aimeos-core - en to da translation catalogue (758 entries)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
da: (International) facsimilenummer uden adskillelsestegn, kan starte med et "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
da: (Internationalt) telefonnummer uden adskillelsestegn, kan starte med et "+"

en: + Tax
da: + Moms

en: <hidden>
da: <skjult>.

en: API key
da: API-nøgle

en: Account
da: Konto

en: Active
da: Aktiv

en: Actual price
da: Faktisk pris

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
da: Den faktiske pris, som kunderne kan købe artiklen for på webstedet

en: Add
da: Tilføj

en: Add after
da: Tilføj efter

en: Add before
da: Tilføj før

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
da: Ekstra leveringsomkostninger for hver vare, f.eks. vil $20 for en tung vare være $100 for fem varer i alt.

en: Additional information where the customer's apartment can be found
da: Yderligere oplysninger om, hvor kundens lejlighed kan findes

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
da: Yderligere oplysninger om, hvor leverandørens lejlighed kan findes

en: Address 1
da: Adresse 1

en: Address 2
da: Adresse 2

en: Address 3
da: Adresse 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
da: Adresseidentifikator for kundens hus til levering

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
da: Adresseidentifikator for leverandørens hus til levering

en: Admin JQAdm type is empty
da: Admin JQAdm-typen er tom

en: Advanced
da: Avanceret

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
da: Aimeos-caching er deaktiveret af "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
da: Aimeos debug-logning er aktiveret af "%1$s"

en: Aimeos object not available
da: Aimeos objekt ikke tilgængelig

en: All
da: Alle

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
da: Alle attributter, der entydigt definerer en artikel, f.eks. bredde, længde og farve for jeans

en: Allow custom price
da: Tillad brugerdefineret pris

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
da: Giv kunderne mulighed for selv at vælge, hvor meget de vil betale

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
da: Alfanumerisk streng, der kan identificere gruppen entydigt

en: Apply
da: Ansøg

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
da: Artikelspecifikke konfigurationsindstillinger vil være tilgængelige som nøgle/værdi-par i skabelonerne

en: Attribute
da: Egenskab

en: Attribute Lists Type
da: Attributlister Type

en: Attribute Lists Types
da: Typer af attributlister

en: Attribute Property Type
da: Attribut Egenskabstype

en: Attribute Property Types
da: Egenskabstyper for attributter

en: Attribute Type
da: Attributtype

en: Attribute Types
da: Attribut-typer

en: Attribute position (optional)
da: Attributposition (valgfri)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
da: Attributegenskaber, der ikke deles med andre attributter

en: Attribute type that limits the list of available attributes
da: Attributtype, der begrænser listen over tilgængelige attributter

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Available currency for the current site
da: Tilgængelig valuta for det aktuelle site

en: Available intervals in the front-end
da: Tilgængelige intervaller i front-end

en: Available language for the current site
da: Tilgængeligt sprog for den aktuelle side

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
da: Gennemsnitlig produktvurdering og samlet antal vurderinger af kunder for dette produkt

en: Back in stock
da: Tilbage på lager

en: Basic
da: Basisinfo

en: Basket
da: Indkøbskurv

en: Billing address
da: Faktureringsadresse

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Birthday of the customer
da: Kundens fødselsdag

en: Boost factor
da: Boost-faktor

en: Boost factor (optional)
da: Boost-faktor (valgfrit)

en: Bug or suggestion?
da: Fejl eller forslag?

en: Bulk edit
da: Masse-redigering

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel and return to list
da: Annuller og gå tilbage til listen

en: Catalog
da: Katalog

en: Catalog Lists Type
da: Kataloglister Type

en: Catalog Lists Types
da: Kataloglister Typer

en: Categories
da: Kategorier

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
da: Kategorier, som brugeren kan finde produktet i på webstedet

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
da: Kategorier, som produktet vil blive vist for i kampagnesektionen

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
da: Kategorispecifikke konfigurationsmuligheder vil være tilgængelige som nøgle/værdi-par i skabelonerne

en: Change costs/item in %
da: Ændring af omkostninger/vare i %.

en: Change rebate in %
da: Ændring af rabat i %.

en: Change value in %
da: Ændring af værdi i %.

en: Channel
da: Kanal

en: Channel the order has been placed
da: Kanal, hvor ordren er afgivet

en: Choose file
da: Vælg fil

en: City
da: By

en: City or town name (required)
da: By eller bynavn (påkrævet)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
da: Klassen "%1$s" implementerer ikke "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
da: Klassen "%1$s" er ikke tilgængelig

en: Class "%1$s" not found
da: Klassen "%1$s" blev ikke fundet

en: Close
da: Luk

en: Code
da: Kode

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
da: Kode til entydig identifikation af webstedet, omdøbning er farlig!

en: Columns
da: Søjler

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment of the reviewer
da: Anmelderens kommentar

en: Communication
da: Kommunikation

en: Company
da: Firma

en: Company details
da: Detaljer om virksomheden

en: Company name (optional)
da: Virksomhedens navn (valgfrit)

en: Completed orders
da: Afsluttede ordrer

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
da: Afsluttede ordrer inden for de sidste syv dage sammenlignet med perioden før

en: Config
da: Konfig

en: Configurable
da: Kan konfigureres

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
da: Konfigurationsmuligheder, vil være tilgængelige som nøgle/værdi-par i listeelementet

en: Context
da: Sammenhæng

en: Copy
da: Kopi

en: Copy this entry
da: Kopier dette indlæg

en: Costs
da: Omkostninger

en: Count
da: Tælle

en: Country
da: Land

en: Country ID
da: Landets ID

en: Country code (required)
da: Landekode (påkrævet)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
da: Landespecifik skattesats for at beregne og vise den inkluderede skat (B2C) eller tilføje skatten, hvis det er nødvendigt (B2B)

en: Country state code (optional)
da: Landekode (valgfrit)

en: Coupon
da: Kupon

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
da: Konfigurationsnavn for kuponudbyder eller kupondekoratør

en: Created
da: Oprettet

en: Currencies
da: Valutaer

en: Currency
da: Valuta

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom domain or unique code of your shop
da: Brugerdefineret domæne eller unik kode til din butik

en: Customer
da: Kunde

en: Customer ID
da: Kunde ID

en: Customer Lists Type
da: Type af kundelister

en: Customer Lists Types
da: Typer af kundelister

en: Customer Property Type
da: Kundens ejendomstype

en: Customer Property Types
da: Typer af kundeejendomme

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
da: Kundekarakteristika, som ikke deles med andre kunder

en: Customer comment (optional)
da: Kundekommentar (valgfri)

en: Customer e-mail address
da: Kundens e-mailadresse

en: Customer password
da: Kundens adgangskode

en: Customer properties that are not shared with other customers
da: Kundeegenskaber, der ikke deles med andre kunder

en: Customer reference
da: Kundehenvisning

en: Customer reference (optional)
da: Kundereference (valgfrit)

en: Dashboard
da: Oversigt

en: Data set
da: Datasæt

en: Dataset
da: Datasæt

en: Date of the last delivery status change
da: Dato for sidste ændring af leveringsstatus

en: Date of the last payment status change
da: Dato for sidste ændring af betalingsstatus

en: Date the subscription ends
da: Dato for afslutning af abonnementet

en: Days
da: Dage

en: Default
da: Standard

en: Delete
da: Slet

en: Delete entries?
da: Slette poster?

en: Delete selected entries
da: Slet valgte poster

en: Delete this entry
da: Slet denne post

en: Deleting reviews is not allowed
da: Det er ikke tilladt at slette anmeldelser

en: Delivery
da: Levering

en: Delivery address
da: Leveringsadresse

en: Delivery date
da: Leveringsdato

en: Delivery in
da: Levering i

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
da: Leverings- eller betalingsomkostninger for produkterne i kundens kurv

en: Delivery status
da: Leveringsstatus

en: Delivery timeframe (optional)
da: Tidsramme for levering (valgfrit)

en: Delivery types
da: Leveringstyper

en: Delivery within
da: Levering inden

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
da: Afhængigt af det valgte datasæt vil listen over viste felter for produktet være forskellig

en: Describe your image
da: Beskriv dit image

en: Description of the text content if it's in a foreign language
da: Beskrivelse af tekstindholdet, hvis det er på et fremmedsprog

en: Descritive name of the currency
da: Beskrivende navn på valutaen

en: Descritive name of the language
da: Beskrivende navn på sproget

en: Descritive name of the site
da: Beskrivende navn på webstedet

en: Discount
da: Rabat

en: Display help texts
da: Vis hjælpetekster

en: Domain
da: Domæne

en: Download this file
da: Download denne fil

en: Duplicate entry
da: Duplikeret post

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
da: Dupliker post (Ctrl+D)

en: E-Mail
da: Email

en: E-Mail address (required)
da: E-mail-adresse (påkrævet)

en: E-Mail address or account name (required)
da: E-mail-adresse eller kontonavn (påkrævet)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
da: E-mail-adresse, der bruges til at sende butiksrelaterede e-mails

en: E-mail address (optional)
da: E-mail-adresse (valgfri)

en: E-mail address that belongs to the address
da: E-mail-adresse, der hører til adressen

en: EAN, SKU or article number (required)
da: EAN-, SKU- eller artikelnummer (påkrævet)

en: Edit
da: Rediger

en: Edit selected entries
da: Rediger valgte poster

en: Edit this entry
da: Rediger denne post

en: Editor
da: Redaktør

en: Email
da: E-mail

en: End date
da: Slut dato

en: End date (optional)
da: Slutdato (valgfri)

en: Enter group ID, code or label
da: Indtast gruppe-ID, kode eller etiket

en: Entry deleted successfully
da: Post slettet med succes

en: Entry saved successfully
da: Indtastning gemt med succes

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
da: Indgangsspecifikke konfigurationsindstillinger vil være tilgængelige som nøgle/værdi-par i skabelonerne

en: Error
da: Fejl

en: Error deleting data
da: Fejl ved sletning af data

en: Error retrieving data
da: Fejl ved hentning af data

en: Error saving data
da: Fejl ved lagring af data

en: Excl. tax
da: Excl. moms

en: Execution order of the plugins
da: Plugins' udførelsesrækkefølge

en: Execution order of the rules
da: Reglernes udførelsesrækkefølge

en: Export
da: Eksport

en: Facility
da: Facilitet

en: Facsimile
da: Faksimile

en: Facsimile number (optional)
da: Faksimilenummer (valgfrit)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
da: Faktor til at booste produktet i brugersøgning i forhold til andre produkter (>1,0 positivt boost, <1,0 negativt boost)

en: Failed to write file to disk
da: Kunne ikke skrive fil til disk

en: File
da: Fil

en: File does not exists: "%1$s"
da: Filen findes ikke: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
da: Filupload stoppet af udvidelse

en: File uploaded successfully
da: Filen blev uploadet med succes

en: Find category
da: Find kategori

en: Find site
da: Find stedet

en: First
da: Første gang

en: First name
da: Fornavn

en: First name (optional)
da: Fornavn (valgfrit)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
da: Personens fornavn, hvis det bruges i kulturer, hvor det bruges

en: Floor
da: Gulv

en: Floor / Appartment
da: Etage/lejlighed

en: Floor and/or apartment (optional)
da: Etage og/eller lejlighed (valgfrit)

en: Generate
da: Generer

en: Generate image
da: Generer billede

en: Generate text
da: Generer tekst

en: Given rebate amount
da: Givet rabatbeløb

en: Go to attribute panel
da: Gå til attributpanelet

en: Go to property type panel
da: Gå til panelet for ejendomstype

en: Go to the list of attribute types
da: Gå til listen over attributtyper

en: Granted rebate
da: Tildelt rabat

en: Group
da: Gruppe

en: Group name describing for which members the group is for
da: Gruppenavn, der beskriver, hvilke medlemmer gruppen er til for

en: Groups
da: Grupper

en: Height
da: Højde

en: Hidden attributes
da: Skjulte egenskaber

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
da: Skjulte produktattributter, der gemmes sammen med de bestilte produkter

en: Highlighted suppliers of the product
da: Fremhævede leverandører af produktet

en: Honorary title (optional)
da: Ærestitel (valgfri)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
da: Ærestitler som Dr., Ph.d. osv.

en: Hours
da: Timer

en: House number
da: Husnummer

en: House number (optional)
da: Husnummer (valgfrit)

en: How the customer is addressed in e-mails
da: Hvordan kunden tiltales i e-mails

en: How the supplier is addressed in e-mails
da: Hvordan leverandøren tiltales i e-mails

en: Hyper-real and dramatic
da: Hyperrealistisk og dramatisk

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
da: ID for en relateret faktura, f.eks. en ændret eller refunderet faktura

en: ISO currency code (required)
da: ISO-valutakode (påkrævet)

en: ISO language code (required)
da: ISO-sprogkode (påkrævet)

en: Image
da: Billede

en: Image description
da: Billedbeskrivelse

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
da: Billeder vises kun på det pågældende sprog, hvilket er nyttigt, hvis mediet indeholder tekst eller er sprogspecifikt.

en: Import/Export jobs
da: Import/eksport-jobs

en: Incl. tax
da: Inkl. moms

en: Insert into
da: Sæt ind i

en: Insert new entry
da: Indsæt ny post

en: Insert new entry (Ctrl+I)
da: Indsæt ny post (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
da: Internt artikelnavn, vil kun blive brugt på webstedet og til søgning, hvis der ikke findes andre produktnavne på noget sprog

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
da: Internt artikelnavn, vil blive brugt på webstedet, hvis der ikke findes et produktnavn for sproget

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
da: Internt attributnavn, vil blive brugt på webstedet, hvis der ikke findes et navn for sproget

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
da: Internt kategorinavn, vil blive brugt på webstedet, hvis der ikke findes et navn for sproget

en: Internal name (required)
da: Internt navn (påkrævet)

en: Internal type name shown in the administration interface
da: Internt typenavn vist i administrationsgrænsefladen

en: Interval (required)
da: Interval (påkrævet)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i klassenavnet "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i klientnavn "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
da: Ugyldigt klassenavn "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
da: Ugyldigt domæne "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
da: Ugyldig fabrik "%1$s"

en: Invoice
da: Faktura

en: Invoice No.
da: Faktura nr.

en: Invoice no.
da: Faktura nr.

en: Invoice number
da: Fakturanummer

en: Invoice number for the order
da: Fakturanummer for ordren

en: Label
da: Etiket

en: Label (required)
da: Etiket (påkrævet)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
da: Etiket, der beskriver intervallet, bruges, hvis der ikke er noget navn tilgængeligt

en: Language
da: Sprog

en: Language ID
da: Sprog-ID

en: Language of the entered text
da: Sprog for den indtastede tekst

en: Languages
da: Sprog

en: Last
da: Sidste gang

en: Last delivery status of the order
da: Sidste leveringsstatus for ordren

en: Last name
da: Efternavn

en: Last name (optional)
da: Efternavn (valgfrit)

en: Last name (required)
da: Efternavn (påkrævet)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
da: Personens efternavn eller fulde navn i kulturer, hvor der ikke bruges fornavne

en: Last payment status of the order
da: Sidste betalingsstatus for ordren

en: Latest orders
da: Seneste ordrer

en: Length
da: Længde

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
da: Liste over artikler, der skal sælges som ét produkt, ofte til en reduceret pris

en: List of products often bought together
da: Liste over produkter, der ofte købes sammen

en: List of suggested products
da: Liste over foreslåede produkter

en: List type
da: Type liste

en: Loading entries ...
da: Indlæser poster ...

en: Locale
da: Lokalitet

en: Manual transfer
da: Manuel overførsel

en: Map
da: Kort

en: Media Lists Type
da: Medielister Type

en: Media Lists Types
da: Typer af medielister

en: Media Property Type
da: Type medieejendom

en: Media Property Types
da: Egenskabstyper for medier

en: Media Type
da: Medietype

en: Media Types
da: Medietyper

en: Media properties
da: Mediernes egenskaber

en: Message
da: Besked

en: Min. quantity
da: Min. mængde

en: Minimum quantity
da: Minimumsmængde

en: Mobile
da: Mobil

en: Mobile number
da: Mobilnummer

en: Mobile number (optional)
da: Mobilnummer (valgfrit)

en: Modifed
da: Ændret

en: Modified
da: Modificeret

en: Months
da: Måneder

en: More
da: Mere om det

en: Move this entry up/down
da: Flyt denne post op/ned

en: Name
da: Navn

en: Name in URL (optional)
da: Navn i URL (valgfrit)

en: Name of the basket
da: Navn på kurven

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
da: Navnet på den downloadede fil, når kunderne gemmer filen på deres computere

en: Name of the reviewer
da: Navn på anmelder

en: Name of your shop shown to your customers
da: Navnet på din butik vises til dine kunder

en: Natural
da: Naturlig

en: New
da: Ny

en: New category
da: Ny kategori

en: New customers
da: Nye kunder

en: New customers within the last seven days
da: Nye kunder inden for de sidste syv dage

en: New customers within the last seven days compared to the period before
da: Nye kunder inden for de seneste syv dage sammenlignet med perioden før

en: Next
da: Næste

en: Next date
da: Næste dato

en: Next date (optional)
da: Næste dato (Valgfri)

en: Next date the subscription is renewed
da: Næste dato for fornyelse af abonnementet

en: No currencies available. Please enable at least one currency
da: Ingen valutaer tilgængelige. Aktivér venligst mindst én valuta

en: No entries found
da: Ingen poster fundet

en: No file was uploaded
da: Ingen fil blev uploadet

en: No product found
da: Intet produkt fundet

en: No theme options available
da: Ingen tilgængelige temaindstillinger

en: No view available
da: Ingen visning tilgængelig

en: No voucher
da: Ingen rabatkupon

en: Non-shared properties for the media item
da: Ikke-delte egenskaber for medieelementet

en: Non-shared properties for the price item
da: Ikke-delte egenskaber for priselementet

en: None
da: Ingen

en: Not all entries could be deleted
da: Ikke alle poster kunne slettes

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
da: Ikke tilladt at få adgang til JQAdm "%1$s"-klient

en: Not implemented
da: Ikke implementeret

en: Notes
da: Noter

en: Notes (not shown to customer)
da: Noter (ikke vist til kunden)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
da: Antal artikler på lager, lad det være tomt for en ubegrænset mængde

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
da: Officielt moms-id for at afgøre, om skatten skal faktureres på fakturaer

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
da: En udbyder og nul eller flere navne på dekoratorklasser adskilt af kommaer

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
da: Kun .webp, .jpg, .png og .gif er tilladt som ikoner.

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
da: Kun .webp, .jpg, .png, .gif og .svg er tilladt for logoer.

en: Only super users and administrators can delete entries
da: Kun superbrugere og administratorer kan slette poster

en: Open
da: Åben

en: Open Qty
da: Åbent antal

en: Option
da: Mulighed

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
da: Valgfrie produktkomponenter, der kan vælges af kunden sammen med produktet

en: Order
da: Ordre

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Order number entered by the customer
da: Ordrenummer indtastet af kunden

en: Order of the language/currency combinations
da: Rækkefølge af sprog/valuta-kombinationer

en: Order of the service options in the checkout process
da: Rækkefølgen af servicemulighederne i checkout-processen

en: Order of the types in the frontend
da: Rækkefølgen af typerne i frontend

en: Order totals
da: Samlet antal ordrer

en: Ordered at
da: Bestilt på

en: Orders by country
da: Ordrer efter land

en: Orders by day
da: Ordrer pr. dag

en: Orders by hour
da: Ordrer pr. time

en: Orders by payment status
da: Ordrer efter betalingsstatus

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
da: Overskriv den eksisterende fil, og kunder, der har købt den tidligere, kan så også downloade det nye indhold

en: PHP setting "%1$s" is disabled
da: PHP-indstillingen "%1$s" er deaktiveret

en: PHP setting "%1$s" is enabled
da: PHP-indstillingen "%1$s" er aktiveret

en: PHP setting for "%1$s" is too low
da: PHP-indstillingen for "%1$s" er for lav

en: Page %1$d of %2$d
da: Side %1$d af %2$d

en: Password
da: kodeord

en: Password (required)
da: Adgangskode (påkrævet)

en: Path
da: Sti

en: Pay date
da: Betalingsdato

en: Pay status
da: Lønstatus

en: Payment
da: Betaling

en: Payment date
da: Betalingsdato

en: Payment status
da: Betalingsstatus

en: Payment types
da: Betalingstyper

en: Periods
da: Perioder

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Personal data
da: Personlige data

en: Please insert the description of the text that should be generated here
da: Indsæt venligst beskrivelsen af den tekst, der skal genereres, her

en: Please select
da: Vælg

en: Plugin Type
da: Plugintype

en: Plugin Types
da: Plugintyper

en: Plugin label for describing the configured plugin
da: Plugin-label til beskrivelse af det konfigurerede plugin

en: Plugin position (required)
da: Plugin-position (påkrævet)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
da: Konfigurationsnavn for plugin-udbyder eller plugin-dekorator

en: Position (required)
da: Position (påkrævet)

en: Postal
da: Postvæsen

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
da: Postnummer til levering, hvis det bruges i det område, hvor kunden bor

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
da: Postnummer til levering, hvis det bruges i det område, hvor leverandøren bor

en: Postition
da: Position

en: Potential problems
da: Potentielle problemer

en: Previous
da: Forrige

en: Price
da: Pris

en: Price Lists Type
da: Prislister Type

en: Price Lists Types
da: Typer af prislister

en: Price Property Type
da: Pris Ejendomstype

en: Price Property Types
da: Pris Ejendomstyper

en: Price Type
da: Pristype

en: Price Types
da: Pristyper

en: Price properties
da: Pris på ejendomme

en: Priority
da: Prioritet

en: Product
da: Produkt

en: Product ID
da: Produkt ID

en: Product ID, SKU or label
da: Produkt-ID, SKU eller etiket

en: Product Lists Type
da: Produktlister Type

en: Product Lists Types
da: Typer af produktlister

en: Product Property Type
da: Produktets egenskabstype

en: Product Property Types
da: Typer af produktegenskaber

en: Product Type
da: Produkttype

en: Product Types
da: Produkttyper

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
da: Produktattributter gemt i kurven, hvor kunderne kan indtaste deres egne tekster eller værdier

en: Product attributes that are used by other products too
da: Produktattributter, der også bruges af andre produkter

en: Product characteristics that are not shared with other products
da: Produktegenskaber, der ikke deles med andre produkter

en: Product code
da: Produktkode

en: Product costs
da: Produktomkostninger

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
da: Produktets højde, f.eks. 20,0 (i yard, tommer osv.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
da: Produktets længde, f.eks. 30,0 (i yard, inch osv.)

en: Product name
da: Produktnavn

en: Product payment
da: Betaling af produkter

en: Product price
da: Produkt pris

en: Product quantity
da: Produktmængde

en: Product rebate
da: Produktrabat

en: Product shipping
da: Forsendelse af produkter

en: Product status
da: Produktstatus

en: Product supplier
da: Produktleverandør

en: Product tax
da: Produktmoms

en: Product type
da: Produkttype

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
da: Produktets vægt, f.eks. 1,25 (i pund, ounce osv.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
da: Produktbredde, f.eks. 17,5 (i yard, inch osv.)

en: Products
da: Produkter

en: Products bought together
da: Produkter købt sammen

en: Promotion
da: Forfremmelse

en: Properties
da: Egenskaber

en: Property value (required)
da: Ejendomsværdi (påkrævet)

en: Provider
da: Udbyder

en: Provider/decorator class names (required)
da: Navn på udbyder-/dekoratørklasse (påkrævet)

en: Purchase
da: Køb

en: Quantity
da: Antal

en: Quantity scale
da: Mængdeskala

en: Rating
da: Score

en: Rating and number of ratings for the merchant
da: Vurdering og antal vurderinger af forhandleren

en: Rating of the reviewer
da: Anmelderens score

en: Reason
da: Årsag

en: Rebate
da: Rabat

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
da: Reduktion fra den oprindelige pris, bruges til at beregne rabatten i % og krydsprisen

en: Refund
da: Tilbagebetaling

en: Related ID
da: Relateret ID

en: Related order
da: Relateret ordre

en: Related order ID (optional)
da: Relateret ordre-ID (valgfrit)

en: Related order of the customer
da: Relateret ordre fra kunden

en: Remove background
da: Fjern baggrund

en: Renew
da: Fornyelse

en: Replace file
da: Udskift filen

en: Request
da: Anmodning

en: Required parameter "%1$s" is missing
da: Den påkrævede parameter "%1$s" mangler

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
da: Nødvendigt antal artikler for blokpriser, f.eks. en artikel for 5,00 $, ti artikler for 45,00 $.

en: Reset
da: Nulstil

en: Response
da: Svar

en: Response to the reviewer
da: Svar til anmelderen

en: Review
da: Afventer gennemgang

en: Reviewed entry
da: Anmeldt post

en: Reviewer name
da: Anmeldernavn

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
da: Rutenavn eller side-ID for kategorisiden, hvis denne kategori skal vises på en anden side

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
da: Rutenavn eller side-ID for produktdetaljesiden, hvis dette produkt skal vises på en anden side

en: Route or page ID (optional)
da: Rute- eller side-ID (valgfrit)

en: Rule
da: Regel

en: Rule Type
da: Regeltype

en: Rule Types
da: Regeltyper

en: Rule label for describing the configured rule
da: Regellabel til beskrivelse af den konfigurerede regel

en: Rule position (required)
da: Regelposition (påkrævet)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
da: Konfigurationsnavn for regeludbyder eller regeldekorator

en: Rules
da: Regler

en: SKU
da: VARENUMMER

en: Sales by weekday
da: Salg pr. ugedag

en: Sales of the last 30 days
da: Salg i de sidste 30 dage

en: Sales per month
da: Salg pr. måned

en: Salutation
da: Tiltaleform

en: Save
da: Gem

en: Save & Close
da: Gem og luk

en: Save & Copy
da: Gem og kopier

en: Save & New
da: Gem & nyt

en: Save entry (Ctrl+Enter)
da: Gem indtastning (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
da: Gem indtastning (Ctrl+S)

en: Search
da: Søg

en: Second level type for grouping entries
da: Type på andet niveau til gruppering af poster

en: Select all entries
da: Vælg alle poster

en: Select file
da: Vælg fil

en: Service Lists Type
da: Servicelister Type

en: Service Lists Types
da: Typer af servicelister

en: Service Type
da: Servicetype

en: Service Types
da: Servicetyper

en: Service attribute code
da: Kode for serviceattribut

en: Service costs
da: Serviceomkostninger

en: Service name
da: Navn på tjeneste

en: Service position (required)
da: Serviceposition (påkrævet)

en: Service price
da: Pris på service

en: Service provider or service decorator configuration name
da: Konfigurationsnavn for serviceudbyder eller servicedekorator

en: Service rebate
da: Service-rabat

en: Settings
da: Indstillinger

en: Ship date
da: Dato for afsendelse

en: Ship status
da: Skibets status

en: Shipping
da: Levering

en: Shipping / Payment costs
da: Forsendelses- og betalingsomkostninger

en: Shipping/Payment costs
da: Forsendelses-/betalingsomkostninger

en: Shipping/item
da: Forsendelse/vare

en: Shop domain
da: Shop-domæne

en: Shop domain (required)
da: Butiksdomæne (påkrævet)

en: Shop e-mail address (required)
da: Butikkens e-mailadresse (påkrævet)

en: Shop name
da: Butikkens navn

en: Shop name (required)
da: Butikkens navn (påkrævet)

en: Shop theme
da: Shop-tema

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
da: Kort statskode (f.eks. NY), hvis den bruges i det land, kunden bor i

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
da: Kort statskode (f.eks. NY), hvis den bruges i det land, hvor leverandøren bor

en: Show
da: Vis

en: Show entry
da: Vis indgang

en: Show search form
da: Vis søgeformular

en: Show/hide advanced data
da: Vis/skjul avancerede data

en: Show/hide details
da: Vis/skjul detaljer

en: Show/hide navigation labels
da: Vis/skjul navigationsetiketter

en: Show/hide this entry
da: Vis/skjul denne post

en: Shown if the article reached a stock level of zero
da: Vises, hvis artiklen har nået et lagerniveau på nul

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
da: Siden når produktet er tilgængeligt, bruges til sortering i front-end

en: Site
da: Sted

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
da: Webstedsspecifikke konfigurationsmuligheder vil være tilgængelige som nøgle/værdi-par

en: Site the order was placed at
da: Stedet, hvor ordren blev afgivet

en: Sites
da: Steder

en: Size
da: Størrelse

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
da: Sortering af attributterne inden for samme attributtype

en: Sorting of the suppliers
da: Sortering af leverandører

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
da: Kilde til fakturaen, f.eks. via web eller telefon

en: Start date
da: Startdato

en: Start typing ...
da: Begynd at skrive ...

en: State
da: Status

en: Stock Type
da: Lagertype

en: Stock Types
da: Lagertyper

en: Stock level
da: Lagerniveau

en: Stock type
da: Lagertype

en: Street
da: Vejnavn og nr.

en: Street name (optional)
da: Gadenavn (valgfrit)

en: Style
da: Stil

en: Subscription
da: Abonnement

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
da: Abonnementsinterval med år, måneder, uger og dage, f.eks. "P0Y1M2W3D" for nul år, en måned, to uger og tre dage.

en: Suggested products
da: Forslåede produkter

en: Sum
da: Total

en: Supplier
da: Leverandør

en: Supplier name or company
da: Leverandørens navn eller virksomhed

en: Supplier position (required)
da: Leverandørens position (påkrævet)

en: Suppliers who manufacture the product
da: Leverandører, der fremstiller produktet

en: Tag Type
da: Tag-type

en: Tag Types
da: Tag-typer

en: Tax
da: Moms

en: Tax rate
da: Skattesats

en: Tax rate in %
da: Moms i %

en: Telephone
da: Telefon

en: Telephone number (optional)
da: Telefonnummer (valgfrit)

en: Temporary folder is missing
da: Midlertidig mappe mangler

en: Text Lists Type
da: Tekstlister Type

en: Text Lists Types
da: Typer af tekstlister

en: Text Type
da: Teksttype

en: Text Types
da: Teksttyper

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
da: Artiklen vises kun på webstedet efter den dato og det tidspunkt, nyttige eller sæsonbestemte artikler

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
da: Artiklen vises kun på webstedet indtil den dato og det tidspunkt, nyttige eller sæsonbestemte artikler

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
da: Bidraget vises kun på webstedet efter denne dato og dette tidspunkt.

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
da: Bidraget vises kun på webstedet indtil den pågældende dato og det pågældende tidspunkt.

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
da: Medietitlen bruges til titeltagget på medierne på webstedet.

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
da: Navnet på den kategori, der vises i URL'en, vil blive brugt, hvis der ikke findes et sprogspecifikt URL-segment.

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
da: Navnet på det produkt, der vises i URL'en, vil blive brugt, hvis der ikke findes et sprogspecifikt URL-segment.

en: The option is only shown on the web site after that date and time
da: Indstillingen vises kun på webstedet efter denne dato og dette klokkeslæt.

en: The option is only shown on the web site until that date and time
da: Indstillingen vises kun på webstedet indtil den pågældende dato og det pågældende tidspunkt.

en: The rule is only used after that date and time
da: Reglen bruges kun efter den dato og det tidspunkt.

en: The rule is only used until that date and time
da: Reglen bruges kun indtil den dato og det tidspunkt

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
da: Den tilladte trinværdi for mængder i kurven, f.eks. "0,1" for brøkdele af mængder eller "5" for flere end fem artikler.

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
da: Den uploadede fil overskrider den maksimalt tilladte filstørrelse

en: The uploaded file was only partially uploaded
da: Den uploadede fil blev kun delvist uploadet

en: Theme to change the layout of your shop
da: Tema til at ændre layoutet på din butik

en: Three letter ISO currency code
da: ISO-valutakode på tre bogstaver

en: Time frame (optional)
da: Tidsramme (valgfrit)

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Title
da: Titel

en: Toggle dropdown
da: Skift dropdown

en: Toogle selection
da: Toogle-valg

en: Top countries
da: De bedste lande

en: Total orders
da: Samlede ordrer

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
da: Samlede ordrer inden for de sidste syv dage sammenlignet med perioden før

en: Total ratings
da: Samlet bedømmelse

en: Translate text
da: Oversæt tekst

en: Translations
da: Oversættelser

en: Tree node menu
da: Menu for træknudepunkter

en: Two letter ISO country code
da: ISO-landekode på to bogstaver

en: Two letter ISO language code
da: ISO-sprogkode på to bogstaver

en: Type position (optional)
da: Skriv position (valgfrit)

en: Types
da: Typer

en: Types for additional images like icons
da: Typer til ekstra billeder som ikoner

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
da: Typer for ekstra priser som pr. kg eller pr. måned

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
da: Typer til yderligere tekster som pr. lb/kg eller pr. måned

en: URL of the customer web site
da: URL til kundens websted

en: URL of the supplier web site
da: URL til leverandørens websted

en: URL segment
da: URL-segment

en: URL target
da: URL-mål

en: Unable to call method "%1$s"
da: Kunne ikke kalde metoden "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
da: Kunne ikke læse indhold fra "%1$s"

en: Unfinished orders
da: Uafsluttede ordrer

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
da: Uafsluttede ordrer inden for de sidste syv dage sammenlignet med perioden før

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
da: Unik artikelkode relateret til lagerniveauer, f.eks. fra ERP-systemet, et EAN/GTIN-nummer eller selvopfundet

en: Unique attribute code (required)
da: Unik attributkode (påkrævet)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
da: Unik attributkode, f.eks. "grøn" for attributter af typen "farve"

en: Unique category code (required)
da: Unik kategorikode (påkrævet)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
da: Unik kategorikode, enten fra eksternt system eller selvopfundet

en: Unique code (required)
da: Unik kode (påkrævet)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
da: Unik kode til at identificere tjenesten, som regel selvopfundet

en: Unique customer account name
da: Unikt navn på kundekonto

en: Unique customer e-mail address
da: Unik e-mailadresse til kunden

en: Unique group code (required)
da: Unik gruppekode (påkrævet)

en: Unique service code (required)
da: Unik servicekode (påkrævet)

en: Unique site code (required)
da: Unik webstedskode (påkrævet)

en: Unique supplier code
da: Unik leverandørkode

en: Unique type code
da: Unik typekode

en: Unique type code (required)
da: Unik typekode (påkrævet)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
da: Unik typekode, f.eks. "farve" for attributter som "grøn", "blå", "rød"

en: Unit price
da: Enhedspris

en: Unknown upload error
da: Ukendt uploadfejl

en: Upload shop icon
da: Upload butiksikon

en: Upload shop logo
da: Upload butikslogo

en: Uploaded
da: Uploadet

en: Use
da: Brug

en: User groups
da: Brugergrupper

en: Usual time frame for the delivery of the product
da: Sædvanlig tidsramme for levering af produktet

en: VAT ID
da: CVR-nummer

en: Value
da: Værdi

en: Value added tax identifier (optional)
da: Merværdiafgifts-identifikator (valgfri)

en: Variant attributes
da: Variant-attributter

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
da: Variantproduktattributter, der gemmes sammen med de bestilte produkter

en: Vendor
da: Leverandør

en: Verified
da: Bekræftet

en: View details
da: Se detaljer

en: Voucher
da: Rabatkupon

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
da: Lager eller lokal butik, hvis dine varer er tilgængelige flere steder

en: Web site
da: Webside

en: Web site URL (optional)
da: Webstedets URL (valgfrit)

en: Weeks
da: Uger

en: Weight
da: Vægt

en: When the account and e-mail address has been verified
da: Når kontoen og e-mailadressen er blevet verificeret

en: Width
da: Bredde

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
da: ÅÅÅÅ-MM-DD hh:mm:ss (valgfrit)

en: Years
da: År

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
da: Du er ved at slette en eller flere poster. Vil du gerne fortsætte?

en: Your export will be available in a few minutes for download
da: Din eksport vil være tilgængelig om få minutter til download.

en: Your response
da: Dit svar

en: Zip code
da: Postnummer

en: Zip code (optional)
da: Postnummer (valgfrit)

en: __hidden__
da: skjult

en: account
da: konto

en: address
da: Adresser

en: address:delivery
da: Leveringsadresse

en: address:payment
da: Faktureringsadresse

en: attribute
da: Egenskaber

en: basket
da: kurv

en: bundle
da: bundt

en: catalog
da: Kategorier

en: category
da: Kategorier

en: characteristic
da: Karakteristika

en: code
da: Kode

en: company
da: Firma

en: configuration
da: Konfiguration

en: countcountry
da: land

en: countday
da: tælledag

en: counthour
da: time

en: coupon
da: Rabatkuponer

en: customer
da: Kunder

en: dashboard
da: Oversigt

en: day
da: dag

en: deliverytype
da: Leveringstype

en: download
da: Download

en: goods
da: Katalog

en: group
da: Grupper

en: hour
da: time

en: image
da: billede

en: invoice
da: faktura

en: latest
da: Seneste

en: locale
da: Sprog

en: locale/currency
da: lokal/valuta

en: locale/language
da: lokal/sprog

en: locale/site
da: lokalitet/sted

en: log
da: Logs

en: marketing
da: Markedsføring

en: media
da: Medier

en: miss
da: Miss

en: mr
da: Mr

en: mrs
da: Mrs

en: new
da: ny

en: no
da: nej

en: none
da: ingen

en: not available any more
da: ikke tilgængelig længere

en: option
da: Muligheder

en: order
da: Ordre

en: order:phone
da: ordre:telefon

en: order:web
da: ordre:web

en: pay:-1
da: ikke færdig

en: pay:0
da: slettet

en: pay:1
da: annulleret

en: pay:2
da: nægtet

en: pay:3
da: refunderet

en: pay:4
da: afventer

en: pay:5
da: autoriseret

en: pay:6
da: modtaget

en: pay:7
da: løn:7

en: paymentstatus
da: betalingsstatus

en: paymenttype
da: betalingstype

en: physical
da: Fysiske egenskaber

en: plugin
da: Plugins

en: price
da: Priser

en: product
da: Produkter

en: property
da: Egenskaber

en: quick/countcompleted
da: hurtig/tæl færdig

en: quick/counttotal
da: hurtig/total

en: quick/countunfinished
da: hurtig/tæl uafsluttet

en: reason:-1
da: årsag:-1

en: reason:0
da: grund:0

en: reason:1
da: annulleret

en: related
da: Produkter

en: review
da: Anmeldelser

en: rule
da: Regel

en: sales
da: salg

en: salesweekday
da: salgsdag

en: selected
da: udvalgt

en: selection
da: Udvælgelse

en: service
da: Services

en: servicedelivery
da: servicelevering

en: servicepayment
da: servicebetaling

en: settings
da: Indstillinger

en: setup
da: Opsætning

en: special
da: særlig

en: stat:-1
da: ikke færdig

en: stat:0
da: slettet

en: stat:1
da: afventer

en: stat:2
da: i gang

en: stat:3
da: sendt

en: stat:4
da: leveret

en: stat:5
da: forsvundet

en: stat:6
da: nægtet

en: stat:7
da: returneret

en: stock
da: Lagre

en: subscription
da: Abonnementer

en: supplier
da: Leverandører

en: tag
da: mærke

en: tax:0
da: skat:0

en: tax:1
da: skat:1

en: text
da: Tekster

en: theme
da: tema

en: transaction
da: transaktion

en: type
da: Type

en: type/attribute
da: Egenskaber

en: type/attribute/lists
da: type/attribut/lister

en: type/attribute/property
da: type/attribut/egenskab

en: type/catalog/lists
da: type/kataloger/lister

en: type/customer/lists
da: type/kunde/lister

en: type/customer/property
da: type/kunde/ejendom

en: type/media
da: Medier

en: type/plugin
da: Plugins

en: type/price
da: Priser

en: type/price/lists
da: type/pris/lister

en: type/price/property
da: type/pris/egenskab

en: type/product
da: Produkter

en: type/product/lists
da: type/produkt/lister

en: type/product/property
da: Produktegenskaber

en: type/rule
da: type/regel

en: type/service
da: Services

en: type/service/lists
da: type/service/lister

en: type/stock
da: Lagre

en: type/text
da: Tekster

en: type/text/lists
da: type/tekst/lister

en: users
da: Brugere

en: yes
da: ja
