%1$s"
pt_BR: O arquivo não existe: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
pt_BR: Upload de arquivo interrompido por extensão

en: File uploaded successfully
pt_BR: Arquivo carregado com sucesso

en: Find category
pt_BR: Encontrar categoria

en: Find site
pt_BR: Encontrar site

en: First
pt_BR: Primeiro

en: First name
pt_BR: Nome

en: First name (optional)
pt_BR: Primeiro Nome (opcional)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
pt_BR: Primeiro nome da pessoa se usado em culturas onde são usados

en: Floor
pt_BR: Andar

en: Floor / Appartment
pt_BR: Andar / Apartamento

en: Floor and/or apartment (optional)
pt_BR: Andar e/ou apartamento (opcional)

en: For
pt_BR: Para

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Generate image
pt_BR: Gerar imagem

en: Generate text
pt_BR: Gerar texto

en: Given rebate amount
pt_BR: Valor do desconto dado

en: Go to attribute panel
pt_BR: Ir para o painel de atributos

en: Go to property type panel
pt_BR: Ir para o painel de tipo de propriedade

en: Go to the list of attribute types
pt_BR: Vá para a lista de tipos de atributo

en: Granted rebate
pt_BR: Desconto concedido

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group name describing for which members the group is for
pt_BR: Nome do grupo que descreve para quais membros o grupo se destina

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Height
pt_BR: Altura

en: Hidden attributes
pt_BR: Atributos ocultos

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
pt_BR: Atributos de produto ocultos que são armazenados com os produtos solicitados

en: Highlighted suppliers of the product
pt_BR: Fornecedores destacados do produto

en: Honorary title (optional)
pt_BR: Título honorário (opcional)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
pt_BR: Títulos honorários como Dr., Ph.D, etc.

en: Hours
pt_BR: Horas

en: House number
pt_BR: Nº da casa

en: House number (optional)
pt_BR: Nº da casa (opcional)

en: How the customer is addressed in e-mails
pt_BR: Como o cliente é abordado nos e-mails

en: How the supplier is addressed in e-mails
pt_BR: Como o fornecedor é abordado nos e-mails

en: Hyper-real and dramatic
pt_BR: Hiper-real e dramático

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
pt_BR: ID de uma fatura relacionada, por exemplo de uma fatura alterada ou reembolsada

en: ISO currency code (required)
pt_BR: Código ISO da moeda(obrigatório)

en: ISO language code (required)
pt_BR: Código ISO do idioma (obrigatório)

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image description
pt_BR: Descrição da imagem

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
pt_BR: As imagens serão exibidas apenas para esse idioma, útil se a mídia contiver texto ou for específico do idioma

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import/Export jobs
pt_BR: Jobs de importação/exportação

en: Incl. tax
pt_BR: Incluindo imposto

en: Info
pt_BR: Informação

en: Insert into
pt_BR: Inserir em

en: Insert new entry
pt_BR: Inserir novo registro

en: Insert new entry (Ctrl+I)
pt_BR: Inserir novo registro (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
pt_BR: O nome interno do produto será usado no site e para pesquisa somente se não existirem outros nomes de produtos em qualquer idioma

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
pt_BR: Nome interno do produto, será usado no site se nenhum nome de produto para o idioma estiver disponível

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
pt_BR: Nome interno do atributo, será usado no site se nenhum nome para o idioma estiver disponível

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
pt_BR: Nome interno da categoria, será usado no site se nenhum nome para o idioma estiver disponível

en: Internal name (required)
pt_BR: Nome interno (obrigatório)

en: Internal type name shown in the administration interface
pt_BR: Nome interno do tipo mostrado na interface de administração

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Interval (required)
pt_BR: Intervalo (obrigatório)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
pt_BR: Caracteres inválidos no nome da classe "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
pt_BR: Caracteres inválidos no nome do cliente "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
pt_BR: Nome de classe inválido "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
pt_BR: Domínio "%1$s" inválido

en: Invalid factory "%1$s"
pt_BR: Fábrica inválida "%1$s"

en: Invoice
pt_BR: Fatura

en: Invoice No.
pt_BR: Número da fatura

en: Invoice no.
pt_BR: Fatura nº.

en: Invoice number
pt_BR: Número da fatura

en: Invoice number for the order
pt_BR: Número da fatura do pedido

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label (required)
pt_BR: Rótulo (obrigatório)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
pt_BR: Rótulo que descreve o intervalo, será usado se nenhum nome estiver disponível

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Language ID
pt_BR: ID do Idioma

en: Language of the entered text
pt_BR: Idioma do texto digitado

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Last
pt_BR: Último

en: Last delivery status of the order
pt_BR: Último status de entrega do pedido

en: Last name
pt_BR: Sobrenome

en: Last name (optional)
pt_BR: Sobrenome (opcional)

en: Last name (required)
pt_BR: Sobrenome (obrigatório)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
pt_BR: Sobrenome da pessoa ou nome completo em culturas onde não são usados os primeiros nomes

en: Last payment status of the order
pt_BR: Último status de pagamento do pedido

en: Latest orders
pt_BR: Últimos pedidos

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
pt_BR: Lista de itens que devem ser vendidos como um produto, muitas vezes a um preço reduzido

en: List of products often bought together
pt_BR: Lista de produtos frequentemente comprados juntos

en: List of suggested products
pt_BR: Lista de produtos sugeridos

en: List type
pt_BR: Tipo da lista

en: Loading entries ...
pt_BR: Carregando entradas ...

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: Manual transfer
pt_BR: Transferência manual

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Media Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Mídia

en: Media Lists Types
pt_BR: Tipos de Listas de Mídia

en: Media Property Type
pt_BR: Tipo de Propriedade de Mídia

en: Media Property Types
pt_BR: Tipos de Propriedade de Mídia

en: Media Type
pt_BR: Tipo de Mídia

en: Media Types
pt_BR: Tipos de Mídia

en: Media properties
pt_BR: Propriedades de mídia

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Min. quantity
pt_BR: Qtd. mínima

en: Minimum quantity
pt_BR: Qualidade mínima

en: Mobile
pt_BR: Móvel

en: Mobile number
pt_BR: Número de telemóvel

en: Mobile number (optional)
pt_BR: Número de telemóvel (opcional)

en: Model
pt_BR: Modelo

en: Modifed
pt_BR: Modificado

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Months
pt_BR: Meses

en: More
pt_BR: Mais

en: Move this entry up/down
pt_BR: Mover este registro para cima/para baixo

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name in URL (optional)
pt_BR: Nome na URL (opcional)

en: Name of the basket
pt_BR: Nome da cesta

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
pt_BR: Nome do arquivo baixado quando os clientes salvam o arquivo em seus computadores

en: Name of the reviewer
pt_BR: Nome do revisor

en: Name of your shop shown to your customers
pt_BR: Nome da sua loja exibido para seus clientes

en: New
pt_BR: Novo

en: New category
pt_BR: Nova categoria

en: New customers
pt_BR: Clientes novos

en: New customers within the last seven days
pt_BR: Novos clientes nos últimos sete dias

en: New customers within the last seven days compared to the period before
pt_BR: Novos clientes nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next date
pt_BR: Próxima data

en: Next date (optional)
pt_BR: Próxima data (opcional)

en: Next date the subscription is renewed
pt_BR: Próxima data em que a assinatura é renovada

en: No currencies available. Please enable at least one currency
pt_BR: Nenhuma moeda disponível. Ative pelo menos uma moeda

en: No entries found
pt_BR: Nenhuma entrada encontrada

en: No file was uploaded
pt_BR: Nenhum arquivo foi carregado

en: No product found
pt_BR: Nenhum produto encontrado

en: No theme options available
pt_BR: Nenhuma opção de tema disponível

en: No view available
pt_BR: Sem visualização disponível

en: No voucher
pt_BR: Sem voucher

en: Non-shared properties for the media item
pt_BR: Propriedades não compartilhadas para o item de mídia

en: Non-shared properties for the price item
pt_BR: Propriedades não compartilhadas para o item de preço

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Not all entries could be deleted
pt_BR: Nem todos os registros podem ser excluídos

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
pt_BR: Acesso ao cliente JQAdm "%1$s" não permitido

en: Not implemented
pt_BR: Não implementado

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Notes (not shown to customer)
pt_BR: Notas (não exibidas ao cliente)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
pt_BR: Número de produtos atualmente em estoque, deixe em branco para uma quantidade ilimitada

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
pt_BR: CNPJ/CPF para determinar se o imposto precisa ser cobrado nas faturas

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
pt_BR: Um provedor e zero ou mais decorator de nomes de classe separados por vírgulas

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
pt_BR: Somente .webp, .jpg, .png e .gif são permitidos para ícones

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
pt_BR: Somente .webp, .jpg, .png, .gif e .svg são permitidos para logotipos

en: Only super users and administrators can delete entries
pt_BR: Somente superusuários e administradores podem excluir entradas

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open Qty
pt_BR: Qtd. Aberta

en: Option
pt_BR: Opção

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
pt_BR: Componentes opcionais do produto que podem ser escolhidos pelo cliente junto com o produto

en: Order
pt_BR: Pedido

en: Order ID
pt_BR: ID do Pedido

en: Order number entered by the customer
pt_BR: Número do pedido inserido pelo cliente

en: Order of the language/currency combinations
pt_BR: Ordem das combinações de idioma/moeda

en: Order of the service options in the checkout process
pt_BR: Ordem das opções de serviço no processo de checkout

en: Order of the types in the frontend
pt_BR: Ordem dos tipos no frontend

en: Order totals
pt_BR: Total de pedidos

en: Ordered at
pt_BR: Comprado em

en: Orders by country
pt_BR: Pedidos por país

en: Orders by day
pt_BR: Pedidos por dia

en: Orders by hour
pt_BR: Pedidos por hora

en: Orders by payment status
pt_BR: Pedidos por status de pagamento

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
pt_BR: Substituir o arquivo existente e os clientes que o compraram no passado também podem baixar o novo conteúdo

en: PHP setting "%1$s" is disabled
pt_BR: A configuração do PHP "%1$s" está desativada

en: PHP setting "%1$s" is enabled
pt_BR: A configuração do PHP "%1$s" está habilitada

en: PHP setting for "%1$s" is too low
pt_BR: A configuração do PHP para "%1$s" é muito baixa

en: Page %1$d of %2$d
pt_BR: Página %1$d de %2$d

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password (required)
pt_BR: Senha (obrigatório)

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Pay date
pt_BR: Data de pagamento

en: Pay status
pt_BR: Status de pagamento

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment date
pt_BR: Data do pagamento

en: Payment status
pt_BR: Status de pagamento

en: Payment types
pt_BR: Tipos de pagamento

en: Periods
pt_BR: Períodos

en: Permission denied
pt_BR: Permissão negada

en: Personal data
pt_BR: Dados pessoais

en: Please insert the description of the text that should be generated here
pt_BR: Por favor insira aqui a descrição do texto que deve ser gerado

en: Please select
pt_BR: Por favor selecione

en: Plugin Type
pt_BR: Tipo de plugin

en: Plugin Types
pt_BR: Tipos de plugin

en: Plugin label for describing the configured plugin
pt_BR: Rótulo do plug-in para descrever o plug-in configurado

en: Plugin position (required)
pt_BR: Posição do plug-in (obrigatório)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
pt_BR: Nome de configuração do provedor de plug-in ou decorator do plug-in

en: Position
pt_BR: Posição

en: Position (required)
pt_BR: Posição (obrigatório)

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
pt_BR: CEP para entrega, se usado na área em que o cliente está morando

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
pt_BR: CEP para entrega, se usado na área em que o fornecedor está morando

en: Postition
pt_BR: Posição

en: Potential problems
pt_BR: Problemas potenciais

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Preços

en: Price Lists Types
pt_BR: Tipos de Listas de Preços

en: Price Property Type
pt_BR: Tipo de Propriedade de Preço

en: Price Property Types
pt_BR: Tipos de Propriedade de Preço

en: Price Type
pt_BR: Tipo de Preço

en: Price Types
pt_BR: Tipos de Preço

en: Price properties
pt_BR: Propriedades de preço

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Problem
pt_BR: Problema

en: Product
pt_BR: Produto

en: Product ID
pt_BR: ID do produto

en: Product ID, SKU or label
pt_BR: ID do produto, SKU ou label

en: Product Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Produtos

en: Product Lists Types
pt_BR: Tipos de Listas de Produtos

en: Product Property Type
pt_BR: Tipo de Propriedade do Produto

en: Product Property Types
pt_BR: Tipos de Propriedade do Produto

en: Product Type
pt_BR: Tipo do Produto

en: Product Types
pt_BR: Tipos de Produtos

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
pt_BR: Atributos do produto armazenados no carrinho onde os clientes podem inserir seus próprios textos ou valores

en: Product attributes that are used by other products too
pt_BR: Atributos do produto que também são usados por outros produtos

en: Product characteristics that are not shared with other products
pt_BR: Características do produto que não são compartilhadas com outros produtos

en: Product code
pt_BR: Código do produto

en: Product costs
pt_BR: Custos do produto

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
pt_BR: Altura do produto, ex. 20.0 (em metros, centímetros, etc.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
pt_BR: Comprimento do produto, ex. 30.0 (em metros, centímetros, etc.)

en: Product name
pt_BR: Nome do produto

en: Product payment
pt_BR: Pagamento do produto

en: Product price
pt_BR: Preço do produto

en: Product quantity
pt_BR: Quantidade do produto

en: Product rebate
pt_BR: Desconto do produto

en: Product shipping
pt_BR: Envio do produto

en: Product status
pt_BR: Status do produto

en: Product supplier
pt_BR: Fornecedor do produto

en: Product tax
pt_BR: Imposto sobre produtos

en: Product type
pt_BR: Tipo do produto

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
pt_BR: Peso do produto, ex. 1.25(em quilo, grama, etc.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
pt_BR: Largura do produto, ex. 17.5 (em metros, centímetros, etc.)

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Products bought together
pt_BR: Produtos comprados juntos

en: Promotion
pt_BR: Promoção

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Property value (required)
pt_BR: Valor da propriedade (obrigatório)

en: Provider
pt_BR: Fornecedor

en: Provider/decorator class names (required)
pt_BR: Nomes de classe do provedor/decorator (obrigatório)

en: Purchase
pt_BR: Compra

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Quantity scale
pt_BR: Escala de quantidade

en: Rabate
pt_BR: Desconto

en: Rating
pt_BR: Avaliação

en: Rating and number of ratings for the merchant
pt_BR: Classificação e número de classificações do comerciante

en: Rating of the reviewer
pt_BR: Avaliação do revisor

en: Reason
pt_BR: Motivo

en: Rebate
pt_BR: Desconto

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
pt_BR: Redução do preço original, utilizada para calcular o desconto em % e o preço cruzado

en: Reference
pt_BR: Referência

en: Reference ID
pt_BR: ID da Referência

en: Refund
pt_BR: Reembolso

en: Related ID
pt_BR: ID relacionado

en: Related order
pt_BR: Pedido relacionado

en: Related order ID (optional)
pt_BR: ID do pedido relacionado (opcional)

en: Related order of the customer
pt_BR: Pedido relacionado do cliente

en: Remove background
pt_BR: Remover plano de fundo

en: Renew
pt_BR: Renovar

en: Replace file
pt_BR: Substituir arquivo

en: Request
pt_BR: Requisição

en: Required parameter "%1$s" is missing
pt_BR: Parâmetro obrigatório "%1$s" está faltando

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
pt_BR: Quantidade mínima de produtos para preço por bloco, por ex. um artigo por R$ 5,00, dez produtos por R$ 45,00

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Response
pt_BR: Resposta

en: Response to the reviewer
pt_BR: Resposta ao revisor

en: Review
pt_BR: status:revisão

en: Reviewed entry
pt_BR: Entrada revisada

en: Reviewer name
pt_BR: Nome do revisor

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
pt_BR: Nome da rota ou ID da página da categoria se esta categoria deve ser mostrada em uma página diferente

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
pt_BR: Nome da rota ou ID da página de detalhes do produto se este produto for exibido em uma página diferente

en: Route or page ID (optional)
pt_BR: Rota ou ID da página (opcional)

en: Rule
pt_BR: Regra

en: Rule Type
pt_BR: Tipo de Regra

en: Rule Types
pt_BR: Tipos de Regras

en: Rule label for describing the configured rule
pt_BR: Rótulo da regra para descrever a regra configurada

en: Rule position (required)
pt_BR: Posição da regra (obrigatório)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
pt_BR: Nome da configuração do provedor de regras ou do decorator de regras

en: Rules
pt_BR: Regras

en: Sales by weekday
pt_BR: Vendas por dia da semana

en: Sales of the last 30 days
pt_BR: Vendas dos últimos 30 dias

en: Sales per month
pt_BR: Vendas por mês

en: Salutation
pt_BR: Saudação

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save & Close
pt_BR: Salvar & Fechar

en: Save & Copy
pt_BR: Salvar & Copiar

en: Save & New
pt_BR: Salvar & Novo

en: Save entry (Ctrl+Enter)
pt_BR: Salvar entrada (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
pt_BR: Salvar registro (Ctrl+S)

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Second level type for grouping entries
pt_BR: Tipo de segundo nível para agrupamento de entradas

en: Select all entries
pt_BR: Selecionar todas as entradas

en: Select file
pt_BR: Selecione o arquivo

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Service Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Serviço

en: Service Lists Types
pt_BR: Tipos de Listas de Serviço

en: Service Type
pt_BR: Tipo do Serviço

en: Service Types
pt_BR: Tipos de Serviço

en: Service attribute code
pt_BR: Código de atributo de serviço

en: Service costs
pt_BR: Custos de Serviço

en: Service name
pt_BR: Nome do Serviço

en: Service position (required)
pt_BR: Posição do serviço (obrigatório)

en: Service price
pt_BR: Preço do serviço

en: Service provider or service decorator configuration name
pt_BR: Nome da configuração do provedor de serviço ou decorator do serviço

en: Service rebate
pt_BR: Desconto do serviço

en: Settings
pt_BR: Ajustes

en: Ship date
pt_BR: Data de envio

en: Ship status
pt_BR: Status do envio

en: Shipping
pt_BR: Envio

en: Shipping / Payment costs
pt_BR: Custos de Envio/Pagamento

en: Shipping/Payment costs
pt_BR: Custos de Envio/Pagamento

en: Shipping/item
pt_BR: Envio/item

en: Shop domain
pt_BR: Domínio da loja

en: Shop domain (required)
pt_BR: Domínio da loja (obrigatório)

en: Shop e-mail
pt_BR: E-mail da loja

en: Shop e-mail address (required)
pt_BR: Endereço de e-mail da loja (obrigatório)

en: Shop name
pt_BR: Nome da loja

en: Shop name (required)
pt_BR: Nome da loja (obrigatório)

en: Shop theme
pt_BR: Tema da loja

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
pt_BR: Código curto do estado (por exemplo, NY) se usado no país em que o cliente está morando

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
pt_BR: Código curto do estado (por exemplo, NY) se usado no país em que o fornecedor está morando

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show entry
pt_BR: Exibir registro

en: Show search form
pt_BR: Exibir formulário de pesquisa

en: Show/hide advanced data
pt_BR: Exibir/Ocultar dados avançados

en: Show/hide details
pt_BR: Mostrar/ocultar detalhes

en: Show/hide navigation labels
pt_BR: Exibir/Ocultar rótulos de navegação

en: Show/hide this entry
pt_BR: Exibir/Ocultar este registro

en: Shown if the article reached a stock level of zero
pt_BR: Exibido se o produto atingiu um nível de estoque igual a zero

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
pt_BR: Desde quando o produto está disponível, usado para classificação no front-end

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
pt_BR: As opções de configuração específicas do site estarão disponíveis como pares de chave/valor

en: Site the order was placed at
pt_BR: Site em que o pedido foi feito

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
pt_BR: Ordenação dos atributos com o mesmo tipo de atributo

en: Sorting of the suppliers
pt_BR: Ordenação dos fornecedores

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
pt_BR: Origem da fatura, por ex. pela web ou telefone

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: Start typing ...
pt_BR: Comece a digitar ...

en: State
pt_BR: Estado

en: Stock Type
pt_BR: Tipo de Estoque

en: Stock Types
pt_BR: Tipos de Estoques

en: Stock level
pt_BR: Nível do estoque

en: Stock type
pt_BR: Tipo de estoque

en: Street
pt_BR: Rua

en: Street name (optional)
pt_BR: Nome da rua (opcional)

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Subscription
pt_BR: Subscrição

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
pt_BR: Intervalo de assinatura com anos, meses, semanas e dias, por exemplo "P0Y1M2W3D" para zero anos, um mês, duas semanas e três dias

en: Suggested products
pt_BR: Produtos sugeridos

en: Sum
pt_BR: Soma

en: Supplier
pt_BR: Fornecedor

en: Supplier name or company
pt_BR: Nome do fornecedor ou da empresa

en: Supplier position (required)
pt_BR: Posição do fornecedor (obrigatório)

en: Suppliers who manufacture the product
pt_BR: Fornecedores que fabricam o produto

en: Tag Type
pt_BR: Tipo de Rótulo

en: Tag Types
pt_BR: Tipos de Rótulos

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Tax rate
pt_BR: Taxa de impostos

en: Tax rate in %
pt_BR: Taxa de impostos em %

en: Telephone
pt_BR: Fone

en: Telephone number (optional)
pt_BR: Número de telefone (opcional)

en: Temporary folder is missing
pt_BR: A pasta temporária está ausente

en: Text Lists Type
pt_BR: Tipo de Listas de Texto

en: Text Lists Types
pt_BR: Tipos de Listas de Texto

en: Text Type
pt_BR: Tipo de Texto

en: Text Types
pt_BR: Tipos de Textos

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
pt_BR: O produto só é exibido no site após essa data e hora, útil ou produto sazonal

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
pt_BR: O produto só é exibido no site até essa data e hora, útil ou produto sazonal

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
pt_BR: A entrada só será exibida no site após essa data e hora

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
pt_BR: A entrada só é exibida no site até essa data e hora

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
pt_BR: O título da mídia é usado para a rótulo de título da mídia no site

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
pt_BR: O nome da categoria mostrada na URL será usado se não existir um segmento de URL específico de idioma

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
pt_BR: O nome do produto exibido na URL será usado se não existir um segmento de URL específico de idioma

en: The option is only shown on the web site after that date and time
pt_BR: A opção só é exibida no site após essa data e hora

en: The option is only shown on the web site until that date and time
pt_BR: A opção só é exibida no site até essa data e hora

en: The rule is only used after that date and time
pt_BR: A regra só é usada após essa data e hora

en: The rule is only used until that date and time
pt_BR: A regra só é usada até essa data e hora

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
pt_BR: O valor de cada step permitido para quantidades no carrinho, por exemplo. "0.1" para quantidades fracionárias ou "5" para múltiplos de cinco produtos

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
pt_BR: O arquivo carregado excede o tamanho máximo permitido

en: The uploaded file was only partially uploaded
pt_BR: O arquivo enviado foi carregado apenas parcialmente

en: Theme to change the layout of your shop
pt_BR: Tema para mudar o layout da sua loja

en: Three letter ISO currency code
pt_BR: Código ISO de moeda com três letras

en: Time frame (optional)
pt_BR: Período de tempo (opcional)

en: Timestamp
pt_BR: Data e hora

en: Title
pt_BR: Título

en: Toggle dropdown
pt_BR: Alternar menu suspenso

en: Toogle selection
pt_BR: Seleção do Google

en: Top countries
pt_BR: Principais países

en: Total orders
pt_BR: Total dos pedidos

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
pt_BR: Total de pedidos nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Total ratings
pt_BR: Total de avaliações

en: Translate text
pt_BR: Traduzir texto

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Tree node menu
pt_BR: Menu do nó de árvore

en: Two letter ISO country code
pt_BR: Código ISO de país com duas letras

en: Two letter ISO language code
pt_BR: Código ISO de idioma com duas letras

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type position (optional)
pt_BR: Posição do tipo (opcional)

en: Types
pt_BR: Tipos

en: Types for additional images like icons
pt_BR: Tipos para imagens adicionais, como ícones

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
pt_BR: Tipos para preços adicionais como por um kg/lb ou por mês

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
pt_BR: Tipos para textos adicionais como por kg/lb ou por mês

en: URL of the customer web site
pt_BR: URL do site do cliente

en: URL of the supplier web site
pt_BR: URL do site do fornecedor

en: URL segment
pt_BR: Segmento da UR

en: URL target
pt_BR: URL de destino

en: Unable to call method "%1$s"
pt_BR: Incapaz de chamar o método "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
pt_BR: Não foi possível ler o conteúdo de "%1$s"

en: Unfinished orders
pt_BR: Pedidos não concluídos

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
pt_BR: Pedidos não concluídos nos últimos sete dias em comparação com o período anterior

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
pt_BR: Código único do produto relacionado aos níveis de estoque, por exemplo do sistema ERP, um número EAN/GTIN ou inventado

en: Unique attribute code (required)
pt_BR: Código único do atributo (obrigatório)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
pt_BR: Código único de atributo, por exemplo "verde" para atributos do tipo "cor"

en: Unique category code (required)
pt_BR: Código único da categoria (obrigatório)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
pt_BR: Código único de categoria, seja de sistema externo ou auto-inventado

en: Unique code (required)
pt_BR: Código único (obrigatório)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
pt_BR: Código único para identificar o serviço, geralmente auto-inventado

en: Unique customer account name
pt_BR: Nome único da conta do cliente

en: Unique customer e-mail address
pt_BR: Endereço de e-mail único do cliente

en: Unique group code (required)
pt_BR: Código único do grupo (obrigatório)

en: Unique service code (required)
pt_BR: Código único do serviço (obrigatório)

en: Unique site code (required)
pt_BR: Código único do site (obrigatório)

en: Unique supplier code
pt_BR: Código único do fornecedor

en: Unique type code
pt_BR: Código único do tipo

en: Unique type code (required)
pt_BR: Código único do tipo (obrigatório)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
pt_BR: Código único do tipo, por exemplo "cor" para atributos como "verde", "azul", "vermelho"

en: Unit price
pt_BR: Preço unitário

en: Unknown upload error
pt_BR: Erro de upload desconhecido

en: Upload CSV
pt_BR: Carregar CSV

en: Upload shop icon
pt_BR: Carregar ícone da loja

en: Upload shop logo
pt_BR: Carregar logotipo da loja

en: Uploaded
pt_BR: Enviado

en: Use
pt_BR: Uso

en: User groups
pt_BR: Grupos de usuários

en: Usual time frame for the delivery of the product
pt_BR: Prazo habitual para a entrega do produto

en: VAT ID
pt_BR: CNPJ / CPF

en: Value
pt_BR: Valor

en: Value added tax identifier (optional)
pt_BR: Identificador do imposto de valor agregado (opcional)

en: Variant attributes
pt_BR: Atributos variáveis

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
pt_BR: Atributos de produtos variantes que são armazenados com os produtos comprados

en: Vendor
pt_BR: Fornecedor

en: Verified
pt_BR: Verificado

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
pt_BR: Armazém ou loja local se os seus produtos estiverem disponíveis em vários locais

en: Web site
pt_BR: Site

en: Web site URL (optional)
pt_BR: URL do site (opcional)

en: Weeks
pt_BR: Semanas

en: Weight
pt_BR: Peso

en: When the account and e-mail address has been verified
pt_BR: Quando a conta e o endereço de e-mail forem verificados

en: Width
pt_BR: Largura

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
pt_BR: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (opcional)

en: Years
pt_BR: Anos

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
pt_BR: Você vai excluir uma ou mais entradas. Deseja prosseguir?

en: Your export will be available in a few minutes for download
pt_BR: Sua exportação estará disponível em alguns minutos para download

en: Your response
pt_BR: Sua resposta

en: Zip code
pt_BR: Código postal

en: Zip code (optional)
pt_BR: CEP (opcional)

en: account
pt_BR: conta

en: address
pt_BR: Endereços

en: address:delivery
pt_BR: Endereço de entrega

en: address:payment
pt_BR: Endereço de cobrança

en: api
pt_BR: API

en: attribute
pt_BR: Atributos

en: basket
pt_BR: Cesta

en: bundle
pt_BR: Pacotes

en: catalog
pt_BR: Categorias

en: category
pt_BR: Categorias

en: characteristic
pt_BR: Características

en: code
pt_BR: Códigos

en: company
pt_BR: Empresa

en: configuration
pt_BR: Configuração

en: countday
pt_BR: Pedidos por dia

en: counthour
pt_BR: Pedidos por hora

en: countpaystatus
pt_BR: Pedidos por status de pagamento

en: coupon
pt_BR: Vouchers

en: customer
pt_BR: Clientes

en: dashboard
pt_BR: Painel

en: day
pt_BR: Por dias

en: deliverytype
pt_BR: Por tipo de entrega

en: download
pt_BR: Downloads pagos

en: goods
pt_BR: Catálogo

en: group
pt_BR: Grupos

en: hour
pt_BR: Por hora

en: image
pt_BR: Imagens

en: invoice
pt_BR: Faturas

en: latest
pt_BR: Último

en: locale
pt_BR: Localidades

en: locale/currency
pt_BR: Moedas

en: locale/language
pt_BR: Idiomas

en: locale/site
pt_BR: Sites

en: log
pt_BR: Logs

en: marketing
pt_BR: Marketing

en: media
pt_BR: Mídia

en: miss
pt_BR: Srta

en: mr
pt_BR: Sr

en: mrs
pt_BR: Sra

en: new
pt_BR: novo

en: no
pt_BR: não

en: none
pt_BR: nenhum

en: not available any more
pt_BR: Não está mais disponível

en: option
pt_BR: Opções

en: order
pt_BR: Pedidos

en: order:phone
pt_BR: telefone

en: order:web
pt_BR: web

en: pay:-1
pt_BR: não-concluído

en: pay:0
pt_BR: removido

en: pay:1
pt_BR: cancelado

en: pay:2
pt_BR: recusado

en: pay:3
pt_BR: reembolsado

en: pay:4
pt_BR: pendente

en: pay:5
pt_BR: autorizado

en: pay:6
pt_BR: recebido

en: pay:7
pt_BR: pagamento:7

en: paymentstatus
pt_BR: Por status de pagamento

en: paymenttype
pt_BR: Por tipos de pagamento

en: physical
pt_BR: Fisico

en: plugin
pt_BR: Plugins

en: price
pt_BR: Preços

en: product
pt_BR: Produtos

en: property
pt_BR: Propriedades

en: quick/countcompleted
pt_BR: rápido/countcompleted

en: quick/countunfinished
pt_BR: rápido/countunfinished

en: reason:-1
pt_BR: Falha

en: reason:0
pt_BR: terminou

en: reason:1
pt_BR: cancelado

en: related
pt_BR: Produtos

en: review
pt_BR: Reviews

en: rule
pt_BR: Regras de preço

en: sales
pt_BR: Vendas

en: salesweekday
pt_BR: Vendas por dia da semana

en: selected
pt_BR: selecionado

en: selection
pt_BR: Variações

en: service
pt_BR: Serviços

en: servicedelivery
pt_BR: Por tipos de entrega

en: servicepayment
pt_BR: Por tipos de pagamento

en: settings
pt_BR: Ajustes

en: setup
pt_BR: configurar

en: special
pt_BR: Especial

en: stat:-1
pt_BR: não-concluído

en: stat:0
pt_BR: removido

en: stat:1
pt_BR: pendente

en: stat:2
pt_BR: em progresso

en: stat:3
pt_BR: despachado

en: stat:4
pt_BR: entregue

en: stat:5
pt_BR: perdido

en: stat:6
pt_BR: recusado

en: stat:7
pt_BR: devolvido

en: status:-1
pt_BR: arquivado

en: status:-2
pt_BR: review

en: status:0
pt_BR: desabilitado

en: status:1
pt_BR: habilitado

en: stock
pt_BR: Estoques

en: subscription
pt_BR: Subscrições

en: supplier
pt_BR: Fornecedores

en: tag
pt_BR: Rótulos

en: tax:0
pt_BR: imposto:0

en: tax:1
pt_BR: imposto:1

en: text
pt_BR: Textos

en: theme
pt_BR: Tema

en: transaction
pt_BR: transação

en: type
pt_BR: Tipo

en: type/attribute
pt_BR: Atributos

en: type/attribute/lists
pt_BR: Listas de Atributos

en: type/attribute/property
pt_BR: Propriedades do atributo

en: type/catalog/lists
pt_BR: Listas de Catálogos

en: type/customer/lists
pt_BR: Listas de Clientes

en: type/customer/property
pt_BR: Propriedades do cliente

en: type/media
pt_BR: Mídia

en: type/media/lists
pt_BR: Listas de Mídia

en: type/media/property
pt_BR: Propriedades de Mídia

en: type/plugin
pt_BR: Plugins

en: type/price
pt_BR: Preços

en: type/price/lists
pt_BR: Lista de Preços

en: type/price/property
pt_BR: tipo/preço/propriedade

en: type/product
pt_BR: Produtos

en: type/product/lists
pt_BR: Listas de Produtos

en: type/product/property
pt_BR: Propriedades do Produto

en: type/service
pt_BR: Serviços

en: type/service/lists
pt_BR: Lista de Serviços

en: type/stock
pt_BR: Estoques

en: type/tag
pt_BR: Etiquetas

en: type/text
pt_BR: Textos

en: type/text/lists
pt_BR: Lista de textos

en: users
pt_BR: Usuários

en: yes
pt_BR: Sim
