aimeos-core - en to nb translation catalogue (186 entries)

en: aa
nb: Afar

en: ab
nb: abkhasisk

en: ae
nb: Avestansk

en: af
nb: afrikaans

en: ak
nb: Akan

en: am
nb: amharisk

en: an
nb: Aragonsk

en: ar
nb: Arabisk

en: as
nb: assamesisk

en: av
nb: Avar

en: ay
nb: Aymara

en: az
nb: Aserbajdsjansk

en: ba
nb: Basjkir

en: be
nb: Hviterussisk

en: bg
nb: Bulgarsk

en: bh
nb: Bihari

en: bi
nb: Bislama

en: bm
nb: Bambara

en: bn
nb: Bengali

en: bo
nb: tibetansk

en: br
nb: Bretonsk

en: bs
nb: Bosnisk

en: ca
nb: Katalansk

en: ce
nb: Tsjetsjenia

en: ch
nb: Chamorro

en: co
nb: korsikansk

en: cr
nb: Cree

en: cs
nb: Tsjekkisk

en: cu
nb: Kirkeslavisk

en: cv
nb: Tsjuvasj

en: cy
nb: Walisisk

en: da
nb: Dansk

en: de
nb: Tysk

en: dv
nb: Dhivehi

en: dz
nb: Dzongkha

en: ee
nb: Ewe

en: el
nb: Gresk

en: en
nb: Engelsk

en: eo
nb: Esperanto

en: es
nb: Spansk

en: et
nb: Estisk

en: eu
nb: baskisk

en: fa
nb: Persisk

en: ff
nb: Fula

en: fi
nb: Finsk

en: fj
nb: fijiansk

en: fo
nb: Færøysk

en: fr
nb: Fransk

en: fy
nb: frisisk

en: ga
nb: Irsk

en: gd
nb: Skotsk gælisk

en: gl
nb: Galisisk

en: gn
nb: Guaraní

en: gu
nb: Gujarati

en: gv
nb: Manx

en: ha
nb: Hausa

en: he
nb: Hebraisk

en: hi
nb: Hindi

en: ho
nb: Hiri motu

en: hr
nb: Kroatisk

en: ht
nb: Haïtiansk kreolsk

en: hu
nb: Ungarsk

en: hy
nb: armensk

en: hz
nb: Herero

en: ia
nb: Interlingua

en: id
nb: Indonesisk

en: ie
nb: Interlingue

en: ig
nb: Igbo

en: ii
nb: Yi

en: ik
nb: Inupiaq

en: io
nb: Ido

en: is
nb: Islandsk

en: it
nb: Italiensk

en: iu
nb: Inuktitut

en: ja
nb: Japansk

en: jv
nb: javanesisk

en: ka
nb: georgisk

en: kg
nb: Kongo

en: ki
nb: Kikuyu

en: kj
nb: Kuanyama

en: kk
nb: kasakhisk

en: kl
nb: Grønlandsk

en: km
nb: Khmer

en: kn
nb: Kannada

en: ko
nb: Koreansk

en: kr
nb: Kanuri

en: ks
nb: Kashmiri

en: ku
nb: kurdisk

en: kv
nb: Komi

en: kw
nb: Cornish

en: ky
nb: Kirgisisk

en: la
nb: Latin

en: lb
nb: luxembourgsk

en: lg
nb: Luganda

en: li
nb: limburgsk

en: ln
nb: Lingala

en: lo
nb: Lao

en: lt
nb: litauisk

en: lu
nb: Luba-Katanga

en: lv
nb: latvisk

en: mg
nb: Madagaskisk

en: mh
nb: marshallsk

en: mi
nb: Māori

en: mk
nb: makedonsk

en: ml
nb: Malayalam

en: mn
nb: Mongolsk

en: mo
nb: moldavisk

en: mr
nb: Marathi

en: ms
nb: Malay

en: mt
nb: Maltesisk

en: my
nb: Burmesisk

en: na
nb: Nauru

en: nb
nb: Norsk bokmål

en: nd
nb: Nord-Ndebele

en: ne
nb: Nepali

en: ng
nb: Ndonga

en: nl
nb: Nederlandsk

en: nn
nb: Norsk nynorsk

en: no
nb: Norsk

en: nr
nb: Sør-Ndebele

en: nv
nb: Navajo

en: ny
nb: Chichewa

en: oc
nb: occitansk

en: oj
nb: Ojibwa

en: om
nb: Oromo

en: or
nb: Oriya

en: os
nb: Ossetisk

en: pa
nb: Punjabi

en: pi
nb: Pali

en: pl
nb: Polsk

en: ps
nb: Pashto

en: pt
nb: Portugisisk

en: pt_BR
nb: Portugisisk (Brasil)

en: qu
nb: Quechua

en: rm
nb: Rhaeto-Romance

en: rn
nb: Kirundi

en: ro
nb: rumensk

en: ru
nb: Russisk

en: rw
nb: Kinyarwanda

en: sa
nb: Sanskrit

en: sc
nb: sardinsk

en: sd
nb: Sindhi

en: se
nb: Nordsamisk

en: sg
nb: Sango

en: si
nb: singalesisk

en: sk
nb: slovakisk

en: sl
nb: Slovensk

en: sm
nb: Samoansk

en: sn
nb: Shona

en: so
nb: Somalisk

en: sq
nb: Albansk

en: sr
nb: Serbisk

en: ss
nb: Swati

en: st
nb: Sesotho

en: su
nb: Sundanesisk

en: sv
nb: Svensk

en: sw
nb: Swahili

en: ta
nb: Tamil

en: te
nb: Telugu

en: tg
nb: tadsjikisk

en: th
nb: Thai

en: ti
nb: Tigrinya

en: tk
nb: turkmenere

en: tl
nb: Tagalog

en: tn
nb: Setswana

en: to
nb: tongansk

en: tr
nb: Tyrkisk

en: ts
nb: Tsonga

en: tt
nb: Tatar

en: tw
nb: Twi

en: ty
nb: Tahitiansk

en: ug
nb: uigurisk

en: uk
nb: Ukrainsk

en: ur
nb: Urdu

en: uz
nb: usbekisk

en: ve
nb: Venda

en: vi
nb: vietnamesisk

en: vo
nb: Volapük

en: wa
nb: Vallonsk

en: wo
nb: Wolof

en: xh
nb: Xhosa

en: yi
nb: Jiddisch

en: yo
nb: Yoruba

en: za
nb: Zhuang

en: zh
nb: Kinesisk

en: zu
nb: Zulu
