aimeos-core - en to hu translation catalogue (781 entries)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
hu: (Nemzetközi) faxszám elválasztó karakterek nélkül, kezdődhet "+" jellel

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
hu: (Nemzetközi) telefonszám elválasztó karakterek nélkül, kezdődhet "+" jellel

en: + Tax
hu: + ÁFA

en: API key
hu: API-kulcs

en: Account
hu: Felhasználói fiók

en: Active
hu: Aktív

en: Actual price
hu: Jelenlegi ár

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
hu: Jelenlegi ár, amennyiért a vásárlók megvehetik az árucikket a weboldalon

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add after
hu: Adja hozzá utána

en: Add before
hu: Hozzáadás előtt

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
hu: További szállítási költség tételenként, pl. 5.000 Ft egy túlsúlyos árucikkre összesen 25.000 Ft lesz öt árucikkre

en: Additional information where the customer's apartment can be found
hu: További leírás, hogy hol található a vásárló lakása

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
hu: További leírás, hogy hol található a szállító lakása

en: Address 1
hu: Cím 1

en: Address 2
hu: Cím 2

en: Address 3
hu: Cím 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
hu: A vásárló lakóhelyének címazonosítója szállításhoz

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
hu: A szállító lakóhelyének címazonosítója szállításhoz

en: Admin JQAdm type is empty
hu: Admin JQAdm típus üres

en: Advanced
hu: Haladó beállítások

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
hu: Aimeos gyorsítótárazás kikapcsolva "%1$s" által

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
hu: Aimeos hibakereső naplózás engedélyezve "%1$s" által

en: Aimeos object not available
hu: Aimeos objektum nem elérhető

en: All
hu: Mind

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
hu: Az összes jellemző, amelyek egyedileg meghatároznak egy árucikket, pl. szélesség, hosszúság és szín egy farmernadrágnál

en: Allow custom price
hu: Egyedi ár engedélyezése

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
hu: Engedje a vásárlóknak meghatározni, hogy mennyit akarnak fizetni.

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
hu: A csoport egyedi azonosítására alkalmas karaktersor

en: Apply
hu: Elfogad

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
hu: Cikkekre vonatkozó beállítási lehetőségek, a sablonokban kulcs-érték párokként lesznek elérhetők

en: Attribute
hu: Jellemző

en: Attribute Lists Type
hu: Jellemzőlisták típusa

en: Attribute Lists Types
hu: Jellemzőlisták típusai

en: Attribute Property Type
hu: Jellemzőtulajdonság típusa

en: Attribute Property Types
hu: Jellemzőtulajdonság típusai

en: Attribute Type
hu: Jellemzőtípus

en: Attribute Types
hu: Jellemzőtípusok

en: Attribute position (optional)
hu: Jellemző elhelyezkedése (nem kötelező)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
hu: Jellemzőtulajdonságok, amelyek csak ehhez a jellemzőhöz tartoznak

en: Attribute type that limits the list of available attributes
hu: Jellemzőtípus, amelyek szűkíti az elérhető jellemzők számát

en: Attributes
hu: Jellemzők

en: Available currency for the current site
hu: A jelenlegi oldalon elérhető pénznemek

en: Available intervals in the front-end
hu: A nyilvános oldalon elérhető időközök

en: Available language for the current site
hu: A jelenlegi oldalon elérhető nyelvek

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
hu: Termékek átlagos értékelése és a vásárlók által leadott összes értékelések száma

en: Back in stock
hu: Újra lesz készleten

en: Basic
hu: Alapvető adatok

en: Basket
hu: Kosár

en: Billing address
hu: Számlázási cím

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Birthday of the customer
hu: Vásárló születésnapja

en: Boost factor
hu: Boost faktor

en: Boost factor (optional)
hu: Boost faktor (opcionális)

en: Bug or suggestion?
hu: Hiba vagy javaslat?

en: Bulk edit
hu: Csoportos szerkesztés

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel and return to list
hu: Mégsem, és visszatérés a felsoroláshoz

en: Catalog
hu: Katalógus

en: Catalog Lists Type
hu: Jegyzéklisták típusa

en: Catalog Lists Types
hu: Jegyzéklisták típusai

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
hu: Azok a kategóriák, amelyekben a felhasználó megtalálja a terméket a weboldalon

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
hu: Azok a kategóriák, amelyekben a termék megjelenik a kedvezményes szakaszban

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
hu: Termékkörre vonatkozó beállítási lehetőségek, a sablonokban kulcs-érték párokként lesznek elérhetők

en: Change costs/item in %
hu: Költség/tétel módosítása %-ban

en: Change rebate in %
hu: Árengedmény módosítása %-ban

en: Change value in %
hu: Érték módosítása %-ban

en: Channel
hu: Csatorna

en: Channel the order has been placed
hu: Csatorna, amin keresztül a rendelés történt

en: Choose file
hu: Válassza ki az állományt

en: City
hu: Város

en: City or town name (required)
hu: Település neve (kötelező)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
hu: "%1$s" osztályban nincs létrehozva "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
hu: A következő osztály nem elérhető: "%1$s"

en: Class "%1$s" not found
hu: A következő osztály nem található: "%1$s"

en: Close
hu: Bezár

en: Code
hu: Kód

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
hu: Ezt az oldalt egyedileg azonosító kód, a módosítása veszélyes!

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Comment of the reviewer
hu: Véleményező megjegyzése

en: Communication
hu: Kapcsolatfelvétel

en: Company
hu: Cég

en: Company details
hu: Vállalat részletei

en: Company name (optional)
hu: Vállalat neve (nem kötelező)

en: Completed orders
hu: Teljesített megrendelések

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
hu: Az elmúlt hét napban teljesített megrendelések az előző időszakhoz képest

en: Config
hu: Beállítások

en: Configurable
hu: Beállítható

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
hu: Beállítási lehetőségek, a felsorolás elemeiben kulcs-érték párokként lesznek elérhetők

en: Context
hu: Kontextus

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy this entry
hu: Bejegyzés másolása

en: Costs
hu: Kiadások

en: Count
hu: Számítás

en: Country
hu: Ország

en: Country ID
hu: Országazonosító

en: Country code (required)
hu: Országkód (kötelező)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
hu: Országfüggő adókulcs a tartalmazott adó kiszámításához és megjelenítéséhez (kisker), vagy esetleges hozzáadásához (nagyker)

en: Country state code (optional)
hu: Országon belüli államkód (nem kötelező)

en: Coupon
hu: Kupon

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
hu: Utalvány kibocsátójának vagy utalvány készítőjének neve a beállításokban

en: Created
hu: Létrehozva

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Currency
hu: Pénznem

en: Custom
hu: Egyéni

en: Custom domain or unique code of your shop
hu: Egyedi domain vagy a bolt egyedi kódja

en: Customer
hu: Vevő

en: Customer ID
hu: Vásárló azonosító

en: Customer Lists Type
hu: Vásárlólisták típusa

en: Customer Lists Types
hu: Vásárlólisták típusai

en: Customer Property Type
hu: Vásárlótulajdonság típusa

en: Customer Property Types
hu: Vásárlótulajdonság típusai

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
hu: Vásárlói jellemzők, amelyek csak ehhez a vásárlóhoz tartoznak

en: Customer comment (optional)
hu: Vásárlói megjegyzés (opcionális)

en: Customer e-mail address
hu: Vásárló email címe

en: Customer password
hu: Vásárló jelszava

en: Customer properties that are not shared with other customers
hu: Vásárlói tulajdonságok, amelyek csak ehhez a vásárlóhoz tartoznak

en: Customer reference
hu: Vásárlói ajánlás

en: Customer reference (optional)
hu: Vásárlói ajánlás (nem kötelező)

en: Dashboard
hu: Vezérlőpult

en: Data
hu: Adat

en: Data set
hu: Adatállomány

en: Dataset
hu: Adathalmaz

en: Date of the last delivery status change
hu: Szállítási állapot utolsó módosítása

en: Date of the last payment status change
hu: Fizetési állapot utolsó módosítása

en: Date the subscription ends
hu: Előfizetés lejáratának napja

en: Days
hu: Napok

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete entries?
hu: Bejegyzések törlése?

en: Delete selected entries
hu: Kijelölt elemek törlése

en: Delete this entry
hu: Bejegyzés törlése

en: Deleting reviews is not allowed
hu: Vélemények törlése nem engedélyezett

en: Delivery
hu: Szállítás

en: Delivery address
hu: Szállítási cím

en: Delivery date
hu: Szállítási dátum

en: Delivery in
hu: Beszállítás

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
hu: A vásárló kosarában levő termékek szállítási vagy fizetési költségei

en: Delivery status
hu: Szállítási státusz

en: Delivery timeframe (optional)
hu: Szállítási határidő (opcionális)

en: Delivery types
hu: Szállítási típusok

en: Delivery within
hu: Szállítás határnapja:

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
hu: A kiválasztott adatállománytól függően a terméknél megjelenített mezők listája eltérő lesz

en: Describe your image
hu: Írja le az arculatát

en: Description of the text content if it's in a foreign language
hu: Szöveges tartalom leírása, ha az idegen nyelven van

en: Descritive name of the currency
hu: Pénznem leíró neve

en: Descritive name of the language
hu: Nyelv leíró neve

en: Descritive name of the site
hu: Weboldal leíró neve

en: Discount
hu: Kedvezmény

en: Display help texts
hu: Segítő szövegek megjelenítése

en: Download
hu: Letöltés

en: Download this file
hu: Állomány letöltése

en: Duplicate entry
hu: Duplikált bejegyzés

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
hu: Bejegyzés kettőzése (Ctrl+D)

en: E-Mail
hu: E-mail

en: E-Mail address (required)
hu: Email cím (kötelező)

en: E-Mail address or account name (required)
hu: E-mail cím vagy fiók név (szükséges)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
hu: A bolthoz kapcsolódó e-mailek küldésére használt e-mail cím

en: E-mail
hu: Email

en: E-mail address (optional)
hu: Email cím (nem kötelező)

en: E-mail address that belongs to the address
hu: A címhez tartozó email cím

en: EAN, SKU or article number (required)
hu: EAN, SKU vagy cikkszám (kötelező)

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit selected entries
hu: Kijelölt bejegyzések szerkesztése

en: Edit this entry
hu: Bejegyzés szerkesztése

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: End date
hu: Befejezés dátuma

en: End date (optional)
hu: Záró dátum (nem kötelező)

en: Enter group ID, code or label
hu: Adja meg a csoport azonosítóját, kódját vagy címkéjét

en: Entry deleted successfully
hu: A bejegyzés sikeresen törölve

en: Entry saved successfully
hu: A bejegyzés sikeresen mentve

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
hu: A bejegyzésspecifikus konfigurációs beállítások kulcs/érték párokként lesznek elérhetőek a sablonokban.

en: Error
hu: Hiba

en: Error deleting data
hu: Hiba az adatok törlésében

en: Error retrieving data
hu: Hiba az adatok lekérdezésében

en: Error saving data
hu: Hiba az adatok mentése

en: Excl. tax
hu: Adó nélkül

en: Execution order of the plugins
hu: Beépülők végrehajtásának sorrendje

en: Execution order of the rules
hu: A szabályok végrehajtási sorrendje

en: Facility
hu: Létesítmény

en: Facsimile
hu: Távmásoló

en: Facsimile number (optional)
hu: Fax száma (nem kötelező)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
hu: A terméknek a felhasználói keresésben a többi termékkel szemben történő növelésére szolgáló tényező (>1.0 pozitív növelés, <1.0 negatív növelés)

en: Failed to write file to disk
hu: Fájlok lemezre írása sikertelen

en: File
hu: Fájl

en: File does not exists: "%1$s"
hu: A fájl nem létezik: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
hu: Kiterjesztés miatt a feltöltés leállítva

en: File uploaded successfully
hu: Fájl sikeresen feltöltve

en: Find category
hu: Termékkör keresése

en: Find site
hu: Webhely elérhetősége

en: First
hu: Első

en: First name
hu: Keresztnév

en: First name (optional)
hu: Keresztnév (nem kötelező)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
hu: A személy keresztneve, ha kultúrájában az használatos

en: Floor
hu: Emelet

en: Floor / Appartment
hu: Emelet / Lakás

en: Floor and/or apartment (optional)
hu: Emelet és/vagy lakás (nem kötelező)

en: For
hu: A  oldalon.

en: Generate
hu: Generálja

en: Generate image
hu: Kép generálása

en: Generate text
hu: Szöveg generálása

en: Given rebate amount
hu: Adott összegű kedvezmény

en: Go to attribute panel
hu: Ugrás a jellemzők táblázatához

en: Go to property type panel
hu: Ugrás a tulajdonságok táblázatához

en: Go to the list of attribute types
hu: Ugrás a jellemzőtípusok felsorolásához

en: Granted rebate
hu: Nyújtott kedvezmény

en: Group
hu: Csoport

en: Group name describing for which members the group is for
hu: Csoport neve, ami leírja, hogy mely tagoké a csoport

en: Groups
hu: Csoportok

en: Height
hu: Magasság

en: Hidden attributes
hu: Rejtett tulajdonságok

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
hu: A megrendelt termékeknél mentett rejtett termékjellemzők

en: Highlighted suppliers of the product
hu: A termék kiemelt beszállítói

en: Honorary title (optional)
hu: Tiszteletbeli megszólítás (nem kötelező)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
hu: Tiszteletbeli megszólítások, mint Dr., Ph.D., stb.

en: Hours
hu: Óra

en: House number
hu: Házszám

en: House number (optional)
hu: Házszám (nem kötelező)

en: How the customer is addressed in e-mails
hu: A vásárló megszólítása emailekben

en: How the supplier is addressed in e-mails
hu: A beszállító megszólítása emailekben

en: Hyper-real and dramatic
hu: Hiperreális és drámai

en: ID
hu: Azonosító

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
hu: Kapcsolódó számla azonosítója, pl. egy módosított vagy törölt számlánál

en: ISO currency code (required)
hu: ISO pénznemkód (kötelező)

en: ISO language code (required)
hu: ISO nyelvkód (kötelező)

en: Image
hu: Kép

en: Image description
hu: Kép leírása

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
hu: A képek csak az adott nyelvnél jelennek meg. Akkor hasznos, ha a kép szöveget tartalmaz, vagy nyelvhez köthetők

en: Import/Export jobs
hu: Feladat betöltése/kivitele

en: Incl. tax
hu: ÁFÁ-val

en: Info
hu: Tájékoztatás

en: Insert new entry
hu: Új bejegyzés beszúrása

en: Insert new entry (Ctrl+I)
hu: Új bejegyzés beszúrása (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
hu: Cikk belső neve, csak akkor használja a rendszer a weboldalon vagy a keresésnél, ha egyik nyelven sincs megadva terméknév

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
hu: Cikk belső neve, csak akkor használja a rendszer a weboldalon, ha az adott nyelven nincs megadva terméknév

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
hu: Belső attribútumnév, ami akkor lesz használatos a webhelyen ha nem áll rendelkezésre az adott nyelven

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
hu: Belső kategórianév, ami akkor lesz használatos a webhelyen ha nem áll rendelkezésre az adott nyelven

en: Internal name (required)
hu: Belső név (kötelező)

en: Internal type name shown in the administration interface
hu: Belső típusnév az adminisztrációs felületen

en: Interval
hu: Időszak

en: Interval (required)
hu: Időszak (kötelező)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
hu: Érvénytelen karakter a következő osztály nevében: "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
hu: Érvénytelen karakter az ügyfél nevében: "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
hu: Érvénytelen osztálynév: "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
hu: Érvénytelen tartomány: "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
hu: Érvénytelen gyártó: "%1$s"

en: Invoice
hu: Számla

en: Invoice No.
hu: Számlaszám

en: Invoice no.
hu: Számla száma.

en: Invoice number
hu: Számla száma

en: Invoice number for the order
hu: A rendelés számlaszáma

en: Label
hu: Címke

en: Label (required)
hu: Címke (kötelező)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
hu: Az intervallumot leíró címke akkor használható, ha nem áll rendelkezésre név

en: Language
hu: Nyelv

en: Language ID
hu: Nyelv azonosítója

en: Language of the entered text
hu: Beírt szöveg nyelve

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Last
hu: Utolsó

en: Last delivery status of the order
hu: Rendelés utolsó szállítási állapota

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Last name (optional)
hu: Vezetéknév (opcionális)

en: Last name (required)
hu: Vezetéknév (kötelező)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
hu: Vezetéknév, ha az adott kultúrában az a használatos

en: Last payment status of the order
hu: Rendelés utolsó fizetési állapota

en: Latest orders
hu: Legújabb megrendelések

en: Length
hu: Hossz

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
hu: Azon termékek listája, amelyeket egy termékként kell értékesíteni, gyakran csökkentett áron

en: List of products often bought together
hu: A gyakran együtt vásárolt termékek listája

en: List of suggested products
hu: Javasolt termékek listája

en: List type
hu: Lista típusa

en: Loading entries ...
hu: Bejegyzések betöltése ...

en: Locale
hu: Helyi beállítás

en: Log
hu: Napló

en: Manual transfer
hu: Kézi átvitel

en: Map
hu: Térkép

en: Media Lists Type
hu: Médialisták típusa

en: Media Lists Types
hu: Médialisták típusa

en: Media Property Type
hu: Médiatulajdonság típusa

en: Media Property Types
hu: Médiatulajdonság típusa

en: Media Type
hu: Médiatípusok

en: Media Types
hu: Médiatípusok

en: Media properties
hu: A média tulajdonságai

en: Menu
hu: Menü

en: Message
hu: Üzenet

en: Min. quantity
hu: Minimális rendelési mennyiség

en: Minimum quantity
hu: Minimális mennyiség

en: Mobile
hu: Mobil

en: Mobile number
hu: Mobilszám

en: Mobile number (optional)
hu: Mobilszám (nem kötelező)

en: Model
hu: Modell

en: Modifed
hu: Módosítva

en: Modified
hu: Módosítva

en: Months
hu: Hónapok

en: More
hu: Több

en: Move this entry up/down
hu: Bejegyzés mozgatása fel/le

en: Name
hu: Név

en: Name in URL (optional)
hu: Url cím (opcionális)

en: Name of the basket
hu: A kosár neve

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
hu: Mentett fájl neve, az ügyfél gépén

en: Name of the reviewer
hu: Véleményező neve

en: Name of your shop shown to your customers
hu: Vásárlóknak megjelenő üzletnév

en: Natural
hu: Természetes

en: New
hu: Új

en: New category
hu: Új kategória

en: New customers
hu: Új vevő

en: New customers within the last seven days
hu: Új ügyfelek az elmúlt hét napban

en: New customers within the last seven days compared to the period before
hu: Új ügyfelek az elmúlt hét napban az előző időszakhoz képest

en: Next
hu: Következő

en: Next date
hu: Következő dátum

en: Next date (optional)
hu: Következő dátum (nem kötelező)

en: Next date the subscription is renewed
hu: Az előfizetés megújításának következő dátuma

en: No currencies available. Please enable at least one currency
hu: Nincs elérhető pénznem. Kérjük, engedélyezzen legalább egy pénznemet

en: No entries found
hu: Nem találtunk bejegyzést

en: No file was uploaded
hu: Nem történt fájl feltöltés

en: No product found
hu: Nem található termék

en: No theme options available
hu: Nincsenek elérhető témák

en: No view available
hu: Nincs elérhető nézet

en: No voucher
hu: Nincs utalvány

en: Non-shared properties for the media item
hu: A médiaelem nem megosztott tulajdonságai

en: Non-shared properties for the price item
hu: Nem megosztott ártulajdonság

en: None
hu: Egyik sem

en: Not all entries could be deleted
hu: Nem minden bejegyzés törölhető

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
hu: Nem engedélyezett a "%1$s" azonosítójú JQAdm ügyfél elérése

en: Not implemented
hu: Nincs implementálva

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Notes (not shown to customer)
hu: Megjegyzések (nem jelenik meg az ügyfélnek)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
hu: Jelenleg raktáron lévő cikkek száma, hagyja üresen korlátlan mennyiségre

en: OK
hu: Rendben

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
hu: Hivatalos Nav azonosító, annak megállapítására, hogy szükséges-e adózni

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
hu: Egy szolgáltató és nulla vagy több dekorációs osztály neve vesszővel elválasztva

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
hu: Csak .webp, .jpg, .png és .gif ikonok engedélyezettek.

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
hu: Logóként csak .webp, .jpg, .png, .gif és .svg engedélyezettek.

en: Only super users and administrators can delete entries
hu: Csak a szuper felhasználók és a rendszergazdák törölhetnek bejegyzéseket

en: Open
hu: Megnyit

en: Open Qty
hu: Nyitott mennyiség

en: Option
hu: Választási lehetőség

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
hu: Választható termékkomponensek, amelyeket a vevő a termékkel együtt választhat

en: Order
hu: Rendelés

en: Order ID
hu: Rendelés azonosító

en: Order number entered by the customer
hu: Az ügyfél által megadott rendelési szám

en: Order of the language/currency combinations
hu: Nyelv és pénznem szerinti lista

en: Order of the service options in the checkout process
hu: Fizetésközbeni lehetőségek

en: Order of the types in the frontend
hu: Kezelőfelület típusainak listája

en: Order totals
hu: Rendelési összegek

en: Ordered at
hu: Rendelés helye

en: Orders by country
hu: Megrendelések országok szerint

en: Orders by day
hu: Rendelések nap szerint

en: Orders by hour
hu: Rendelések óra szerint

en: Orders by payment status
hu: Rendelések fizetési státusz szerint

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
hu: Írja felül a meglévő fájlban és a korábban megvásárolt termékeket és töltse le az új tartalmat

en: PHP setting "%1$s" is disabled
hu: "%1$s" PHP beállítás nincs engedélyezve

en: PHP setting "%1$s" is enabled
hu: "%1$s" PHP beállítás engedélyezve van

en: PHP setting for "%1$s" is too low
hu: "%1$s" PHP beállítás értéke alacsony

en: Page %1$d of %2$d
hu: Oldal %1$d / %2$d

en: Password
hu: Jelszó

en: Password (required)
hu: Jelszó (kötelező)

en: Path
hu: Útvonal

en: Pay date
hu: Kifizetés napja

en: Pay status
hu: Fizetési státusz

en: Payment
hu: Fizetés

en: Payment date
hu: Fizetési nap

en: Payment status
hu: Fizetési státusz

en: Payment types
hu: Fizetési típusok

en: Periods
hu: Időszakok

en: Permission denied
hu: Engedély megtagadva

en: Personal data
hu: Személyes adatok

en: Please insert the description of the text that should be generated here
hu: Kérjük, illessze be ide a generálandó szöveg leírását.

en: Please select
hu: Válasszon

en: Plugin Type
hu: Beépülő fajtája

en: Plugin Types
hu: Beépülő fajtái

en: Plugin label for describing the configured plugin
hu: Beépülő címkéje a beállított beépülő leírására

en: Plugin position (required)
hu: Beépülő helyzete (kötelező)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
hu: Beépülő kibocsátójának vagy beépülő készítőjének neve a beállításokban

en: Position
hu: Pozíció

en: Position (required)
hu: Helyzet (kötelező)

en: Postal
hu: Irányítószám

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
hu: Szállításhoz használt irányítószám, ha a vásárló az adott területen lakik

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
hu: Szállításhoz használt irányítószám, ha a beszállító az adott területen lakik

en: Postition
hu: Pozíció

en: Potential problems
hu: Lehetséges gondok

en: Previous
hu: Előző

en: Price
hu: Ár

en: Price Lists Type
hu: Árlisták típusa

en: Price Lists Types
hu: Árlisták típusa

en: Price Property Type
hu: Ártulajdonság típusa

en: Price Property Types
hu: Ártulajdonság típusa

en: Price Type
hu: Ártípus

en: Price Types
hu: Ártípus

en: Price properties
hu: Ár tulajdonságok

en: Priority
hu: Prioritás

en: Problem
hu: Probléma

en: Product
hu: Termék

en: Product ID
hu: Termék azonosító

en: Product ID, SKU or label
hu: Termékazonosító, cikkszám vagy címke

en: Product Lists Type
hu: Terméklisták típusa

en: Product Lists Types
hu: Terméklisták típusa

en: Product Property Type
hu: Terméktulajdonság típusa

en: Product Property Types
hu: Terméktulajdonság típusa

en: Product Type
hu: Termék típusa

en: Product Types
hu: Termék típusa

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
hu: A kosárban tárolt termékattribútumok, ahol az ügyfelek megadhatják saját szövegeiket vagy értékeiket

en: Product attributes that are used by other products too
hu: Termékjellemzők, amelyeket más termékek is használnak

en: Product characteristics that are not shared with other products
hu: A termék tulajdonságai, amelyeket nem osztanak meg más termékekkel

en: Product code
hu: Termék kód

en: Product costs
hu: Termék árak

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
hu: Termék magasság, például 20.0 (cm, inch stb.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
hu: Termék hossz, például 30.0 (cm, inch stb.)

en: Product name
hu: Termék név

en: Product payment
hu: Termék fizetés

en: Product price
hu: Termék ár

en: Product quantity
hu: Mennyiség

en: Product rebate
hu: Engedmény

en: Product shipping
hu: Termék szállítás

en: Product status
hu: Termék állapota

en: Product supplier
hu: Termék szállító

en: Product tax
hu: Termékadó

en: Product type
hu: Termék típus

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
hu: Termék súly, például 1,25 (kg, dkg stb.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
hu: Termék szélessége, például 17.5 (cm, inch stb.)

en: Products
hu: Termékek

en: Products bought together
hu: Együtt vásárolt termékek

en: Promotion
hu: Promóció

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Property value (required)
hu: Tulajdonság érték (kötelező)

en: Provider
hu: Ellátó

en: Provider/decorator class names (required)
hu: Szolgáltató/dekorátor osztálynevek (kötelező)

en: Purchase
hu: Vásárlás

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Quantity scale
hu: Mennyiségi skála

en: Rabate
hu: Árengedmény

en: Rating
hu: Besorolás

en: Rating and number of ratings for the merchant
hu: A kereskedő értékelése és értékeléseinek száma

en: Rating of the reviewer
hu: Véleményező besorolása

en: Reason
hu: Indok

en: Rebate
hu: Engedmény

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
hu: Csökkentés az eredeti árhoz képest, a visszatérítés százalékos kiszámításához és a keresztárhoz

en: Reference
hu: Referencia

en: Reference ID
hu: Referencia azonosító

en: Refund
hu: fizetés:visszatérítés

en: Related ID
hu: Referencia azonosító

en: Related order
hu: Kapcsolódó rendelés

en: Related order ID (optional)
hu: Kapcsolódó rendelés azonosító (opcionális)

en: Related order of the customer
hu: Az ügyfél kapcsolódó megrendelése

en: Remove background
hu: Háttér eltávolítása

en: Renew
hu: Megújít

en: Replace file
hu: Fájl csere

en: Request
hu: Kérés

en: Required parameter "%1$s" is missing
hu: "%1$s" kötelező segédváltozó hiányzik

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
hu: A mennyiségi kedvezményhez szükséges mennyiség, pl. egy cikk 5,00 dollárért, tíz cikk 45,00 dollárért

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Response
hu: Válasz

en: Response to the reviewer
hu: Válasz a véleményezőnek

en: Review
hu: állapot:felülvizsgálat alatt

en: Reviewed entry
hu: Felülvizsgált bejegyzés

en: Reviewer name
hu: Véleményező neve

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
hu: A kategóriaoldal elérési útja vagy azonosítója, ha ezt a kategóriát egy másik oldalon jelenítjük meg

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
hu: Ha a terméket egy másik oldalon kell megjeleníteni, akkor adja meg az útvonal nevét vagy a termékadat -oldal azonosítóját

en: Route or page ID (optional)
hu: Elérési út vagy oldal azonosító (opcionális)

en: Rule
hu: Szabály

en: Rule Type
hu: Szabály típusa

en: Rule Types
hu: Szabály típusok

en: Rule label for describing the configured rule
hu: Szabály leírása az érvényben lévő szabály definiálásához

en: Rule position (required)
hu: Szabály pozíciója (kötelező)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
hu: Szabálykibocsátó vagy szabálydíszítő neve a beállításokban

en: Rules
hu: Szabályok

en: SKU
hu: Raktári sz.

en: Sales by weekday
hu: Értékesítések hétköznap

en: Sales of the last 30 days
hu: Értékesítések az elmúlt 30 nap szerint

en: Sales per month
hu: Értékesítések hónap szerint

en: Salutation
hu: Üdvözlés

en: Save
hu: Mentés

en: Save & Close
hu: Mentés és bezárás

en: Save & Copy
hu: Mentés és másolás

en: Save & New
hu: Mentés és új

en: Save entry (Ctrl+Enter)
hu: Bejegyzés mentése (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
hu: Bejegyzés mentése (Ctrl+S)

en: Search
hu: Keresés

en: Second level type for grouping entries
hu: Második szintű típus a bejegyzések csoportosításához

en: Select all entries
hu: Válassza ki az összes bejegyzést

en: Select file
hu: Kiválasztott állomány

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Service Lists Type
hu: Szolgáltatási listák típusa

en: Service Lists Types
hu: Szolgáltatási listák típusa

en: Service Type
hu: Szolgáltatás típusa

en: Service Types
hu: Szolgáltatási típusok

en: Service attribute code
hu: Szolgáltatás attribútum kódja

en: Service costs
hu: Szolgáltatási költségek

en: Service name
hu: Szolgáltatás neve

en: Service position (required)
hu: Szolgáltatás pozíciója (kötelező)

en: Service price
hu: Szolgáltatás ára

en: Service provider or service decorator configuration name
hu: Szolgáltató vagy szolgáltatás -dekorátor konfigurációs neve

en: Service rebate
hu: Szolgáltatási kedvezmény

en: Settings
hu: Beállítások

en: Ship date
hu: Szállítás napja

en: Ship status
hu: Szállítás állapota

en: Shipping
hu: Szállítás

en: Shipping / Payment costs
hu: Szállítási / fizetési költségek

en: Shipping/Payment costs
hu: Szállítási / fizetési költségek

en: Shipping/item
hu: Szállítás/tétel

en: Shop domain (required)
hu: Shop domain (kötelező)

en: Shop e-mail address (required)
hu: Shop e-mail cím (kötelező)

en: Shop name
hu: Shop név

en: Shop name (required)
hu: Shop név (kötelező)

en: Shop theme
hu: Shop téma

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
hu: Rövid államkód (Pl: NY), ha az ügyfél lakhellyével megegyező

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
hu: Rövid államkód (Pl: NY), ha a támogató lakhellyével megegyező

en: Show
hu: Mutat

en: Show entry
hu: Elem mutatása

en: Show search form
hu: Keresési űrlap megjelenítése

en: Show/hide advanced data
hu: Speciális adatok megjelenítése/elrejtése

en: Show/hide details
hu: Részletek megjelenítése/elrejtése

en: Show/hide navigation labels
hu: Navigációs címkék megjelenítése/elrejtése

en: Show/hide this entry
hu: Mutassa/rejtse el ezt az elemet

en: Shown if the article reached a stock level of zero
hu: Akkor jelenik meg, ha a cikk elérte a nulla készletszintet

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
hu: Mióta a termék elérhető, a kezelőfelület válogatásához használják

en: Site
hu: Webhely

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
hu: A helyspecifikus konfigurációs lehetőségek kulcs/érték párokként állnak rendelkezésre

en: Site the order was placed at
hu: A rendelés helyén

en: Sites
hu: Oldalak

en: Size
hu: Méret

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
hu: Az attribútumok rendezése ugyanazon attribútumtípuson belül

en: Sorting of the suppliers
hu: A beszállítók rendezése

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
hu: A számla forrása, pl. weben vagy telefonon

en: Start date
hu: Kezdő dátum

en: Start typing ...
hu: Kezdjen el gépelni ...

en: State
hu: Állam

en: Status
hu: Státusz

en: Stock Type
hu: Készlet típus

en: Stock Types
hu: Készlet típusok

en: Stock level
hu: Készlet szint

en: Stock type
hu: állománytípus

en: Street
hu: Utca

en: Street name (optional)
hu: Utca neve (opcionális)

en: Style
hu: Stílus

en: Sub-total
hu: Részösszeg

en: Subscription
hu: Előfizetés

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
hu: Előfizetési intervallum évekkel, hónapokkal, hetekkel és napokkal, pl. "P0Y1M2W3D" nulla évre, egy hónapra, két hétre és három napra

en: Suggested products
hu: Javasolt termékek

en: Sum
hu: Összeg

en: Supplier
hu: Szállító

en: Supplier name or company
hu: Támogató cég neve

en: Supplier position (required)
hu: Szállítói pozíció (kötelező)

en: Suppliers who manufacture the product
hu: Szállítók, akik a terméket gyártják

en: Tag Type
hu: Címke típusa

en: Tag Types
hu: Címke típusok

en: Tax
hu: Adó

en: Tax rate
hu: Adókulcs

en: Tax rate in %
hu: Adókulcs %-ban

en: Telephone
hu: Telefon

en: Telephone number (optional)
hu: Telefonszám (opcionális)

en: Temporary folder is missing
hu: Hiányzik az ideiglenes mappa

en: Text Lists Type
hu: Szöveglisták típusa

en: Text Lists Types
hu: Szöveglisták típusa

en: Text Type
hu: Szöveg típusa

en: Text Types
hu: Szöveg típusok

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
hu: A cikk csak addig a dátumig és időpontig jelenik meg a webhelyen, ameddig hasznos

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
hu: A cikk csak addig a dátumig és időpontig jelenik meg a webhelyen, ameddig hasznos

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
hu: A bejegyzés csak a megadott dátum és időpont után jelenik meg a weboldalon.

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
hu: A bejegyzés csak addig a dátumig és időpontig jelenik meg a weboldalon.

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
hu: A média címe a webhelyen található média címcímkéje

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
hu: Az URL -ben megjelenő kategória nevét akkor használjuk, ha nem létezik nyelvspecifikus URL -szegmens

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
hu: Az URL -ben látható termék nevét akkor használjuk, ha nem létezik nyelvspecifikus URL -szegmens

en: The option is only shown on the web site after that date and time
hu: Az opció csak az adott dátum és idő után jelenik meg a webhelyen

en: The option is only shown on the web site until that date and time
hu: Az opció csak addig a dátumig és időpontig jelenik meg a webhelyen

en: The rule is only used after that date and time
hu: A szabály csak az adott dátum és idő után használható

en: The rule is only used until that date and time
hu: A szabály csak addig a dátumig és időpontig használható

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
hu: A kosárban a mennyiségekhez engedélyezett lépésköz, pl. "0.1" tört mennyiségekhez, vagy "5" az öt és többszöröseihez

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
hu: A feltöltött fájl mérete meghaladja a maximális értéket

en: The uploaded file was only partially uploaded
hu: A feltöltött fájl csak részben került feltöltésre

en: Theme to change the layout of your shop
hu: Téma az üzlet elrendezésének megváltoztatására

en: Three letter ISO currency code
hu: Hárombetűs ISO pénznemkód

en: Time frame (optional)
hu: Időkeret (opcionális)

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: Title
hu: Cím

en: Toggle dropdown
hu: Váltás a legördülő menüre

en: Toogle selection
hu: Toogle kiválasztás

en: Top countries
hu: Top országok

en: Total
hu: Végösszeg

en: Total orders
hu: Összes rendelés

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
hu: Az elmúlt hét nap összes megrendelése az előző időszakhoz képest

en: Total ratings
hu: Összes értékelés

en: Translate text
hu: Fordítási szöveg

en: Translations
hu: Fordítások

en: Tree node menu
hu: Fa csomópont menü

en: Two letter ISO country code
hu: Kétbetűs ISO országkód

en: Two letter ISO language code
hu: Kétbetűs ISO nyelvkód

en: Type
hu: Típus

en: Type position (optional)
hu: Típus pozíciója (opcionális)

en: Types
hu: Típusok

en: Types for additional images like icons
hu: További képek típusai, például ikonok

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
hu: Típusok további árakért, például 1 lb/kg vagy havonta

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
hu: Típusok további árakért, például 1 lb/kg vagy havonta

en: URL of the customer web site
hu: Vevői oldal linkje

en: URL of the supplier web site
hu: Támogatói oldal linkje

en: URL segment
hu: URL szegmens

en: URL target
hu: Cél URL

en: Unable to call method "%1$s"
hu: Nem lehet, meghívni a "%1$s" eljárást

en: Unable to read content from "%1$s"
hu: Nem sikerült beolvasni a tartalmat a "%1$s"-ból.

en: Unfinished orders
hu: Befejezetlen rendelések

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
hu: Befejezetlen megrendelések az elmúlt hét napban az előző időszakhoz képest

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
hu: A készletek szintjéhez kapcsolódó egyedi cikkkód, pl. az ERP rendszerből, egy EAN/GTIN szám vagy kitalált kód

en: Unique attribute code (required)
hu: Egyedi attribútum kód (kötelező)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
hu: Egyedi attribútumkód, pl. "zöld" a "color" típusú attribútumokhoz

en: Unique category code (required)
hu: Egyedi kategória kód (kötelező)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
hu: Egyedi kategóriakód, akár külső rendszertől, akár saját fejlesztésű

en: Unique code (required)
hu: Egyedi kód (kötelező)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
hu: Egyedi kód a szolgáltatás azonosítására, általában saját maga találta ki

en: Unique customer account name
hu: Egyedi felhasználói fiók név

en: Unique customer e-mail address
hu: Egyedi vásárlói e-mail cím

en: Unique group code (required)
hu: Egyedi csoport kód (kötelező)

en: Unique service code (required)
hu: Egyedi szolgáltatási kód (kötelező)

en: Unique site code (required)
hu: Egyedi webhelykód (kötelező)

en: Unique supplier code
hu: Egyedi szállítói kód

en: Unique type code
hu: Egyedi típusú kód

en: Unique type code (required)
hu: Egyedi típuskód (kötelező)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
hu: Egyedi típusú kód, pl. "szín" olyan attribútumokhoz, mint a "zöld", "kék", "piros"

en: Unit price
hu: Egységár

en: Unknown upload error
hu: Ismeretlen feltöltési hiba

en: Upload CSV
hu: CSV feltöltése

en: Upload shop icon
hu: Üzleti ikon feltöltése

en: Upload shop logo
hu: Üzleti logó felöltése

en: Uploaded
hu: Feltöltött

en: Use
hu: Használja a  címet.

en: User groups
hu: Felhasználói csoportok

en: Usual time frame for the delivery of the product
hu: A termék kiszállításának szokásos határideje

en: VAT ID
hu: Áfa azonosító

en: Value
hu: Érték

en: Value added tax identifier (optional)
hu: ÁFA-azonosító (nem kötelező)

en: Variant attributes
hu: Jellemző változat

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
hu: Változatos termékattribútumok, amelyeket a megrendelt termékekkel együtt tárolnak

en: Vendor
hu: Forgalmazó

en: Verified
hu: Hitelesített

en: View details
hu: Részletek megjelenítése

en: Voucher
hu: Utalvány

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
hu: Raktár vagy helyi üzlet, ha cikkei több helyen is elérhetők

en: Web site
hu: Weboldal

en: Web site URL (optional)
hu: Weboldal linkje (opcionális)

en: Weeks
hu: Hetek

en: Weight
hu: Súly

en: When the account and e-mail address has been verified
hu: Amikor a felhasználói fiók és az e-mail cím hitelesítve lett

en: Width
hu: Szélesség

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
hu: ÉÉÉÉ-HH-NN hh:mm:ss (választható)

en: Years
hu: Évek

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
hu: Egy vagy több bejegyzést törölni fog. Szeretné folytatni?

en: Your export will be available in a few minutes for download
hu: Néhány percen belül letölthető lesz a kért állomány

en: Your response
hu: Válaszod

en: Zip code
hu: Irányítószám

en: Zip code (optional)
hu: Irányítószám (opcionális)

en: account
hu: fiók

en: address
hu: Címek

en: address:delivery
hu: Szállítási cím

en: address:payment
hu: Számlázási cím

en: attribute
hu: Jellemzők

en: basket
hu: kosár

en: bundle
hu: Csomagok

en: catalog
hu: Kategóriák

en: category
hu: Kategóriák

en: characteristic
hu: Jellemzők

en: code
hu: Kódok

en: company
hu: Cég

en: configuration
hu: konfiguráció

en: countday
hu: Rendelések nap szerint

en: counthour
hu: Rendelések óra szerint

en: countpaystatus
hu: Rendelések fizetési státusz szerint

en: coupon
hu: utalványok

en: customer
hu: Vásárlók

en: dashboard
hu: Vezérlőpult

en: day
hu: Napok szerint

en: deliverytype
hu: Szállítási típusok szerint

en: download
hu: Fizetett letöltések

en: goods
hu: Katalógus

en: group
hu: Csoportok

en: hour
hu: órával

en: image
hu: Képek

en: invoice
hu: Számlák

en: latest
hu: Legújabb

en: locale
hu: Helyi beállítások

en: locale/currency
hu: Pénznemek

en: locale/language
hu: Nyelvek

en: locale/site
hu: Oldalak

en: log
hu: Naplók

en: marketing
hu: Marketing

en: media
hu: Média

en: miss
hu: Kisasszony

en: mr
hu: Úr

en: mrs
hu: Asszony

en: ms
hu: kisasszony

en: new
hu: Új

en: no
hu: nem

en: none
hu: egyik sem

en: not available any more
hu: nem elérhető többé

en: option
hu: Opciók

en: order
hu: Rendelések

en: order:phone
hu: telefon

en: order:web
hu: web

en: pay:-1
hu: befejezetlen

en: pay:0
hu: törölve

en: pay:1
hu: visszavonva

en: pay:2
hu: visszautasítva

en: pay:3
hu: visszatérítve

en: pay:4
hu: elintézetlen

en: pay:5
hu: jóváhagyva

en: pay:6
hu: elfogadva

en: paymentstatus
hu: Fizetési státuszok szerint

en: paymenttype
hu: Fizetési típusok szerint

en: physical
hu: Fizikai

en: plugin
hu: Beépülők

en: price
hu: Árak

en: product
hu: Termékek

en: property
hu: Tulajdonságok

en: quick/countcompleted
hu: gyors/megszámolt

en: quick/countcustomer
hu: gyors/számoló ügyfél

en: quick/counttotal
hu: gyors/ellentmondásos

en: quick/countunfinished
hu: gyors/befejezetlen

en: reason:-1
hu: Sikertelen

en: reason:0
hu: Befejezve

en: reason:1
hu: visszavonva

en: related
hu: Termékek

en: review
hu: Vélemények

en: rule
hu: Árszabályok

en: sales
hu: Értékesítés

en: salesweekday
hu: Értékesítések hétköznap

en: selected
hu: kiválasztott

en: selection
hu: Változatok

en: service
hu: Szolgáltatások

en: servicedelivery
hu: Szállítási típusok szerint

en: servicepayment
hu: Fizetési típusok szerint

en: settings
hu: Beállítások

en: setup
hu: beállítás

en: special
hu: Speciális

en: stat:-1
hu: befejezetlen

en: stat:0
hu: törölve

en: stat:1
hu: elintézetlen

en: stat:2
hu: folyamatban

en: stat:3
hu: feladott

en: stat:4
hu: kézbesített

en: stat:5
hu: Elvesztett

en: stat:6
hu: visszautasítva

en: stat:7
hu: visszaküldött

en: status:-1
hu: archiválva

en: status:-2
hu: Szemle

en: status:0
hu: Letiltva

en: status:1
hu: Engedélyezve

en: stock
hu: Készletek

en: subscription
hu: Előfizetések

en: supplier
hu: Szállítók

en: tag
hu: Címkék

en: tax:0
hu: adó:0

en: tax:1
hu: adó:1

en: text
hu: Szövegek

en: theme
hu: Téma

en: transaction
hu: tranzakció

en: type
hu: Típus

en: type/attribute
hu: Jellemzők

en: type/attribute/lists
hu: Attribútumlisták

en: type/attribute/property
hu: Attribútum tulajdonságok

en: type/catalog/lists
hu: Katalóguslisták

en: type/customer/lists
hu: Vevők listája

en: type/customer/property
hu: A vevő tulajdonságai

en: type/media
hu: Média

en: type/media/lists
hu: Média listák

en: type/media/property
hu: Média tulajdonságok

en: type/plugin
hu: Beépülők

en: type/price
hu: Árak

en: type/price/lists
hu: Árlista

en: type/price/property
hu: típus/ár/tulajdonság

en: type/product
hu: Termékek

en: type/product/lists
hu: Terméklista

en: type/product/property
hu: Terméktulajdonságok

en: type/rule
hu: típus/előírás

en: type/service
hu: Szolgáltatások

en: type/service/lists
hu: Szolgáltatási listák

en: type/stock
hu: Készletek

en: type/tag
hu: Címkék

en: type/text
hu: Szövegek

en: type/text/lists
hu: Szöveglisták

en: users
hu: Felhasználók

en: yes
hu: igen
