aimeos-core - en to id translation catalogue (753 entries)

en: %s/%s/%s.%s
id: %s / %s / %s.%s

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
id: (International) Nomor fax tanpa karakter pemisah. Dapat diawali dengan tanda "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
id: (International) Nomor telepon tanpa karakter pemisah. Dapat diawali dengan tanda "+"

en: + Tax
id: + Pajak

en: <hidden>
id: <sembunyi>

en: API key
id: Kunci API

en: Account
id: Akun

en: Active
id: Aktif

en: Actual price
id: Harga aktual

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
id: Harga aktual yang didapatkan oleh konsumen untuk membeli produk pada website

en: Add
id: Tambah

en: Add after
id: Tambahkan setelah

en: Add before
id: Tambahkan sebelum

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
id: Tambahan biaya pengiriman untuk tiap barang, misal: Rp20 untuk satu barang berat akan menjadi total Rp100 untuk 5 barang tersebut

en: Additional information where the customer's apartment can be found
id: Tambahan informasi untuk menjelaskan lokasi hunian konsumen secara rinci

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
id: Tambahan informasi untuk menjelaskan lokasi hunian pemasok secara rinci

en: Address 1
id: Alamat 1

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Address 3
id: Alamat 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
id: Detail alamat rumah pelanggan untuk pengiriman

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
id: Detail alamat rumah pemasok untuk pengiriman

en: Admin JQAdm type is empty
id: Tipe Admin JQAdm kosong

en: Advanced
id: Lanjutan

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
id: Aimeos caching dinonaktifkan oleh "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
id: Aimeos debug logging diaktifkan oleh "%1$s"

en: Aimeos object not available
id: Aimeos object tidak tersedia

en: All
id: Semua

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
id: Segala hal yang menjelaskan suatu produk secara unik, misal: lebar, panjang, dan warna dari celana jeans

en: Allow custom price
id: Membolehkan kustomisasi harga

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
id: Membolehkan konsumen memilih berapa banyak yang ingin mereka bayarkan

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
id: Isian alfanumerik yang mengidentifikasikan grup secara unik

en: Apply
id: Terapkan

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
id: Opsi konfigurasi spesifik, akan tersedia sebagai pasangan kata kunci-isi pada template

en: Attribute
id: Atribut

en: Attribute Lists Type
id: Jenis Daftar Atribut

en: Attribute Lists Types
id: Jenis Daftar Atribut

en: Attribute Property Type
id: Jenis Properti Atribut

en: Attribute Property Types
id: Jenis Properti Atribut

en: Attribute Type
id: Jenis Atribut

en: Attribute Types
id: Jenis-jenis Atribut

en: Attribute position (optional)
id: Posisi atribut (opsional)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
id: Properti atribut yang tidak dibagikan dengan atribut lain

en: Attribute type that limits the list of available attributes
id: Jenis atribut yang membatasi daftar atribut yang tersedia

en: Attributes
id: Atribut

en: Available currency for the current site
id: Mata uang yang tersedia untuk situs saat ini

en: Available intervals in the front-end
id: Interval yang tersedia di front-end

en: Available language for the current site
id: Bahasa yang tersedia untuk situs saat ini

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
id: Rata-rata peringkat produk dan jumlah total peringkat oleh pelanggan untuk produk ini

en: Back in stock
id: Tersedia kembali

en: Basic
id: Sederhana

en: Basket
id: Keranjang belanja

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Birthday
id: Tanggal lahir

en: Birthday of the customer
id: Tanggal lahir pelangga

en: Boost factor
id: Faktor pendorong

en: Boost factor (optional)
id: Faktor peningkatan (opsional)

en: Bug or suggestion?
id: Bug atau saran?

en: Bulk edit
id: Sunting massal

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel and return to list
id: Batal dan kembali ke list

en: Catalog
id: Katalog

en: Catalog Lists Type
id: Jenis Daftar Katalog

en: Catalog Lists Types
id: Jenis Daftar Katalog

en: Categories
id: Kategori

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
id: Kategori produk dapat ditemukan oleh pengguna di situs web

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
id: Kategori produk akan ditampilkan di bagian promosi

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
id: Opsi konfigurasi khusus kategori, akan tersedia sebagai pasangan kunci/nilai dalam templat

en: Change costs/item in %
id: Ubah biaya/item dalam %

en: Change rebate in %
id: Ubah potongan harga dalam %

en: Change value in %
id: Nilai perubahan dalam %

en: Channel
id: Saluran

en: Channel the order has been placed
id: Menyalurkan pesanan yang telah dilakukan

en: Choose file
id: Pilih file

en: City
id: Kota

en: City or town name (required)
id: Nama kabupaten atau kota (required)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
id: Kelas "%1$s" tidak mengimplementasikan "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
id: Kelas "%1$s" tidak tersedia

en: Class "%1$s" not found
id: Kelas "%1$s" tidak ditemukan

en: Close
id: Tutup

en: Code
id: Kode

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
id: Kode untuk mengidentifikasi situs secara unik, mengganti nama itu berbahaya!

en: Columns
id: Kolom

en: Comment
id: Komentar

en: Comment of the reviewer
id: Komentar pengulas

en: Communication
id: Komunikasi

en: Company
id: Perusahaan

en: Company details
id: Detail perusahaan

en: Company name (optional)
id: Nama perusahaan (optional)

en: Completed orders
id: Pesanan yang sudah selesai

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
id: Pesanan yang diselesaikan dalam tujuh hari terakhir dibandingkan dengan periode sebelumnya

en: Config
id: Konfigurasi

en: Configurable
id: Dapat diedit

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
id: Opsi konfigurasi, akan tersedia sebagai pasangan kunci/nilai dalam item daftar

en: Context
id: Konteks

en: Copy
id: Salin

en: Copy this entry
id: Salin entri ini

en: Costs
id: Biaya

en: Count
id: Jumlah

en: Country
id: Negara

en: Country ID
id: ID Negara

en: Country code (required)
id: Kode negara (wajib diisi)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
id: Tarif pajak khusus negara untuk menghitung dan menampilkan pajak yang disertakan (B2C) atau menambahkan pajak jika diperlukan (B2B)

en: Country state code (optional)
id: Kode status negara (opsional)

en: Coupon
id: Kupon

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
id: Nama konfigurasi penyedia kupon atau dekorator kupon

en: Created
id: Dibuat

en: Currencies
id: Mata uang

en: Currency
id: Mata uang

en: Custom
id: Kustom

en: Custom domain or unique code of your shop
id: Domain khusus atau kode unik toko Anda

en: Customer
id: Pelanggan

en: Customer ID
id: ID pelanggan

en: Customer Lists Type
id: Jenis Daftar Pelanggan

en: Customer Lists Types
id: Jenis Daftar Pelanggan

en: Customer Property Type
id: Jenis Properti Pelanggan

en: Customer Property Types
id: Jenis Properti Pelanggan

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
id: Karakteristik pelanggan yang tidak dibagikan dengan pelanggan lain

en: Customer comment (optional)
id: Komentar pelanggan (opsional)

en: Customer e-mail address
id: Alamat email pelanggan

en: Customer password
id: Kata sandi pelanggan

en: Customer properties that are not shared with other customers
id: Properti pelanggan yang tidak dibagikan dengan pelanggan lain

en: Customer reference
id: Referensi pelanggan

en: Customer reference (optional)
id: Referensi pelanggan (opsional)

en: Data set
id: Kumpulan data

en: Date of the last delivery status change
id: Tanggal perubahan status pengiriman terakhir

en: Date of the last payment status change
id: Tanggal perubahan status pembayaran terakhir

en: Date the subscription ends
id: Tanggal langganan berakhir

en: Days
id: Hari

en: Delete
id: Hapus

en: Delete entries?
id: Menghapus entri?

en: Delete selected entries
id: Menghapus entri yang dipilih

en: Delete this entry
id: Hapus entri ini

en: Deleting reviews is not allowed
id: Menghapus ulasan tidak diperbolehkan

en: Delivery
id: Pegiriman

en: Delivery address
id: Alamat pengiriman

en: Delivery date
id: Tanggal pengiriman

en: Delivery in
id: Pengiriman dalam

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
id: Biaya pengiriman atau pembayaran untuk produk dalam keranjang pelanggan

en: Delivery status
id: Status pengiriman

en: Delivery timeframe (optional)
id: Jangka waktu pengiriman (opsional)

en: Delivery types
id: Jenis pengiriman

en: Delivery within
id: Pengiriman dalam

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
id: Bergantung pada kumpulan data yang dipilih, daftar bidang yang ditampilkan untuk produk akan berbeda

en: Describe your image
id: Jelaskan gambar Anda

en: Description of the text content if it's in a foreign language
id: Deskripsi konten teks jika dalam bahasa asing

en: Descritive name of the currency
id: Nama deskriptif mata uang

en: Descritive name of the language
id: Nama deskriptif dari bahasa tersebut

en: Descritive name of the site
id: Nama deskriptif situs

en: Discount
id: Diskon

en: Display help texts
id: Menampilkan teks bantuan

en: Download
id: Unduh

en: Download this file
id: Unduh file ini

en: Duplicate entry
id: Entri duplikat

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
id: Menggandakan entri (Ctrl+D)

en: E-Mail
id: Surat elektronik

en: E-Mail address (required)
id: Alamat email (wajib diisi)

en: E-Mail address or account name (required)
id: Alamat email atau nama akun (wajib)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
id: Alamat email yang digunakan untuk mengirim email terkait toko

en: E-mail address (optional)
id: Alamat email (opsional)

en: E-mail address that belongs to the address
id: Alamat email yang termasuk dalam alamat

en: EAN, SKU or article number (required)
id: EAN, SKU, atau nomor artikel (wajib)

en: Edit
id: Sunting

en: Edit selected entries
id: Mengedit entri yang dipilih

en: Edit this entry
id: Sunting entri ini

en: End date
id: Tanggal akhir

en: End date (optional)
id: Tanggal akhir (opsional)

en: Enter group ID, code or label
id: Masukkan ID grup, kode atau label

en: Entry deleted successfully
id: Entri berhasil dihapus

en: Entry saved successfully
id: Entri berhasil disimpan

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
id: Opsi konfigurasi khusus entri, akan tersedia sebagai pasangan kunci/nilai dalam templat

en: Error
id: Kesalahan

en: Error deleting data
id: Kesalahan menghapus data

en: Error retrieving data
id: Kesalahan mengambil data

en: Error saving data
id: Kesalahan menyimpan data

en: Excl. tax
id: Tidak termasuk pajak

en: Execution order of the plugins
id: Urutan eksekusi plugin

en: Execution order of the rules
id: Urutan pelaksanaan peraturan

en: Export
id: Ekspor

en: Facility
id: Fasilitas

en: Facsimile
id: Faksimili

en: Facsimile number (optional)
id: Nomor faksimili (opsional)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
id: Faktor untuk meningkatkan produk dalam pencarian pengguna dibandingkan produk lain (>1,0 dorongan positif, <1,0 dorongan negatif)

en: Failed to write file to disk
id: Gagal menulis file ke disk

en: File
id: Mengajukan

en: File does not exists: "%1$s"
id: File tidak ada: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
id: Unggahan file dihentikan oleh ekstensi

en: File uploaded successfully
id: File berhasil diunggah

en: Find category
id: Temukan kategori

en: Find site
id: Temukan situs

en: First
id: Pertama

en: First name
id: Nama depan

en: First name (optional)
id: Nama depan (opsional)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
id: Nama depan orang jika digunakan dalam budaya di mana nama tersebut digunakan

en: Floor
id: Lantai

en: Floor / Appartment
id: Lantai / Apartemen

en: Floor and/or apartment (optional)
id: Lantai dan/atau apartemen (opsional)

en: For
id: Untuk

en: Generate
id: Menghasilkan

en: Generate image
id: Menghasilkan gambar

en: Generate text
id: Menghasilkan teks

en: Given rebate amount
id: Jumlah rabat yang diberikan

en: Go to attribute panel
id: Buka panel atribut

en: Go to property type panel
id: Buka panel jenis properti

en: Go to the list of attribute types
id: Buka daftar jenis atribut

en: Granted rebate
id: Potongan harga yang diberikan

en: Group
id: Kelompok

en: Group name describing for which members the group is for
id: Nama grup yang menjelaskan untuk anggota mana grup tersebut

en: Groups
id: Grup

en: Height
id: Tinggi badan

en: Hidden attributes
id: Atribut tersembunyi

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
id: Atribut produk tersembunyi yang disimpan dengan produk yang dipesan

en: Highlighted suppliers of the product
id: Pemasok produk yang disorot

en: Honorary title (optional)
id: Gelar kehormatan (opsional)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
id: Gelar kehormatan seperti Dr., Ph.D, dll.

en: Hours
id: Jam

en: House number
id: Nomor rumah

en: House number (optional)
id: Nomor rumah (opsional)

en: How the customer is addressed in e-mails
id: Bagaimana pelanggan disapa dalam email

en: How the supplier is addressed in e-mails
id: Bagaimana cara pemasok disebut dalam email

en: Hyper-real and dramatic
id: Sangat nyata dan dramatis

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
id: ID faktur terkait, misalnya faktur yang diubah atau dikembalikan

en: ISO currency code (required)
id: Kode mata uang ISO (wajib)

en: ISO language code (required)
id: Kode bahasa ISO (wajib)

en: Image
id: Gambar

en: Image description
id: Deskripsi gambar

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
id: Gambar hanya akan ditampilkan untuk bahasa tersebut, berguna jika media berisi teks atau bahasa tertentu

en: Import
id: Impor

en: Import/Export jobs
id: Pekerjaan Impor/Ekspor

en: Incl. tax
id: Termasuk pajak

en: Insert into
id: Masukkan ke dalam

en: Insert new entry
id: Menyisipkan entri baru

en: Insert new entry (Ctrl+I)
id: Menyisipkan entri baru (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
id: Nama artikel internal, akan digunakan di situs web dan untuk pencarian hanya jika tidak ada nama produk lain dalam bahasa apa pun

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
id: Nama artikel internal, akan digunakan di situs web jika tidak ada nama produk untuk bahasa tersebut

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
id: Nama atribut internal, akan digunakan di situs web jika tidak ada nama untuk bahasa yang tersedia

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
id: Nama kategori internal, akan digunakan di situs web jika tidak ada nama untuk bahasa yang tersedia

en: Internal name (required)
id: Nama internal (wajib diisi)

en: Internal type name shown in the administration interface
id: Nama tipe internal yang ditampilkan di antarmuka administrasi

en: Interval (required)
id: Interval (wajib)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
id: Karakter tidak valid dalam nama kelas "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
id: Karakter tidak valid pada nama klien "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
id: Nama kelas tidak valid "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
id: Domain tidak valid "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
id: Pabrik tidak valid "%1$s"

en: Invoice
id: Faktur

en: Invoice No.
id: Nomor Faktur

en: Invoice no.
id: No. faktur.

en: Invoice number
id: Nomor faktur

en: Invoice number for the order
id: Nomor faktur untuk pesanan

en: Label (required)
id: Label (wajib diisi)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
id: Label yang menggambarkan interval, akan digunakan jika tidak ada nama yang tersedia

en: Language
id: Bahasa

en: Language ID
id: ID Bahasa

en: Language of the entered text
id: Bahasa teks yang dimasukkan

en: Languages
id: Bahasa

en: Last
id: Terakhir

en: Last delivery status of the order
id: Status pengiriman terakhir pesanan

en: Last name
id: Nama akhir (keluarga)

en: Last name (optional)
id: Nama belakang (opsional)

en: Last name (required)
id: Nama belakang (wajib diisi)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
id: Nama belakang orang atau nama lengkap dalam budaya yang tidak menggunakan nama depan

en: Last payment status of the order
id: Status pembayaran terakhir dari pesanan

en: Latest orders
id: Pesanan terbaru

en: Length
id: Panjang

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
id: Daftar artikel yang harus dijual sebagai satu produk, sering kali dengan harga yang lebih murah

en: List of products often bought together
id: Daftar produk yang sering dibeli bersama

en: List of suggested products
id: Daftar produk yang disarankan

en: List type
id: Jenis daftar

en: Loading entries ...
id: Memuat entri ...

en: Locale
id: Lokal

en: Manual transfer
id: Transfer manual

en: Map
id: Peta

en: Media Lists Type
id: Jenis Daftar Media

en: Media Lists Types
id: Jenis Daftar Media

en: Media Property Type
id: Jenis Properti Media

en: Media Property Types
id: Jenis Properti Media

en: Media Type
id: Jenis Media

en: Media Types
id: Jenis Media

en: Media properties
id: Properti media

en: Message
id: Pesan

en: Min. quantity
id: Min.kuantitas

en: Minimum quantity
id: Jumlah minimum

en: Mobile
id: Seluler

en: Mobile number
id: Nomor ponsel

en: Mobile number (optional)
id: Nomor ponsel (opsional)

en: Modifed
id: Dimodifikasi

en: Modified
id: Dimodifikasi

en: Months
id: Bulan

en: More
id: Lebih lanjut

en: Move this entry up/down
id: Pindahkan entri ini ke atas/bawah

en: Name
id: Nama

en: Name in URL (optional)
id: Nama dalam URL (opsional)

en: Name of the basket
id: Nama keranjang

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
id: Nama file yang diunduh ketika pelanggan menyimpan file di komputer mereka

en: Name of the reviewer
id: Nama pengulas

en: Name of your shop shown to your customers
id: Nama toko Anda ditampilkan kepada pelanggan Anda

en: Natural
id: Alami

en: New
id: Baru

en: New category
id: Kategori baru

en: New customers
id: Pelanggan baru

en: New customers within the last seven days
id: Pelanggan baru dalam tujuh hari terakhir

en: New customers within the last seven days compared to the period before
id: Pelanggan baru dalam tujuh hari terakhir dibandingkan dengan periode sebelumnya

en: Next
id: Berikutnya

en: Next date
id: Tanggal berikutnya

en: Next date (optional)
id: Tanggal berikutnya (opsional)

en: Next date the subscription is renewed
id: Tanggal perpanjangan langganan berikutnya

en: No currencies available. Please enable at least one currency
id: Tidak ada mata uang yang tersedia. Harap aktifkan setidaknya satu mata uang

en: No entries found
id: Tidak ada entri yang ditemukan

en: No file was uploaded
id: Tidak ada file yang diunggah

en: No product found
id: Tidak ada produk yang ditemukan

en: No theme options available
id: Tidak ada pilihan tema yang tersedia

en: No view available
id: Tidak ada tampilan yang tersedia

en: No voucher
id: Tidak ada voucher

en: Non-shared properties for the media item
id: Properti yang tidak dibagikan untuk item media

en: Non-shared properties for the price item
id: Properti yang tidak dibagikan untuk item harga

en: None
id: Tidak ada

en: Not all entries could be deleted
id: Tidak semua entri dapat dihapus

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
id: Tidak diizinkan untuk mengakses klien JQAdm "%1$s"

en: Not implemented
id: Tidak diterapkan

en: Notes
id: Catatan

en: Notes (not shown to customer)
id: Catatan (tidak diperlihatkan kepada pelanggan)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
id: Jumlah artikel yang tersedia saat ini, biarkan kosong untuk jumlah yang tidak terbatas

en: OK
id: BAIKLAH.

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
id: ID PPN resmi untuk menentukan apakah pajak perlu ditagihkan dalam faktur

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
id: Satu penyedia dan nol atau lebih nama kelas dekorator yang dipisahkan dengan koma

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
id: Hanya .webp, .jpg, .png, dan .gif yang diperbolehkan untuk ikon

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
id: Hanya .webp, .jpg, .png, .gif, dan .svg yang diperbolehkan untuk logo

en: Only super users and administrators can delete entries
id: Hanya pengguna super dan administrator yang dapat menghapus entri

en: Open
id: Buka

en: Open Qty
id: Buka Jumlah

en: Option
id: Pilihan

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
id: Komponen produk opsional yang dapat dipilih oleh pelanggan bersama dengan produk

en: Order
id: Pesan

en: Order ID
id: ID Pesanan

en: Order number entered by the customer
id: Nomor pesanan yang dimasukkan oleh pelanggan

en: Order of the language/currency combinations
id: Urutan kombinasi bahasa/mata uang

en: Order of the service options in the checkout process
id: Urutan opsi layanan dalam proses pembayaran

en: Order of the types in the frontend
id: Urutan jenis di bagian depan

en: Order totals
id: Total pesanan

en: Ordered at
id: Dipesan di

en: Orders by country
id: Pesanan berdasarkan negara

en: Orders by day
id: Pesanan pada siang hari

en: Orders by hour
id: Pesanan per jam

en: Orders by payment status
id: Pesanan berdasarkan status pembayaran

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
id: Menimpa file yang ada dan pelanggan yang membelinya di masa lalu dapat mengunduh konten baru juga

en: PHP setting "%1$s" is disabled
id: Pengaturan PHP "%1$s" dinonaktifkan

en: PHP setting "%1$s" is enabled
id: Pengaturan PHP "%1$s" diaktifkan

en: PHP setting for "%1$s" is too low
id: Pengaturan PHP untuk "%1$s" terlalu rendah

en: Page %1$d of %2$d
id: Halaman %1$d dari %2$d

en: Password
id: Kata sandi

en: Password (required)
id: Kata sandi (wajib)

en: Pay date
id: Tanggal pembayaran

en: Pay status
id: Status pembayaran

en: Payment
id: Pembayaran

en: Payment date
id: Tanggal pembayaran

en: Payment status
id: Status pembayaran

en: Payment types
id: Jenis pembayaran

en: Periods
id: Periode

en: Permission denied
id: Izin ditolak

en: Personal data
id: Data pribadi

en: Please insert the description of the text that should be generated here
id: Masukkan deskripsi teks yang akan dihasilkan di sini

en: Please select
id: Silahkan pilih

en: Plugin Type
id: Jenis Plugin

en: Plugin Types
id: Jenis Plugin

en: Plugin label for describing the configured plugin
id: Label plugin untuk menjelaskan plugin yang dikonfigurasi

en: Plugin position (required)
id: Posisi plugin (wajib)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
id: Nama konfigurasi penyedia plugin atau dekorator plugin

en: Position
id: Posisi

en: Position (required)
id: Posisi (wajib diisi)

en: Postal
id: Pos

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
id: Kode pos untuk pengiriman jika digunakan di wilayah tempat tinggal pelanggan

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
id: Kode pos untuk pengiriman jika digunakan di wilayah tempat tinggal pemasok

en: Postition
id: Posisi

en: Potential problems
id: Masalah potensial

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Price
id: Harga

en: Price Lists Type
id: Jenis Daftar Harga

en: Price Lists Types
id: Jenis Daftar Harga

en: Price Property Type
id: Harga Jenis Properti

en: Price Property Types
id: Harga Jenis Properti

en: Price Type
id: Jenis Harga

en: Price Types
id: Jenis Harga

en: Price properties
id: Properti harga

en: Priority
id: Prioritas

en: Problem
id: Masalah

en: Product
id: Produk

en: Product ID
id: ID Produk

en: Product ID, SKU or label
id: ID produk, SKU atau label

en: Product Lists Type
id: Jenis Daftar Produk

en: Product Lists Types
id: Jenis Daftar Produk

en: Product Property Type
id: Jenis Properti Produk

en: Product Property Types
id: Jenis Properti Produk

en: Product Type
id: Jenis Produk

en: Product Types
id: Jenis Produk

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
id: Atribut produk yang disimpan dalam keranjang di mana pelanggan dapat memasukkan teks atau nilai mereka sendiri

en: Product attributes that are used by other products too
id: Atribut produk yang juga digunakan oleh produk lain

en: Product characteristics that are not shared with other products
id: Karakteristik produk yang tidak dimiliki oleh produk lain

en: Product code
id: Kode produk

en: Product costs
id: Biaya produk

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
id: Tinggi produk, misalnya 20,0 (dalam yard, inci, dll.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
id: Panjang produk, misalnya 30,0 (dalam yard, inci, dll.)

en: Product name
id: Nama produk

en: Product payment
id: Pembayaran produk

en: Product price
id: Harga produk

en: Product quantity
id: Kuantitas produk

en: Product rebate
id: Potongan harga produk

en: Product shipping
id: Pengiriman produk

en: Product status
id: Status produk

en: Product supplier
id: Pemasok produk

en: Product tax
id: Pajak produk

en: Product type
id: Jenis produk

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
id: Berat produk, misalnya 1,25 (dalam pound, ons, dll.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
id: Lebar produk, misalnya 17,5 (dalam yard, inci, dll.)

en: Products
id: Produk

en: Products bought together
id: Produk yang dibeli bersama

en: Promotion
id: Promosi

en: Properties
id: Properti

en: Property value (required)
id: Nilai properti (wajib)

en: Provider
id: Penyedia

en: Provider/decorator class names (required)
id: Nama kelas penyedia/dekorator (wajib)

en: Purchase
id: Pembelian

en: Quantity
id: Jumlah

en: Quantity scale
id: Skala kuantitas

en: Rating
id: Peringkat

en: Rating and number of ratings for the merchant
id: Peringkat dan jumlah peringkat untuk pedagang

en: Rating of the reviewer
id: Peringkat pengulas

en: Reason
id: Alasan

en: Rebate
id: Rabat

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
id: Pengurangan dari harga asli, digunakan untuk menghitung rabat dalam % dan harga silang

en: Reference
id: Referensi

en: Reference ID
id: ID Referensi

en: Refund
id: Pengembalian dana

en: Related ID
id: ID terkait

en: Related order
id: Pesanan terkait

en: Related order ID (optional)
id: ID pesanan terkait (opsional)

en: Related order of the customer
id: Pesanan terkait dari pelanggan

en: Remove background
id: Hapus latar belakang

en: Renew
id: Memperbaharui

en: Replace file
id: Mengganti file

en: Request
id: Permintaan

en: Required parameter "%1$s" is missing
id: Parameter yang diperlukan "%1$s" tidak ada

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
id: Jumlah artikel yang diperlukan untuk harga blok, misalnya satu artikel seharga $5.00, sepuluh artikel seharga $45.00

en: Reset
id: Atur ulang

en: Response
id: Tanggapan

en: Response to the reviewer
id: Tanggapan terhadap pengulas

en: Review
id: Ulasan

en: Reviewed entry
id: Entri yang ditinjau

en: Reviewer name
id: Nama peninjau

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
id: Nama rute atau ID halaman dari halaman kategori jika kategori ini harus ditampilkan di halaman yang berbeda

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
id: Nama rute atau ID halaman dari halaman detail produk jika produk ini harus ditampilkan di halaman yang berbeda

en: Route or page ID (optional)
id: Rute atau ID halaman (opsional)

en: Rule
id: Aturan

en: Rule Type
id: Jenis Aturan

en: Rule Types
id: Jenis Aturan

en: Rule label for describing the configured rule
id: Label aturan untuk menjelaskan aturan yang dikonfigurasi

en: Rule position (required)
id: Posisi aturan (wajib)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
id: Nama konfigurasi penyedia aturan atau dekorator aturan

en: Rules
id: Aturan

en: Sales by weekday
id: Penjualan pada hari kerja

en: Sales of the last 30 days
id: Penjualan dalam 30 hari terakhir

en: Sales per month
id: Penjualan per bulan

en: Salutation
id: Salam

en: Save
id: Simpan

en: Save & Close
id: Simpan & Tutup

en: Save & Copy
id: Simpan & Salin

en: Save & New
id: Simpan & Baru

en: Save entry (Ctrl+Enter)
id: Menyimpan entri (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
id: Menyimpan entri (Ctrl+S)

en: Search
id: Cari

en: Second level type for grouping entries
id: Jenis tingkat kedua untuk mengelompokkan entri

en: Select all entries
id: Pilih semua entri

en: Select file
id: Pilih file

en: Service
id: Layanan

en: Service Lists Type
id: Jenis Daftar Layanan

en: Service Lists Types
id: Jenis Daftar Layanan

en: Service Type
id: Jenis Layanan

en: Service Types
id: Jenis Layanan

en: Service attribute code
id: Kode atribut layanan

en: Service costs
id: Biaya layanan

en: Service name
id: Nama layanan

en: Service position (required)
id: Posisi servis (wajib)

en: Service price
id: Harga layanan

en: Service provider or service decorator configuration name
id: Nama konfigurasi penyedia layanan atau dekorator layanan

en: Service rebate
id: Potongan harga layanan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Ship date
id: Tanggal pengiriman

en: Ship status
id: Status kapal

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Shipping / Payment costs
id: Biaya pengiriman / pembayaran

en: Shipping/Payment costs
id: Biaya pengiriman/pembayaran

en: Shipping/item
id: Pengiriman / barang

en: Shop domain
id: Domain toko

en: Shop domain (required)
id: Domain toko (wajib)

en: Shop e-mail
id: Email toko

en: Shop e-mail address (required)
id: Alamat email toko (wajib diisi)

en: Shop name
id: Nama toko

en: Shop name (required)
id: Nama toko (wajib diisi)

en: Shop theme
id: Tema toko

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
id: Kode negara bagian yang singkat (mis. NY) jika digunakan di negara tempat pelanggan tinggal

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
id: Kode negara bagian yang singkat (misalnya NY) jika digunakan di negara tempat pemasok tinggal

en: Show
id: Tampilkan

en: Show entry
id: Tampilkan entri

en: Show search form
id: Tampilkan formulir pencarian

en: Show/hide advanced data
id: Menampilkan/menyembunyikan data lanjutan

en: Show/hide details
id: Menampilkan/menyembunyikan detail

en: Show/hide navigation labels
id: Menampilkan/menyembunyikan label navigasi

en: Show/hide this entry
id: Tampilkan/sembunyikan entri ini

en: Shown if the article reached a stock level of zero
id: Ditampilkan jika artikel mencapai tingkat stok nol

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
id: Sejak saat produk tersedia, digunakan untuk menyortir di front-end

en: Site
id: Situs

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
id: Opsi konfigurasi spesifik lokasi, akan tersedia sebagai pasangan kunci/nilai

en: Site the order was placed at
id: Situs tempat pemesanan dilakukan di

en: Sites
id: Situs

en: Size
id: Ukuran

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
id: Mengurutkan atribut dalam jenis atribut yang sama

en: Sorting of the suppliers
id: Menyortir pemasok

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
id: Sumber faktur, misalnya melalui web atau telepon

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: Start typing ...
id: Mulai mengetik ...

en: State
id: Negara

en: Stock Type
id: Jenis Saham

en: Stock Types
id: Jenis Saham

en: Stock level
id: Tingkat stok

en: Stock type
id: Jenis saham

en: Street
id: Jalan

en: Street name (optional)
id: Nama jalan (opsional)

en: Style
id: Gaya

en: Subscription
id: Berlangganan

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
id: Interval langganan dengan tahun, bulan, minggu, dan hari, misalnya "P0Y1M2W3D" untuk nol tahun, satu bulan, dua minggu, dan tiga hari

en: Suggested products
id: Produk yang disarankan

en: Sum
id: Jumlah

en: Supplier
id: Pemasok

en: Supplier name or company
id: Nama pemasok atau perusahaan

en: Supplier position (required)
id: Posisi pemasok (wajib)

en: Suppliers who manufacture the product
id: Pemasok yang memproduksi produk

en: Tag Type
id: Jenis Tag

en: Tag Types
id: Jenis Tag

en: Tax
id: Pajak

en: Tax rate
id: Tarif pajak

en: Tax rate in %
id: Tarif pajak dalam %

en: Telephone
id: Telepon

en: Telephone number (optional)
id: Nomor telepon (opsional)

en: Temporary folder is missing
id: Folder sementara tidak ada

en: Text Lists Type
id: Jenis Daftar Teks

en: Text Lists Types
id: Jenis Daftar Teks

en: Text Type
id: Jenis Teks

en: Text Types
id: Jenis Teks

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
id: Artikel hanya ditampilkan di situs web setelah tanggal dan waktu tersebut, artikel yang berguna atau artikel musiman

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
id: Artikel hanya ditampilkan di situs web hingga tanggal dan waktu tersebut, artikel yang berguna atau artikel musiman

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
id: Entri hanya ditampilkan di situs web setelah tanggal dan waktu tersebut

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
id: Entri hanya ditampilkan di situs web hingga tanggal dan waktu tersebut

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
id: Judul media digunakan untuk tag judul media di situs web

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
id: Nama kategori yang ditampilkan di URL, akan digunakan jika tidak ada segmen URL khusus bahasa

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
id: Nama produk yang ditampilkan di URL, akan digunakan jika tidak ada segmen URL khusus bahasa

en: The option is only shown on the web site after that date and time
id: Opsi ini hanya ditampilkan di situs web setelah tanggal dan waktu tersebut

en: The option is only shown on the web site until that date and time
id: Opsi ini hanya ditampilkan di situs web hingga tanggal dan waktu tersebut

en: The rule is only used after that date and time
id: Aturan ini hanya digunakan setelah tanggal dan waktu tersebut

en: The rule is only used until that date and time
id: Aturan ini hanya digunakan hingga tanggal dan waktu tersebut

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
id: Nilai langkah yang diizinkan untuk jumlah dalam keranjang, misalnya "0,1" untuk jumlah pecahan atau "5" untuk kelipatan lima artikel

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
id: File yang diunggah melebihi ukuran file maksimum yang diizinkan

en: The uploaded file was only partially uploaded
id: File yang diunggah hanya diunggah sebagian

en: Theme to change the layout of your shop
id: Tema untuk mengubah tata letak toko Anda

en: Three letter ISO currency code
id: Kode mata uang ISO tiga huruf

en: Time frame (optional)
id: Kerangka waktu (opsional)

en: Timestamp
id: Cap waktu

en: Title
id: Judul

en: Toggle dropdown
id: Alihkan menu tarik-turun

en: Toogle selection
id: Pilihan Google

en: Top countries
id: Negara-negara teratas

en: Total orders
id: Total pesanan

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
id: Total pesanan dalam tujuh hari terakhir dibandingkan dengan periode sebelumnya

en: Total ratings
id: Total peringkat

en: Translate text
id: Menerjemahkan teks

en: Translations
id: Terjemahan

en: Tree node menu
id: Menu simpul pohon

en: Two letter ISO country code
id: Kode negara ISO dua huruf

en: Two letter ISO language code
id: Kode bahasa ISO dua huruf

en: Type
id: Jenis

en: Type position (optional)
id: Posisi pengetikan (opsional)

en: Types
id: Jenis

en: Types for additional images like icons
id: Jenis untuk gambar tambahan seperti ikon

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
id: Ketik untuk harga tambahan seperti per satu lb/kg atau per bulan

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
id: Ketik untuk teks tambahan seperti per satu lb/kg atau per bulan

en: URL of the customer web site
id: URL situs web pelanggan

en: URL of the supplier web site
id: URL situs web pemasok

en: URL segment
id: Segmen URL

en: URL target
id: Target URL

en: Unable to call method "%1$s"
id: Tidak bisa memanggil method "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
id: Tidak dapat membaca konten dari "%1$s"

en: Unfinished orders
id: Pesanan yang belum selesai

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
id: Pesanan yang belum selesai dalam tujuh hari terakhir dibandingkan dengan periode sebelumnya

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
id: Kode artikel unik yang terkait dengan tingkat stok, misalnya dari sistem ERP, nomor EAN/GTIN, atau dibuat sendiri

en: Unique attribute code (required)
id: Kode atribut unik (wajib)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
id: Kode atribut unik, misalnya "hijau" untuk atribut bertipe "warna"

en: Unique category code (required)
id: Kode kategori unik (wajib diisi)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
id: Kode kategori unik, baik dari sistem eksternal maupun buatan sendiri

en: Unique code (required)
id: Kode unik (wajib diisi)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
id: Kode unik untuk mengidentifikasi layanan, biasanya dibuat sendiri

en: Unique customer account name
id: Nama akun pelanggan yang unik

en: Unique customer e-mail address
id: Alamat email pelanggan yang unik

en: Unique group code (required)
id: Kode grup unik (wajib)

en: Unique service code (required)
id: Kode layanan unik (wajib)

en: Unique site code (required)
id: Kode situs unik (wajib diisi)

en: Unique supplier code
id: Kode pemasok unik

en: Unique type code
id: Kode tipe unik

en: Unique type code (required)
id: Kode jenis unik (wajib)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
id: Kode jenis unik, misalnya "warna" untuk atribut seperti "hijau", "biru", "merah"

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Unknown upload error
id: Kesalahan pengunggahan yang tidak diketahui

en: Upload CSV
id: Unggah CSV

en: Upload shop icon
id: Unggah ikon toko

en: Upload shop logo
id: Unggah logo toko

en: Uploaded
id: Diunggah

en: Use
id: Gunakan

en: User groups
id: Kelompok pengguna

en: Usual time frame for the delivery of the product
id: Kerangka waktu yang biasa digunakan untuk pengiriman produk

en: VAT ID
id: ID PPN

en: Value
id: Nilai

en: Value added tax identifier (optional)
id: Pengidentifikasi pajak pertambahan nilai (opsional)

en: Variant attributes
id: Atribut varian

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
id: Atribut produk varian yang disimpan dengan produk yang dipesan

en: Verified
id: Terverifikasi

en: View details
id: Lihat detail

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
id: Gudang atau toko lokal jika artikel Anda tersedia di beberapa lokasi

en: Web site
id: Situs web

en: Web site URL (optional)
id: URL situs web (opsional)

en: Weeks
id: Minggu

en: Weight
id: Berat

en: When the account and e-mail address has been verified
id: Ketika akun dan alamat email telah diverifikasi

en: Width
id: Lebar

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
id: YYYY-MM-DD jj: mm: dd (opsional)

en: Years
id: Tahun

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
id: Anda akan menghapus satu atau beberapa entri. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Your export will be available in a few minutes for download
id: Ekspor Anda akan tersedia dalam beberapa menit untuk diunduh

en: Your response
id: Tanggapan Anda

en: Zip code
id: Kode pos

en: Zip code (optional)
id: Kode pos (opsional)

en: __hidden__
id: __tersembunyi__

en: account
id: akun

en: address
id: Alamat

en: address:delivery
id: Alamat pengiriman

en: address:payment
id: Alamat penagihan

en: attribute
id: Atribut

en: basket
id: keranjang

en: bundle
id: bundel

en: catalog
id: Kategori

en: category
id: Kategori

en: characteristic
id: Karakteristik

en: code
id: Kode

en: company
id: Perusahaan

en: configuration
id: konfigurasi

en: coupon
id: kupon

en: customer
id: pelanggan

en: dashboard
id: Dashboard

en: day
id: hari

en: deliverytype
id: jenis pengiriman

en: download
id: Unduh

en: goods
id: Katalog

en: group
id: kelompok

en: hour
id: jam

en: image
id: gambar

en: invoice
id: faktur

en: latest
id: Terbaru

en: locale
id: lokal

en: locale/currency
id: lokal/mata uang

en: locale/language
id: lokal/bahasa

en: locale/site
id: lokasi/situs

en: marketing
id: pemasaran

en: miss
id: rindu

en: new
id: baru

en: no
id: tidak

en: none
id: tidak ada

en: not available any more
id: tidak tersedia lagi

en: option
id: opsi

en: order
id: pesanan

en: order:phone
id: pesanan: telepon

en: pay:-1
id: membayar: -1

en: pay:0
id: membayar: 0

en: pay:1
id: membayar: 1

en: pay:2
id: membayar: 2

en: pay:3
id: membayar: 3

en: pay:4
id: membayar: 4

en: pay:5
id: membayar: 5

en: pay:6
id: membayar: 6

en: pay:7
id: membayar:7

en: paymentstatus
id: status pembayaran

en: paymenttype
id: jenis pembayaran

en: physical
id: fisik

en: price
id: harga

en: product
id: produk

en: property
id: Properti

en: quick/countcompleted
id: cepat / hitung selesai

en: quick/countcustomer
id: cepat / hitung pelanggan

en: quick/counttotal
id: cepat/total

en: quick/countunfinished
id: cepat / hitung selesai

en: reason:-1
id: alasan: -1

en: reason:0
id: alasan: 0

en: reason:1
id: alasan:1

en: related
id: terkait

en: review
id: Ulasan

en: rule
id: aturan

en: sales
id: penjualan

en: salesweekday
id: hari kerja penjualan

en: selected
id: dipilih

en: selection
id: seleksi

en: service
id: layanan

en: servicedelivery
id: pengiriman servis

en: servicepayment
id: pembayaran layanan

en: settings
id: pengaturan

en: setup
id: pengaturan

en: special
id: istimewa

en: stat:-1
id: stat: -1

en: stat:1
id: stat: 1

en: stat:2
id: stat: 2

en: status:-1
id: status: -1

en: status:-2
id: status: -2

en: status:0
id: status: 0

en: status:1
id: status: 1

en: status:2
id: status: 2

en: stock
id: stok

en: subscription
id: Langganan

en: supplier
id: Pemasok

en: tax:0
id: pajak: 0

en: tax:1
id: pajak: 1

en: text
id: teks

en: theme
id: tema

en: transaction
id: transaksi

en: type
id: Jenis

en: type/attribute
id: Atribut

en: type/attribute/lists
id: jenis/atribut/daftar

en: type/attribute/property
id: jenis/atribut/properti

en: type/catalog/lists
id: jenis / katalog / daftar

en: type/customer/lists
id: jenis/pelanggan/daftar

en: type/customer/property
id: jenis/pelanggan/properti

en: type/media
id: jenis/media

en: type/media/lists
id: jenis/media/daftar

en: type/media/property
id: jenis/media/properti

en: type/plugin
id: jenis/plugin

en: type/price
id: jenis/harga

en: type/price/lists
id: jenis/harga/daftar

en: type/price/property
id: jenis/harga/properti

en: type/product
id: jenis/produk

en: type/product/lists
id: jenis/produk/daftar

en: type/product/property
id: jenis/produk/properti

en: type/rule
id: jenis / aturan

en: type/service
id: layanan

en: type/service/lists
id: jenis/layanan/daftar

en: type/stock
id: tipe/stok

en: type/tag
id: jenis/tag

en: type/text
id: ketik/teks

en: type/text/lists
id: ketik/teks/daftar

en: users
id: pengguna

en: yes
id: Ya.
